7. Koğuştaki Mucize

7.Koğuştaki Mucize

Bu gözyaşı ne uzun yollar katedip de damlıyor. Sen kalple vicdan arasında git gel, toplan birik, ciğerleri dağlayıp sıkıştır, boğazı düğümle en sonunda da son bir hamle göz pınarlarını yakarak yalayıp çık dışarı. Kurban olunur böyle göz yaşına… Ne yaşıyorsan harbisini yaşa. Baba kız sevgisini konu alan bir dram filminde hem kız çocuğu hem baba gibi hissetmek… Ya ne günler geçirdi şu ülkem deyip iç geçirmek… Yaşa be, adam gibi adamlar da var deyip böyle bir sevinç yapıp, ümit tazelemek için 7. Koğuştaki Mucize filmi izlenir. Herkese farklı görünür her film, fotoğraf gibi hatta resim gibi. Biraz aynandır biraz da büyütecin. Bak hele neler diyorum? Sanat dürtücüdür, içinizi dışınıza çıkartır.

Babam…

Her kız çocuğunun kahramanı babasıdır, öyle olmalı. Babalar öyle hissettirmek için çabalamalı. Her kız çocuğu kollarını kavuşturup, yaslandığı koca çınar bilmeli babasını. Zamansız gidişler, yetim öksüz kalıp sızıyla yaşayanlar müstesna ama hayatta iken her sevgiden hakkını almalı herkes. Hafta sonu sinemaya gittim deyip geçmeyin, iyi film seçerseniz biraz gülmek biraz ağlamak dışında bir sürü gelgitleri de sorguluyor insan. 7. Koğuştaki Mucize de böyle bir film… İçinde saf, temiz bir çocuk kalbi olan her şey yaşamaya, okunmaya, izlemeye değer. Aynı onun saflığında bir baba yüreği de olunca katmerlenmiş duygu yoğunluğu. İnsanın bir yavrusu olması bambaşka bir şey. Hatta sadece insana özgü değil, o yüzden Memo’nun yavrusu ve yavrusuna duyduğu katıksız sevgi çok güçlü ve bütün eksik özür sanılan şeyleri yenebilecek güçte. Bu filmde her kadın hem küçük kız hem baba yerine koyup kendini ana olarak çok derinine iniyor duygunun. Özlem var ya özlem… Ölümün sebep olduğu özlem çok acıtır hep kanatır da oraya teslimiyeti merhem yapıp sürüp durursun çaresiz. Ama hayatta iken özleme mahkum her sevgi çok fena, çok fena…

7.Koğuştaki Mucize

Herkesin mahkum olduğu bir yer var.

Kimler mahkum kimler özgür?

“Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam.” Dava sahibi herkes bu konuda hemfikirdir her halde, ama hak bir davası olmayana da insan denir mi o da ayrı konu. Özgürlük kısıtlaması en ağır ceza ama yaşadıkça da tükenmeyecek, bir yol bulup çıkacak kadar da güçlü bir dürtü. Asıl mahkum olanlar vicdansız ve kalpsiz olanlar. 7. Koğuştaki Mucize sinema diliyle bunu iyi gösteriyor ve yanılgıyla, yanıltmayla, anlık hezeyan ya da cahillikle kötü olmuşla, keyfine nefsine yenik düşerek kötü olmuşun cezası bir değil/dir diyor.  Öyle ki bazen hukukun veremediği adaleti onlardan biri yüreklilikle veriyor. İnsan etrafına daha dikkatli bakmalı, çünkü bizi hayattan soğutan insanların dibinde hayatı sevmeye değer insanlar da var hep. Onlar için yaşamaya, mücadeleye devam. Kimler mahkum kimler özgür sorusu insana sıkı bir fırtına yaptıracak cinsten geldi bana. Tutuklu kaldıklarımız da var ve onlar hep cezamız değil…

12 Eylül 1980 kırılma noktası

Küçük bir çocuğum ve sık sık evin önündeki yol elinde pankartlarla, öfkeli slogan atan abilerle doluyor. Perdenin arkasından gizlice bakardım hep, beni görürlerse kızarlar hatta eve gelip götürürler gibi bir korku yaşardım. Uzun uzun da incelerdim, yüzlerini, davranışlarını… Aslında hepsi tanıdık, bildik, yakın yüzler ama niye düşman diye düşünerek. Bir de Kenan Evren vardı, torunlarına masal anlatacak dede tipinde ama bir diktatör havasında. Kimin mazlum kimin şer karıştığı, karıştırıldığı zamanlar. Bizim ülkenin kırılma noktası bir dönem. Bir daha gelmesin, dersimizi aldık dediğimiz ama yakın zamanda benzerini yaşayıp tarih gerçekten tekerrürden ibaret mi diye sorguladığımız bir dönem. Belki en kötüsü de başımızın tacı, her evin oğlu Mehmetçik üzerinden kandırıldığımız bir dönem. 7. Koğuştaki Mucize filmi bu dönem ve psikolojisine dokunup yaramızı hatırlatıyor. Asker kötü gösteriliyor algısı anlık bir yanılgı, herkes biliyor her Mehmetçik Peygamber ocağından gelir ama emirin demiri kestiği bazı anlar yanlışa yetiyor maalesef.

Filmde askerin yanlışa zorlandığı, işkence yapılan sahneleri izlerken hep rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nu düşündüm. Ülkücü değilim ama bu ülkenin her görüşün sağlam adamlarına ihtiyacı var her daim. O da bir köşe taşıydı, cesur sesti kendilerince kıstılar. Ama işkence zulüm durduramaz ki böyle insanları. Hapisteki zor yıllarında yazdığı şiiri geldi aklıma. Kendime dedim sağlam teslim olanı kim teslim alabilir ki? Güzel adam, güzel şiir… Okumak isterseniz, “Üşüyorum.”

Mucize Hakkı

Mucize çok güzel bir kelime. Ümit pompalıyor insanın içine ve diyorsun ki benim de bir mucize hakkım vardır. Ama sabır istiyor mucizeler, dua istiyor, safiyet ve inanç istiyor. 7. Koğuştaki Mucize hiç ummadığınız yerde ve zamanda gelerek sizin de ümitlerinizi tazeliyor. Dedim ki adam gibi adam olmak ne kadar değerli. Erkeklerin tekelinde değil tabi, asıl olan adamlık değil ademlik burada. Mutlu son dediğimiz şey kolay olmuyor, bedelsiz olmuyor bunu teyit ettik yeniden. Olsun milletçe zor severiz.

İnancı şekle bağlamadan, ait olduğu yerde büyüterek pek çok mucizeye tanıklık edebiliriz. Bir de Neşet Ertaş türküsü koymuşlar ki tam yerine, budur dedirtiyor. İzlerken içim hem ısındı hem titredi hem de ferahladı. Dört mevsim duygu geçişi iyidir, film tavsiyemdir.

 

*Filmin senaryosu Güney Kore’den uyarlama eleştirileri için de şunu demek lazım. Bafa Gölü’nün kıyılarında, Anadolu’yu yaşadığımız bir film olmuş. Bize yakın tarihe, çok sesliliğe vurgu yaparak güzel bir hatırlatma yapmış. Sevgi asıldır gerisi hikaye diyerek evrensel mesajı korumuş ama gerisini de hep bizden işlemiş. Çok da şeyetmeyelim o zaman.

 

21 yorum
 • Bülent

  24 Kasım 2019, 18:07

  Yazınızı okuyana kadar filmden haberim olmamıştı. İlk fırsatta seyredeceğim.
  Teşekkürler.

  • begonvilsokagi.com

   24 Kasım 2019, 19:07

   Bülent Bey, hayata bakışımız da bir film izlemek gibiyse hangi gözlükle bakıyorsak o kadar keşfediyoruz belki de. Bazen boşa gitti zamanım diyorum bazen de yorgan hallacı gibi savurttu beni diyorum.

   İnşallah beğenirsiniz filmi, ben tefekkür ve şükür içinde izledim.

   Çok teşekkür ediyorum.

 • haber

  24 Kasım 2019, 21:30

  evet bu film çok güzel herkese tavsite ediyorum, oyunculuklar çok başarılı….

  • begonvilsokagi.com

   25 Kasım 2019, 09:23

   Toplumsal ihtiyaç listemizi hatırlatan mesajlar buldum filmde. Sinema dili ile hatırlatma etkili olur inşallah. Milyonlarca insan izlediğine göre.
   Teşekkürler..

 • Recep Hilmi Tufan

  25 Kasım 2019, 22:58

  Bir türlü gidip de izleyemedik biz. Fragmanı bile şimdi izledim. Ben bu filmi muhakkak izlemeliyim dedirtiyor. Bu hafta sonu izlemek lâzım…

  • begonvilsokagi.com

   26 Kasım 2019, 09:32

   Hoş vakit geçirmekten çok sonrasında insana karşılaştırmalar yaptıran bir film. Sanatın her dalı da bu beklentiyle yapılmıyor mu biraz? Umarım beğenirsiniz.
   Teşekkür ediyorum..

 • halil

  26 Kasım 2019, 01:30

  Yazılarınız çok hoş siteyi yeni keşfettim takipteyim..

 • İslam Kol

  26 Kasım 2019, 12:51

  Siteniz çok sade ve çok güzel emeğinize sağlık bu filmede bayıldım

  • begonvilsokagi.com

   26 Kasım 2019, 20:32

   Çok teşekkür ederim. Ben de sitenizi inceledim, güzel geri dönüşler alırsınız umarım. Sanırım özellikle ilginç gif içeren mesaj arayışları çok oluyor. Başarılar dilerim ben de.

 • Skrotbil

  2 Aralık 2019, 00:34

  Film gerçekten çok güzeldi, tavsiye ederim

 • Emine

  3 Aralık 2019, 14:12

  Merhaba arkadaşım 😊 ben bir itürlü gidemedim ama bu hafta inşallah gitmeyi düşünüyorum 🤔 hele ki senin yazını okuduktan sonra mutlaka gitmeliyim dedim… selamlar.

  • begonvilsokagi.com

   3 Aralık 2019, 14:39

   Ağlamak için bazen dürtücü bir şey lazım oluyor, bu film o anlamda da iyi. Kendi hesaplaşmanı da yapıyorsun. Bazen dram filmi komediden daha çok rahatlatıyor insanı. Mutlu son şart ama.
   Benden de sevgiler..

 • mavianne

  4 Aralık 2019, 16:45

  “sanat dürtücüdür, içinizi dışınıza çıkartır.”
  harika söz
  içim dışıma çıkacak ağlamaktan diye izlemedim ama öyle güzel anlatmışsın ki
  bayıldım
  gitmeliyim

  • begonvilsokagi.com

   4 Aralık 2019, 21:45

   Filmi izlerken dürtüldüğüm kesin, psikanaliz yaptım kendime. Herkesle birlikte ağlamak ama istersen istediğin şeye ağlamak özgürlüğü… Güzel hikaye, güzel sevgi. Umarım siz de çok beğenirsiniz.
   Sevgiler, selamlar.

 • Yaşar

  16 Şubat 2020, 19:17

  Olmaz olsun böyle film!

  Bütün salon ağlamaktan şırkıldık, hatta orta yaşın biraz üstünde teyzeler dayanamayıp erkenden çıktılr. Ben babamın vefatından beri böyle ağladığımı bilmiyorum.

  Film gerçekten güzel ama insan bu kadar ağlayacağı bir şeyi tekrarlar mı bilemiyorum 🙂

  • begonvilsokagi.com

   16 Şubat 2020, 19:29

   Bazen de bir türlü ağlayamazsınız, bir film vesile olur. Komedi kadar dram filmleri de insanları rahatlatabilir bence, yeter ki ajitasyon olmasın, samimi olsun.
   Şırkılmak ilk defa duyduğum bir ifade, Manisa yöresine özgü -bir şeyi yapmaktan yorulmak- anlamındaymış. Yorumunuz bu anlamda öğretici oldu.
   Teşekkür ediyorum.

 • Furkan Başkak

  8 Ağustos 2020, 15:09

  Tavsiye eidlecek belki de en güzel film diyebilirim. Ağlama garantili dediklerinde inanmamıştım 🙂

  • begonvilsokagi.com

   9 Ağustos 2020, 15:25

   Memo gibiler çok olsa keşke. Gerçek özür sahibi olan vicdansızlar yüzünden ağlıyor hep insanlar.. Özürlü olmak insanlıktan uzaklaştıkça oluyor..
   Teşekkürler.

 • Mustafa

  27 Ağustos 2020, 01:44

  mükemmel flimler ölmeden önce izlenmesi gerekenler var arasında