Simülasyon Hayatlar

simülatif hayatlar

Yapay zeka sevmiyorum, bak buraya yazıyorum, başımıza bir işler açacak bu. Elon Musk da aynı fikirde, şöyle demiş, “İlk kez en akıllı insandan bile daha akıllı olacak bir şeyle karşı karşıyayız. Ben ce yapay zeka, karşı karşıya olduğumuz varoluşsal risklerden biri ve en acil olanı.”

Teknolojinin en hin hali, hayatı kolaylaştırmaktan çok ele geçirmeye meyilli. Geri kafalılıkla alakası yok, ileri görüşlülük denilen şey de zaten birilerinin izin verdiği kadar ileri. Önümüze simülasyon hayatlar konacak ve özgürce seç bakalım denilecek öyle mi? Gidişat öyle, yapay zeka zırhına gizlenmiş kodlarla usul usul başladılar bile… Gerçek hayattan kopup, simülatif bir dünyada yaşamak nedir? Meta verse üzerinden insanlar arazi alıp, konsere gidiyor belki daha neler yapıyor bile… Durum acil!

Bir düşünün…

Talep artıyor üstelik yaş oranı da başlangıca göre düşüyor.

İnsanlar kapsül tabutlar hayal edecek kadar bezgin ve hayat enerjileri alınmış gibi. Oysa başlangıçta masum fantastik aktiviteler gibiydi.

Sanal dünya iyileştikçe gerçek dünya katlanılmaz oldu ya da tam tersi…

Üzülmek, sevinmek, yorulmak, heyecanlanmak, aşk ya da şefkat duymak aklınıza ne gelirse simülasyona dahil oldu. Gerçeklik yoksa hayal var, hem de kurgu hayal…

Yapay zeka bizi kendine mi benzetecek?

İnsan anne, eş, sevgili hatta çocuk olma hakkını sanal bir esirliğe tercih eder mi? İnsanın insanla mutlu olduğu yakın tarih, mitoloji gibi anlatılmaya başlandığı zaman bitti her şey. Aile bitti, vefa bitti, aşk bitti, vicdan hepsi gitti. Bunların hepsine sahip olan dirençli azınlık da yoruldu, çok yoruldu. Kriz zamanları fırsat zamanlarıdır ya işte birileri çıktı insanlar mutsuz, çaresiz, yalnız, onlara hayal satalım ama çok ciddi ve sistematik yapalım bu işi dediler. Üniversiteler, sosyologlar, psikologlar sisteme dahil edildi ve program tamamlandı. Dileyen legal ve riski olmayan simülasyon hayatı satın aldı… Fütüristik bir hikayeden çok bizi bekleyen yakın gelecek senaryosu gibi.

Kafamızın içine mi girdiler?

Fraktal beyinde yapılacak küçük müdahaleler ve günün belirli saatlerinde temel ihtiyaçlar için sistemden çıkarak yapılacak rutinler için hazırlıklar ile yeni hayat başlıyor. Gerçek hayattan vazgeçip, ölümü beklerken oyalanmak gibi bir şey. Deneme sürümleri ile daha çok kişi simülasyona giriyor ve karar veriyor. Yaşayamadığı ya da kötü yaşadığı her şeyin rövanşını almak istercesine bir talep patlaması. Sokaklar giderek boşalırsa, gerçek hayata ne pahasına olursa olsun tutunanlar daha mı rahat eder? İnsanın olmadığı, hayat veren duyguların yaşanmadığı yere ne denir?

Sümülatif hayatlar

Sanal gerçeklik son kararın mı?

Gitmek yok, kalmak zor

Sen neler anlatıyorsun böyle diyorsunuz, biliyorum. İnşallah gerçek olmaz ama yıl 2023 meta verse kavramını sık duyuyoruz. İlk defa 1992’de çıkan bir romanda, Neal Stephenson’ın Snow Crash’inde sonra da Matrix başta olmak üzere birçok başka kitap ve film bu kavramı kullandı. Metaverse gözlükleri ile hayal alemini deneyimleyip, vallahi gerçek gibiydi her şey şaşırdım, bayıldım diyenler vardır çevrenizde. Bitcoin ile başlayan şimdi tonlarca farklı sanal para birimi ile devam eden boyut da ayrı. Hatta diyorlar ki covid salgının bir amacı da insanları eve hapsedip sanal alemde yaşama alışkanlığını yoklamaktı. Bak, bak, bak… Neler dönüyor?

Bunlardan bi haber iseniz şanslı azınlıksınız, normal yaşayıp vadesi gelince öleceksiniz ne mutlu. Ama bir grup da şöyle diyor; simülasyon da olsa bir gün yüzü görüp, bir mutlu olup öyle gitmek. Başımızı yiyen teknoloji başımızı da kurtarmasın mı? Ama gitmek yok, kalmak zor. Terapiye gidenlerin, antidepresan kullananların bu kadar arttığı bir zamanda sonraki level ne olabilir? Şu an elimize telefon tutuşturmuş geziyoruz, bir süre sonra artık kesmeyecek belki o telefonun içine girmek isteyeceğiz. Mazallah…

NFT yaptınız mı?

Ben bunu ilk duyduğumda eft gibi bir şey zannettim. Aslında çok da yanlış değil, “dijital varlıkların ticaretini ve yatırımını kolaylaştırır.” tanımlaması var. Kısaca her şeyiyle dünyamıza alternatif sanal dünya inşa ediliyor.

Reklamlar

*Kapsülünüze girip mutlu mesut yaşamak istiyorsunuz. Paranız varsa neden olmasın.

*Devlet destekli olanlar da var, imkanları farklı ama sizi gerçek dünyadan ve yıldıklarınızdan koparıyor mu, koparıyor.

*Simülasyon hayatlarla beraber bunların da sponsoru, karaborsası, çıkması, ikinci eli ya da sahibinden yeni gibi olanları türeyecektir.

*Yaşamak istediğiniz sevgiyi, gezmek istediğiniz yerleri, olmak istediğiniz sıradan insanı bile hayal etmek ve öylece kalmak.

Hayattan yorulmak ile dahanın da dahası yaşamak isteği. Önce internet ve telefonla hayatımızı oralara kaydırdık, şimdilerde sanal gözlükler, para birimleri ve sanal ortamlar ile üç boyutlu hissederek yaşama evresi başladı. Bir sonrası beyine bir çizik attırıp iyice gerçeklikten kopmak mı? Yapay zeka sevmiyorum, bak buraya yazıyorum, başımıza bir işler açacak bu. Şimdi yavaşça telefonları bırakalım, eski günlerdeki gibi birebir, canlı canlı paravansız yaşayalım hayatı. İmgelemde kaybolmak değil gerçeklikte özgür olmak istiyorum.