Sabahın ilk ışıkları ile birlikte siz deyin milyar ben diyeyim trilyon tane zeytin, ağaçların yaprakları arasından sızan güneşle yorucu ama yararlı bir güne daha günaydın dediler. Uzun yolculuk daldan düşenler için hemen başladı… Bilerek fütüristik bir giriş yaptım çünkü bir iksirden söz edeceğim. Faydalı ve akıl ötesi bir meyve suyu ya da tedavi edici ve besleyici bir yağ. Zeytinin özünün hikayesi… Zeytuha Hanım ile bir günün içinde ne kadar çok iksir şifa kullanıyoruz görelim bakalım. Evet pozitif ayrımcılık yaptım, Zeytuha Hanım dedim, yakıştı…

Evde iksir kullanımı

Zeytuha bebeğinin ağlamasıyla uyandı. Oy, oy acıktın mı sen diyerek bebeğini kucağına alıp emzirdi. Sütünün az geldiği zamanlar yağ asidi içeriği anne sütüne benzeyen halis zeytinyağını sulandırılmış inek sütüne katıp veriyordu. Emzirdikten sonra zeytindanlıktan birkaç damla alıp meme uçlarına sürdü. Ne çok acımıştı başlarda çatlaklar, şimdi çok şükür iyileşti. Elinde kalanı da kazağını kaldırıp göbeğine sürdü, zaten hamileliğinde de sürdüğü için çok az çatlak olmuştu ama yine de cildin kendisini toplamasına yardımcı olduğu için sürmeye devam ediyordu.

Bebeğin pişiği, masajı için derken şişe boşalmıştı yine. İçine bir dal da lavanta atıyordu, evlerinin içi hep bu aromayla doluydu. Bazen de balmumu ile macun gibi kullanıyordu, evde iksir kullanımı budur. Keyfi yerine gelen bebeğini yerine yatırdı, bir süre anne kız oynaştılar. En güzel senin kokun, cennet meyvem diyerek kokladı, öptü uzun uzun.

Güzellik desen var…

O sıra kapı çaldı, hah annem diyerek koştu açtı kapıyı. Zeytuha’nın annesi, ablası gibi dururdu yanında. Ailenin tüm kadınları gibi zeytinyağından başka güzellik malzemesi de bilmezlerdi. Banyodan sonra içine gül yaprağı doldurdukları şişelerde bekleyen zeytinyağı ile ovalanırlar, ciltleri canlı, nemli kalır, beslenirdi. Saçlarının canlı ve parlak olması için kafalarına da sürerler, balmumu ile karıştırdıkları zeytinyağından yaptıkları doğal ruj ile de dudakları ne çatlar ne kabuk kabuk olurdu. Annesi, E vitamini ile antioksidanı Güzel Allah’ım zeytinin içine doldurmuş dala asmış derdi hep. Sonra da eklerdi, Peygamberimiz (sav) ne demiş, “Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın. Zeytinyağıyla tedavi olun.”


Çocukluğundan beri kahvaltıda mutlaka her gün zeytinyağına ekmek banıp yerlerdi. Nasıl kilo almıyorsunuz diye soranlara, dene gör diye takılan Zeytuha, zeytinyağında doymamış yağ asidinden daha sağlıklı oleik asit var içinde hem doyurur hem şişmanlatmaz cevabını verirdi. Gerçekten marketlerde satılan riviera yağlarda tadını ve faydasını bulmak zor. İşin sırrı, yağı soğuk sıkımla elde etmekte, ısıyla işlem görürse faydası kalmıyor bu iksirin. Nereden bulacağım demeye gerek yok dünyada tüketimde 1. üretimde 2.yiz. Topraklarımızdan fışkıran, kıymeti bilinmeyen mucizelerden biri de zeytin ve zeytinyağı.

Güzey güzellik salonu:)

Zeytuha, gastrolog olan eşi ile birlikte Güzey adında bir tıp merkezi işletiyordu. Burası zeytin ve zeytinyağı ile ilgili tüm ürünlerin satıldığı, alternatif tedavilerin uygulandığı, seminer ve toplantıların yapıldığı bir yerdi. Akşama size yemek yapmam, dedi annesi. Gelirken zeytinyağlı kızartma getirdim. Komşular hala alışamadılar, zeytinyağlı kızartma mı olur çok lezzetli ama var bunda bir hile diyorlar. Ayol ne hilesi, patlıcan, biber, kabak ne ise dilimleyip üzerine de fırça ile zeytinyağı sürüyorum ızgarada ters yüz pişiriyorum. Bol da sos tamam. Kalp hastalığı, şekeri olanlar özellikle zeytinyağından şaşmayacak.

Bu kanser ilaçlarının çoğu köpekbalığı kıkırdağından yapılıyormuş, içinde sgualene adında bir madde varmış kanser hücrelerini yok eden. İşte o madde sızma zeytinyağında bolca varmış, damadım söyledi bana inanmıyorsunuz ama bak doktor da söylüyor diyorum. Bana ay sen çok yaşa deyip, gülüyorlar. Allah ne ömür verdiyse o kadar ama bile bile niye yanlış yapayım. Yememe içmeme dikkat edeceğim tabi. Yabancılar kristal şişeye koyup satarlar zeytinyağını yakında.

Doktor Z

Evet anne, bizden alıp satarlar. Bizimkiler daha öylemi idi böylemi idi ile zaman kaybetsin. Ben gidiyorum, bugün hem bir yanık tedavisi vakası var hem de iltihap, enflamatuvar tedavisi yapılacak. Doktorlardan önce bizim hazırlıkları bitirmiş olmamız gerek. Gastrit, ülser, kabızlıkta zeytinyağı kullanımının faydaları için meşhur Dr. Can Aktay geliyor doktor Z ile seminer verecek.

Zeytuha o kadar işin var bu ne rahatlık kızım! Ben Egeliyim, rahatım ama hiç bir iş elimden kaçmaz. Dedem ismimi kulağıma seslerken, ezan ve duadan sonra ismi ile müsemma olsun. Faydalı olsun, hali tavrı deva olsun demiş. Zeytuha benim adım, zeytinyağıyım derde devayım, mucizeyim…

Çok mu abarttım? Yok değil, daha zeytin çekirdeğinin, yaprağının faydaları var, yeşili var siyahı var. Yeşilini pazardan alıp kırması, siyahını tuzlayıp saklaması, uzun uzun kızarmış ekmeğe nasıl banıp yenilir anlatması var. Az bile yazdım, devamı başka bir yazıya olsun. Zeytin gibi bereketli, lezzetli, faydalı günler hepimize…*Zeytuha:Zeytinyağı

18 yorum
 • Cevapla ANNESİ'nin PRENSES'i

  13 Şubat 2017, 23:12

  Her derde deva zeytinyağı…Birde altın fiyatına vermeselerde herkes yararlansa keske.Bende hamileyken ve doğumdan sonra çok kullandım.Kızmn yemeklerinede kattım.

  Ellerine saglk harika yaziydi.Zeytuhayada bayıldım 😃

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  13 Şubat 2017, 23:17

  Borsaya sokma çabaları yanlış ve yersiz tabi, zeytin ülkesinde fiyatlar daha düşük olabilir belki ama zahmetli bir konu. Daha ucuz olabilme konusuna katılıyorum ama yararları ve lezzetini düşününce, değer. Teşekkür ederim, sevgiler..

 • Cevapla Bol Kahveli

  14 Şubat 2017, 20:20

  cok cok pahalılastı fakat artık hayatta cok pahalı degıl mı? ama boyle temel ıhtıyaclar keske daha uygun olabılse..

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  14 Şubat 2017, 20:21

  Ne güzel bir ürün zeytin ve dahi zeytinyağı. Keşke biraz daha makul olsaydı fiyatı. Ve keşke bir devlet politikamız olsaydı insanları zeytinyağıyla buluşturmak için. Sağlık harcamalarının yükü de azalırdı böylece. Ancak asgari ücretli veya tek maaşlı insanlar elbette çekingen davranıyor tüketmek için. Yine güzel bir konu teşekkürler.(Bu aralar bilpisayar yokluğundan yayın yapamıyorum. Arada sırada girdiğim yayınlarda yorumunuzu görememek bir dostu beklerken gelmeyeceğini öğrenmek gibi bir üzüntü hissettirdi doğrusu.)

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  14 Şubat 2017, 21:03

  Çiçek yağına göre pahalı belki ama sağlıklı ve lezzetli. Devlet sübvanse etmeli daha bol ve ucuz olmalı, sonuçta dünyanın en büyük üreticisiyiz. Ama ben fiyat kaygısı olmayan pek çok kişide de kullanım alışkanlığı görmüyorum. Ben Egeliyim biraz da ondan belki. Ama şifa niyetine de olsa kullanmalı yemek olmasa da ilaç niyetine iksir niyetine. Bir tatlı huzuru paylaştığım dostu bekletmeyi bilerek yapar mıyım? Baki muhabbet ve duamla..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  14 Şubat 2017, 21:11

  Pahalı ama o kadar abur cubur şeylere de paralar harcıyoruz ki zeytinyağı da olsun mutfakta. Zaten çok tüketmeye gerek yok. Sağlık ve güzellik için kullanmaktan ise vazgeçmesek iyi olur aslında.

 • Cevapla Gezgin Kova

  15 Şubat 2017, 18:09

  Yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş okurken gözümün önüne bahçemde bulunan iki zeytin ağacım geldi şimdi çiçeklenmeye başlamışmıdırlar diye düşündüm:) Körfez bölgesinde aşırı betonlaşma var haliyle kaç yıllık zeytin ağaçları kıyıma uğruyor biz insan oğlunun doyumsuzluğu yüzünden asırlık ağaçlar maalesef yok oluyor:(
  Sevgiler.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Şubat 2017, 20:50

  Bahçenizde zeytinde mi var ne güzel. İzmir de bizim yan komşumuzun da var, baba dostu idi vefat etti, ev satıldı bu sene zeytinler dallarda kalmıştı. Çok şanslıyız bereketli bir yurdumuz var, şifa amaçlı bile düzenli tüketmeliyiz zeytini. Yazlık bölgelerdeki betonlaşmayı anlamıyorum, keyif yerini betona boğmak… Ayvalık, Kaz Dağları bölgesi de çok beton. Zeytinin yerini ne tutar? Sevgiler..

 • Cevapla Çay Molası

  19 Şubat 2017, 18:47

  Ben de bu sene ilk defa zeytin topladım miras kalan bahçelerimizden. Ne şenlik ne huzur ne soğuk ne macera. Yazmayı düşünüyordum ben de. Zeytinyağsız yemek hatta hayat düşünemiyorum. Allah bu nimetten mahrum bırakmasın.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  19 Şubat 2017, 21:46

  Ne kadar güzel bir deneyim olmuş, merakla bekliyorum. Aslında zeytin yolculuğunu bilmek gerek. Ağaçtan, daldan bize gelene kadar. Zeytinyağı hele iyi bir zeytinyağı ise karıştırılmamış güzel damıtılmış yanına ekmek yeter. Rabbimin verdiği tüm nimetlere hamd olsun. SEvgilerimle..

 • Cevapla ezgi

  4 Ocak 2018, 20:08

  Oldum olası zeytin ve zeytin ağaçları mutluluk verir bana egeli olduğumuzdan herşey zeytinyağlıdır. Ben bayıldım Zeytuha'nın hikayesine, devamını bekliyorum.
  Sabah sabah ne de güzel geldi bu yazı
  sevgilerimle

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  4 Ocak 2018, 20:27

  Aynen katılıyorum sevgili hemşehrim, zeytin ve zeytinyağı olmadan mutfak düşünemiyorum. Lezzeti bir yana bu kadar faydalı yaratılmış, tam bir mucize. Devamını düşünmemiştim ama şimdi aklıma düştü:)
  Çok sevgilerimle.

 • Cevapla Pursaklar Gündem

  22 Mart 2023, 14:48

  Gayet başarılı bir konu olmuş ellerinize sağlık

 • Cevapla Tiny House fiyatları

  1 Nisan 2023, 17:45

  Çok teşekkürler emeğinize sağlık

 • Cevapla Beykoz Haber

  26 Ekim 2023, 13:55

  Harika bir site olmus ellerinze saglik

Write a comment