BLOGUMU KAYBETTİM, HÜKÜMSÜZDÜR!

Sabah uyanıyorsunuz kafanızın içinde birikmiş cümleler, fotoğraflar… Onları birleştiriyorsunuz, yazınızın kurgusu hazır. Gün içinde yayınlarım diyerek bir kenara notlar alıyorsunuz. Bilgisayarınızı açıyorsunuz, o da ne? Blogger kontrol paneline girdiniz ama blogunuz yerinde yok. Farklı bir yazı karakteri ile blog adı geçiyor ama başlık altında alakasız linkler. Kara, meçhul bir sayfa var karşınızda. Burası sizin blogunuz değil. Kapının arkasına, yastıkların altına, kitapların arasına bakmak geliyor içinizden. Bunun saçma olduğunu hemen anlayıp, sayfayı açıp kapatıyorsunuz. O da yetmedi bilgisayarı sonra modemi aç kapa yapıyorsunuz. Ama değişen bir şey yok, blogunuz kayıp…

Hafta içi bunları birebir yaşadım (yastık altlarına filan bakmadım ama) Önce blogum haklanmış, eyvah dedim. Sonra koca blog dünyası, kişisel bir blog tek sen mi varsın? Üstelik bu kadar çömez iken kendi kendini haklamışsındır diyerek o şıkkı eledim! Düşündüm farklı ne yaptım acaba? Normalin dışında bir şey yapmadım. İndirilen oyunlar, iş için eklenen farklı programlar bunları düşünerek aile fertlerini sıra ile aklımdan geçirdim. Anti-virüs programının logosuna hiç bir işe yaramıyorsunuz diyerek kötü kötü baktım. Telefondan, tabletten deniyorum yok, Begonvil Sokağı yok.

Yedeklediğim yazılar aklıma geldi sevindim, yedeklemediklerim aklıma geldi üzüldüm. Blog yazarı olmak için sadece yazmak yetmiyor, şu kodların dilinden anla biraz diye de arada kendime fırça attım. Gelen maillerime, gönderdiklerime bir göz attım. Bilinmeyen bir yere mi tıkladım acaba? Araştırdım, ne yeni bir şey eklemişim ne de tıklamışım. Bu bir işaret, blogun için bir çok şeyi ihmal ediyorsun diyerek çıkarım yapmaya çalıştım. Kara bir sayfada çiçek ve otel isimleri çıkıyor ya kötü bir şeyler çıksaydı? Üflesen gitmez, delete tuşuna yüklensen fayda etmez, buna da şükür.

Bu işi çözmek için bana yardım gerekli, Doktor Hayat ve Musa Özsarı’ya danıştım. Sağ olsunlar, Onlar da araştırdı, baktı. Domain süreniz dolmuş olabilir mi dediler. Domain 1 yıllık değil ama güncelleme yapılmamış. Sorun tesbit edildi, çözüldü. Masa üstünde alt F5 yapılarak ön bellek sıfırlandı. Begonvil Sokağı geri geldi. Blogumu kaybettim ama hükümsüzdür. Buldum çok şükür. 2 gün evsiz kalmış gibi oldum. Ömrüm oldukça yazmak, onunla yaşlanmak istiyorum. Kıssadan hisse bu olaydan sonra neler mi düşündüm?

Blogerların dikkat etmesi gereken bazı konular…

*Bol bol okumak, yazmak kadar az da olsa blog altyapısı ile ilgili teknik konuları bilmek gerek. Kodların k’sini, seonun s’sini gibi… Ara sıra fazla kurcalayıp bozmadan ama içeride neler oluyor diyerek merak edip bu işleri de biraz öğrenmek iyi olur.
*Yedekleme konusunu ihmal etmemeli. Bilgisayardaki dosyaları belli aralıklarla flash belleke yükleyip arşivlemek en iyisi.
*e-ajanda tutmayı alışkanlık haline getirmek. Güncellenecek, takip edilecek o kadar çok konu birikiyor ki başka türlü bu işin altından kalkmak zor.
*Blog alt yapısı her türlü eklenti konusunda çok hassas, bu konuda seçici ve bilinçli olmak gerekiyor. Aksi halde sil baştan çalışma yapmak durumunda kalınabilir.

Begonvil Sokağı bir süre kapsama alanı dışında kaldı, şimdi yine yerinde. Konu ile ilgili öneri ve uyarılarınız varsa bekliyorum zira bir daha ayrı kalmak istemiyorum…

41 yorum
 • Cevapla Elif İpek Durmaz

  15 Ocak 2017, 12:19

  Okurken önce çok üzüldüm, sonra tatlıya bağlandığını okuyunca çok sevindim. Kendi başıma gelmiş gibi koca bir oh çektim.
  Gelmiş geçmiş olsun inşallah.
  Bende bazı aksi durumlarda keşke şu teknik işlerden anlasaydım diye düşünüyorum ama bilmiyorum işte 🙂

 • Cevapla müfred

  15 Ocak 2017, 12:19

  Eski bir bloğumda ben koymadığım halde reklamlar görünmeye başlamıştı. Kontrol edemediğiniz bir şey. Kimbilir ne çıkacak. Bu beni rahatsız etti. Birde chorome'da görünmüyor, firefox'da açınca görünüyordu, bu da garipti. Yazıları içeri aktarıp yeni bir adrese taşıdım.

 • Cevapla cem kazan

  15 Ocak 2017, 12:19

  Neyse ki sorun çözülmüş. Yazilara tam gaz devam 🙂

 • Cevapla ACEMIDEMIRCI

  15 Ocak 2017, 12:20

  Ah, zaman… Zaten telefonum internetsiz olduğundan gündüz diyelim ki metroda ki şu sıralar aylardır binmedim, serviste, boş zamanda blogları okusam da hazır olsam akşamki yoruma. Her şey akşama kalınca yükü artıyor. Ben de hiç aklıma gelmeyecek ve hatta bana hiç yakışmayacak kadar oturgan oldum.

  Blog da gidebilir İzleyiciler de. Ben ve birkaç blogda da İzleyiciler tatile çıkmış galiba :).

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 12:25

  Çok teşekkür ederim. Ben de çok alıştım, seviyorum buraları bunu daha iyi anladım. Ama teknik konuları az da olsa öğrenmek kaçınılmaz, eksikleri tamamlamak için böyle bir tecrübeyi beklememek gerekiyor. Sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 12:29

  Bilgisayarınızda antivirüs programı mutlaka kullanıyordunuz tahmin ediyorum. Bizim filtrelenmiş yayın ve antivirüs programı olmasına rağmen bazen bu nasıl olur dediğim durumlar oluyor. İnternet dünyanın kendisi, bizim ev mahalle bildiğimiz yer ama dışarıda olanlar Allah selamet versin. Size de geçmiş olsun, zor durumlar. Yedekleme önemli konu..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 12:31

  Çok şükür çözüldü, bir musibet bin nasihatten etkilidir durumu yaşadım.Tecrübe oldu, yazılara tam gaz devam…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 12:36

  Oturgan… Çok sevdim bu kelimeyi, bazen tam da öyle oluyoruz kendimde en sevmediğim hal. Ben de yetişememekten biraz dertliyim aslında ama blog beni daha düzenli yapacak inanıyorum.Hayatın ritmini farklı bir ortamda izlemek ve yansıtmak işi bitmeyen bir döngü. Oturganın karşıtı ne olabilir? Gezegen?…
  Sevgiler..

 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  15 Ocak 2017, 14:34

  Çok geçmiş olsun:) Hepimizin başına gelebilir.İyi bir hatırlatma oldu.Teknik işlerde ben de zayıfım.Yazımı yazayım geçeyim diyorum ama teknik şeyleri de bilmek gerek 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 14:38

  En azından genel hatlarıyla sistem nasıl işliyor, ilk anda ne yapılmalı öğrenmek gerekiyor. Bir de ingilizceyi ilerletmek, çünkü derdini anlatmak ve çözümler için bile ihtiyaç var. Teşekkür ederim, hepimize sorunsuz blog günleri..

 • Cevapla sahika civelek

  15 Ocak 2017, 20:14

  Okurken kalbim güm güm etti.. Çok korkunç. Bir daha yaşamazsınız umarım ve hiç birimiz yaşamayalım 🙂 sevgiler..

 • Cevapla Annesi'nin PRENSES'i

  15 Ocak 2017, 20:14

  Ayy çok tatlı bir yazı olmuş.Yazı karakterinizi çok beğendim.Esprili olmak bana göre daha cazip geliyor 😃 hemen takibime alıyorum.Tekrardan tesekkürler paylasım için 😃

 • Cevapla Momentos

  15 Ocak 2017, 20:14

  Ben de bugün bir sayfada yorumlarda bir başka begonvilli bir isim gördüm siz geldiniz aklıma.. (sanırım o evdi) çok geçmiş olsun.. haklısınız, şimdi önceki yazıların linklerini düzeltmeyle ilgileniyorum ve neler neler yazmışım diye düşünüyorum da, onları birden kaybetmek … bilemedim cidden o duyguyu.. :/

  İyi yayınlar size Begonvil sokağı 🙂

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  15 Ocak 2017, 20:14

  Geçmiş olsun. Çok uzun zaman olmamasına rağmen gözlerim ve yüreğim aradı yazılarınızı. Ben de hiç bilmiyorum bu konuları. El yordamına karalıyorum işte bir şeyler. Nereden öğreneceğimi de bilemiyorum ki…

 • Cevapla O. Mert Tekin

  15 Ocak 2017, 20:14

  Güzel blogunuzu yeni keşfettim ama artık takipteyim, bize de bekleriz,

  http://hedefbodrum.blogspot.com.tr/

 • Cevapla Umut Kural

  15 Ocak 2017, 20:14

  Kendimi senin yerine koydum bi an. Hayııııırrrrrrr!!!!

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 20:19

  Evet, hiç birimiz yaşamayalım… Bu sayfalara içimizi döküyoruz, dertleşiyoruz bazen zıplayıp bazen de göz yaşı döküyoruz. Sil baştan her şeye devam edilir ama ihmal etmemek gerek. O kadar hukuğumuz var.. Sevgiler…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 20:20

  Ben teşekkür ederim, memnun oldum. Güzel paylaşımlarda görüşmek üzere…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 20:23

  Teşekkür ederim. Benim için de eksiklerimi gözden geçirmek için bir uyarı oldu. Günlük defterleri bile yıllarca saklanır bazen ömür boyu, burada daha fazlasını yaşıyoruz. Hepimize iyi yayınlar, sevgiler..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 20:29

  Teşekkür ederim Sevgili Bir Tatlı Huzur.. Aslında öğrenmek gerek çünkü derdini anlatabilmek için bile ihtiyaç var temel teknik bilgilere. Bu konuda çok yararlı paylaşımlar yapan arkadaşlar var. G+ da blog yayın akışlarına bir göz gezdirmek bile bu tür birçok blogu tanımak için yararlı olur. Doktor Hayat, Musa Özsarı Kişisel Blog, Gökhan Tekin, Blog Hocam ve daha pek çok blog yazarı tecrübelerini paylaşıyor. Sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 20:30

  Teşekkür ederim. Hemen bakacağım blogunuza, memnun oldum..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ocak 2017, 20:34

  Ben de öyle dedim, hayır.. Ama kulağıma küpe olacak tecrübe oldu. Biraz tembellik biraz biz böyleyiz durumları belki. İçerik, sunum, takip, araştırma tamam ama bu makine nasıl çalışıyor bilmeden olmuyor işte. Şöförlük tamam da stepnenin de yerini bilmek lazım. Selamlar..

 • Cevapla Çay Molası

  16 Ocak 2017, 00:37

  Ohh bi an kalbimi tuttum okurken. Geçmiş olsun. Kötü olmuş gerçekten. Yeni domain hayırlı olsun.

 • Cevapla yuzyillikkonak

  16 Ocak 2017, 00:37

  Son zamanlarda yazıp okuyamasam da blog dünyası gerçekten çok verimli, çok farklı. Geçmiş olsun. İyi atlatmışsınız. Ben yazıları bile yedeklemiyorum siz yine kimini yedeklemişsiniz.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 00:45

  Tuhaf bir şey dışarıdan döndün geldin ev yerinde yok gibi, öğreneceğiz hepsini.. Domain zaten aldım ama kira gibi ödüyorsun ya o da ödenmiş ama güncelleme kavramı ile ilgili. Çalışacak dersimiz çok.. Sevgiler..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 00:47

  Teşekkür ederim.. Az zamanda çok fayda sağlayan şeylere niye üşeniyoruz acaba? Ben de sanki oturup tekrar yazıyorum bazen unutuyorum, bu ders oldu. Sık sık görüşmek dileği ile, sevgiler..

 • Cevapla Elif Şahin

  16 Ocak 2017, 12:37

  Korkuuuunç! Neyse ki çözüme ulaşmış. Ben de ne yedekleme, ne güncelleme… Bir sorunla karşılaşırsam kimden yardım alacağım konusunda bile bir fikrim yok 🙁

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 12:43

  Yedekleme ve güncelleme internetin olmazsa olmazı her halde. Üstelik siz yazdıklarınızı toplayıp belki yayınlarsınız veya ana kaynak olur yedekleyin ne olur ne olmaz. Gerçi her şeyi silip tekrar yazabilme gücünü hissetmek de önemli. Bir de ben tecrübe paylaşımı olsun dedim yoksa sağlık huzur sevdiklerimiz bunlarda bir sıkıntı olmasın. Buradayız yeniden başlarız..Yardımlık bir durum olursa da -ki olmasın ama- fikir vermeye çalışırım. sEvgiler..

 • Cevapla Bol Kahveli

  16 Ocak 2017, 17:36

  okurken pek bi heyecanlandım fakat sonunda mutlu sona erınce bir ohhh dedim 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 17:40

  Tamirat işlerini de öğreneceğim bundan sonra ne olur ne olmaz. Size de G+ da sıkıntılı durumlar olmuştu hatırlıyorum, oluyor bunlar. Sağlık olsun..

 • Cevapla Derya

  16 Ocak 2017, 20:15

  Geçmis olsun. Subatta benim domainimin otomatik yenilenmesi lazim umarim ayni seyi yasamam.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 20:20

  Teşekkür ederim. Otomatik yenilense de bir güncelleme gerekebilir. Uyarı için bir mail geldiyse de benim domain aldığım yere gitti onların biraz gecikmesi sebeb oldu sanırım. O dönemde mailleri takip etmekte fayda var.

 • Cevapla www.filmgundemi.com

  16 Ocak 2017, 22:56

  Çok geçmiş olsun. İşlerin düzelmesine sevindim. 🙂 Bu deneyimi paylaştığınıza da sevindim zira sayenizde kulağıma küpe olacak bilgiler edindim.
  Teşekkür ediyorum. 🙂

 • Cevapla Eda DEMİR

  16 Ocak 2017, 22:56

  Böyle bir şey olsaydı şok olurdum ve çok üzülürdüm. Bunca emek verdiğimiz bir platformun öylece yok olup gitmesi… Ne mutlu sorunu bulmuş ve halletmişsin. Bu yazı bana da ders oldu. Üşengeçlikten hiçbir yazımı yedeklemiyor ve gördüğüm sorunlara geçici çözümler buluyordum. Blog bu tarz hataları affetmiyor anlaşılan. Sağlam adımlar atmak gerek. Çok geçmiş olsun.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 23:07

  Teşekkür ederim. Böyle zamanlar genellikle öğretici ve uyarıcı oluyor. Kasıtlı ve art niyetli aksaklıklar olmadıkça öğrendiği insanın yanına kar kalıyor. Selamlar…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ocak 2017, 23:11

  Blogger sistemi neredeyse manuel hiç bir şey bırakmıyor buna kaptırıp geçen zaman içerisinde ucundan kıyısından ne olup bittiğini öğrenmezse blog yazarı gafil avlanabiliyor. Benim durumum öyle oldu. Öğrenmek güzel, sisteme hakim oldukça motivasyon da artıyor. Diğer türlü demoralize olup bu yazılara da yansıyabilir. Teşekkür ederim, hepimize sorunsuz yayınlar..

 • Cevapla Emine Bektaşi

  18 Ocak 2017, 20:55

  Oh çok şükür, nasıl sevindim. Benim de hiç anlamadığım bir konu blogun altyapısı, işleyişi vs. Çok da korkuyorum sıkıntı olursa diye. İnşallah olmaz. Yazılarım notlar halinde duruyor ama öyle görselli falan yedeklemedim. Ona da ayrı bir uğraş istiyor. Neyse. İyi ki döndün. Derhal okumadığım yazılarını kurcalıyorum. Sevgiler Begonvilli hatun ❤

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  18 Ocak 2017, 21:00

  Sağ ol sevgili Emine, iyi ki blogum oldu da sizleri tanıdım. Yedekleme zor bir şey değil, ihmal etme derim. Benim de okumadığım son yazın var, aklımda. Hem New Jersey e gittin hiç sesin çıkmadı merak ettim. Sabah kalkınca telefonumu açtığımda bakıyorum, ilk günaydın dediklerimden oluyorsun. Muhabbet ve duamla..

 • Cevapla Emine Bektaşi

  19 Ocak 2017, 00:24

  Allah razı olsun canım, oralarda ruhumu dinlendirdim, o yüzden sesim çıkmadı. Ben de paylaşımlarını zevkle takip ediyorum. Sevgilerimle ❤

 • Cevapla Zehra Ertuğru

  3 Şubat 2017, 12:08

  Bir an dedim nasıl yani, çok üzüldüm 😔. Yazılarını okumaktan büyük keyif aldığım bloggerlardansınız. Neyseki kurtulmuş ama bu biz teknik bilmezlerin her an başına gelebilecek bir olay ne yazık ki. Öğrenmeye çalışıyorum araştırıyorum ama bazı teknik bilgiler beni aşıyor ve bir türlü anlayamıyorum. Neyse büyük geçmiş olsun aman sakın kaybolmasın bloğunuz hep burda bizimle olun teşekkür ediyorum bu güzel bilgilendirme için sevgilerimle ❤

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Şubat 2017, 12:38

  Teşekkür ederim, duygularımız karşılıklı. Ben de teknik notu zayıf olanlar grubundayım ama bunu düzeltmek gerekiyor. Kodlama ve benzer teknik konular artık bilişim derslerinde okutuluyor yani o kadar temel bilgi kapsamına girdi. Bu konularla ilgili yazan blogları takip etmek , sormak faydalı oluyor. Hep birlikte uzun yıllar birlikte olmayı ben de diliyorum, uzun bir gurbete çıkmış gibi hissettim, düzeldi çok şükür. Sevgilerimle..

Write a comment