BLOG YAZANLAR İÇİN YARDIMCI KİTAP

blog yazarının el kitabı

Sanal alemde, dijital medyanın içinde herkesin bir yeri var… Facebookta sayfan, twitterda hesabın, instagramda takipçin yoksa böyle bir tuhaf bakışa hazır olun. Bloglar sosyal medyanın içinde ayrı bir yerde duruyor, bence biraz ağabey takılıyorlar. Ne dersiniz? Dünyada content is king yani içerik kraldır şeklinde ifade edilen yeni bir akım var, hepimizde bir şekilde kendini ifade etmek, fayda sağlamak/görmek, iz bırakmak, kayıt etmek ve pazarlamak için sanal ortamda içerik üretiyoruz. Bunları hem seviyoruz hem de ihtiyacımız var, bugüne kadar adı değişse de 3K (kalıcı, keyifli, kolay) iletişim kurmak hepimizin hoşuna gidiyor. Blog yazarlığı artık kimsenin kulağına yabancı gelmiyor. Blog yazanlar için yardımcı kitap kıvamında bir içerikle geldim.

Asla dediğimiz bir çok alışkanlığımızı çoktan değiştirdik, gazete okuma alışkanlığı yerini haber sitelerini takibe bıraktı, bir zamanların gözdesi yemek kitapları dijital sayfalara dönüştü, alışverişten kişisel gelişime kadar online olduk, blogdünyası ile herkes tanıştı. Bu örnekler uzar gider ama kitap istisna, e-kitaplar çoğalacak, yayınlanan her kitabın e versiyonu olacak belki ama kağıda ve mürekkebe bürünen yazı ruhu kitap başucumuzda, elimizin altında, yardımcı ve dost olarak hep kalacak.

Her şeyi başı blog

Salih Seçkin Sevinç’in “Her Şeyin Başı Blog” kitabı  blog yazmaya yeni başlayanlar için yardımcı kitap gibi. Ben kendi adıma bu işi iyice benimseyene kadar elimin altında başvuru kaynağı yapmaya karar verdim. Yazı yazmayı sevebilirsiniz, iyi de yazıyor olabilirsiniz ama bunların yetmediğini lakin istedikten sonra o kadar da zor olmadığını görüyor insan.  Nerede takılıyorsunuz? Hepsinde mi, teknik konularda ya da paylaşım kısmında mı? Belki bu işte epey bir deneyimlisiniz ama yine de ne yapsam diye düşündükleriniz var. Hemen hemen her soruya daha siz sormadan cevap verilmiş. Bana göre kitaptaki can alıcı satır başları ve kendi notlarım…

Blog yazarken dikkat edilecek konular…
*Arama motorları ile empati kurmak

Google mekanın sahibi, bazı kurallar ve botlar koymuş. Seo adını verdiğimiz bu kurallara uyarak yazdığınız içerikleri index botları yakalıyor ve sıralamaya koyuyor. Böyle de basit anlattım, afferim bana. Ama o kadar kolay değil, anahtar kelime ve türevlerini kullanmak önemli. Ancak google’ın gönlü olacak diye kurgu içerik yazacak değiliz. O da bunu istiyor ama işte algoritma seviyor ve işin bu kısmı yoruyor. Anahtar kelimene de diye saydıracaksınız bazen, normal…

*Başlıklarınızı optimize edin

Ben bu başlık optimizasyonu işini geç öğrendim. Ama o zamana kadar bence cillop gibi başlıklar atmıştım, pişman değilim. Özgür olmak istiyorum, google bana optimize olsun ama yok bir orta yol bulmak gerekiyor. Kısacası içeriğinizin içiyle kel alaka bir başlık atarsanız (ki bal gibi de alakalı olabilir ama yapay zeka işte bir yere kadar anlıyor) seo yazım kurallarını dar alanda kısa paslaşmalar moduna sokarsınız. Başlık içerikle optimize olursa süper olur.

blog nasıl yazılır?

WordPress, yapıyorsun bu işi…

*Meta tanımlamaları girin

WordPress yazı paneli candır. Elinden tutar, şunları unuttun, bunu fazla kaçırdın, bu böyle mi yapılır yuh der, yeşil ışık yakana kadar bırakmaz. Olması gereken bu, teknik kısmının bilinmez olması değil uygulama kısmı önemli. Ne içeriğinizden vazgeçeceksin ne de seo ayarından. Ne yardan ne serden geçmek yok. Meta tanımlamaları, içeriğin tanıtımını yapan can alıcı cümlelerdir, anahtar kelime ve başlık optimizasyonlu tatlı bir özettir.

*Görsellerinizin isimlerini ve açıklamalarını yazmayı unutmayın

Ooo çok önemli konu. Fotoğraflar, görseller okuyucuyu içeriğe götüren sağlam elemanlardır. Kaliteli, iyi işlenmiş, anahtar kelimeleri yüklenmiş her fotoğraf içeriğin bayrağını sallar adeta. Ben bu konuda da çok geç uyanmıştım ama olsun bilmemek ayıp değil. Öğrenmemek de ayıp değil, her şeyi de bilecek değiliz ama organik okura ulaşayım istiyorsak teknik emek de şart.

*Kalıcı bağlantı adresleri kullanın

İçerik hazırlarken konuyla direkt ve endirekt bir şekilde alakalı bir iç link vermek iyi oluyor. Ben zaten merak edip yazdığım konuyu hımm şurada da bunu öğrenmiştim deyip linkliyorum. Araştırdığım ya da gezip gördüğüm konu ne ise onu tamamlayan bir dış link de veriyorum. İçeriğimi daha tamamlanmış hissediyorum.

*Metin editöründeki “Bold/italik/underline” önemlidir

Dizin, index, bot, google, arama motoru gibi kavramlar bunları önemsiyor içerikte. Yerinde kullanmak güzel de oluyor evet.

*Etiketlemeler ve kategoriler

Etiket ve kategoriler de yazdıklarımızın adres bilgileri gibi, önemseyelim. ( Bu konuda da eksiklerim var, bazen saçma etiketler yazıyor olabilirim.)

İçeriğimizi yazdık tamam mı şimdi?

Yok. Şimdi uçurtmayı havalandırma zamanı.  Peki blog yazılarımızı nasıl paylaşmalıyız?

Seo kurallarına uyarlı, özgün, sıcak, samimi içeriğiniz hazır ama paylaşmak da gerek. Her sosyal medya mecrasının farklı bir hedef kitleye ulaştığını düşünürsek çoktan seçmeli yapmalı bu işi. Benim gibi sosyal medya sevmeyen biri iseniz işiniz zor ama olsun.

İletişim Fakültesi’nde, sevgili hocamız Oğuzhan Kavaklı sınavlarda kitapların ve notların açık olmasına izin verirdi, en iyi öğrendiğim ders onunki oldu. Hem pratik hem teorik aynı anda. Sonuç, hızlı ve kalıcı öğrenme. Kısacası el yordamıyla, yanlış doğru yapa yaza kendinizi buluyor ve iyi işler çıkartıyorsunuz. Ben ortak fayda mottosuyla yazıyorum, kimin nasibi varsa okur diyorum gidiyoruz bakalım.

Benim dijital arşivim burası. Hostingim yettiği sürece durur. Bir kere kayboldu çünkü, blogumu kaybettim hükümsüzdür diye yazmıştım.

Blog yazmaya niyet eden herkes şu sorunsalı yaşar. WordPress mi Blogger mi? Onu da yazdım, deneyimlerimi kırmızı linkledim.

Begonvil Sokağı çok sevdiğim bir arkadaşımdır, sayesinde bakalım daha neler öğrenip ne heyecanlar yaşayacağım? Sana güveniyorum Begonvil. İşte böyle…

6 yorum
 • Cevapla anne güncesi

  30 Ocak 2016, 12:24

  Yeni başlangıç yapan biri olarak buna ihtiyacım var. İyi ki tanıttınız kitabi

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  30 Ocak 2016, 12:27

  Herkese faydalı olacağını umuyorum. Kolay gelsin,selamlar…

 • Cevapla Mutluluğun Adı

  1 Şubat 2016, 19:43

  Yeni başlangıç yapanlar, henüz blog konusunda taze olanlar için güzel bir kitap. Tanıtım için teşekkür ederim. Blog dünyamız olmuş biraz. Mesela ben de bağımlılık. Bırakmak istesem dahi bırakamıyorum. Teknolojinin getirileri işte. Faydalı olma gibi bir amacın var ve bunu blog üzerinden gerçekleştiriyor, sürekli bir şeylerini paylaşmak, yazılar yazmak… İhtiyaç haline gelmiş sanki. Tabi bu blog işini abartan kişilerde var. Özellikle ailesi kendine özel iken bunu sergilemekten çekinmeyenler, özelini saçıp savuranlar… Neyse ya ben konunun dışıma çıktım. Selametle.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  1 Şubat 2016, 21:44

  Ortak fayda, diyalog, özgürlük… Özgürlük içinde kısıtlamaları yapmak, hoşgörü içinde uzlaşmak.Bloglar belki umulandan daha çok şeyi başarmaya vesile olacak. Yaşayıp göreceğiz. Bol içerik, çok faydalı bloglar. Selamlar..

 • Cevapla deli gibi

  22 Şubat 2016, 20:39

  Bak bu kitabı almalıyım ben 😉 teşekkürler

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  22 Şubat 2016, 20:43

  Blogunuzu gezince, bu işte kitap yazacak kadar iyi demiştim. Ya siz çok mütevazisiniz ya da ben çook çömez. Olsun ikisi de çok güzel. Selamlar…

Write a comment