Barista mı? Tiryaki mi?

Barista mı? Tiryaki mi?

Barista kelimesini yeni öğrendim sayılır, duymuşluğum vardı bilmişliğim yoktu. Kahve pişirmek özen ister ama baristalar dj gibi. Senkronize ve hipnotize hareketler, dur bak neler hazırlıyorum şeklinde bir atmosfer, hijyen, teknoloji… Baristagiller için 3. nesil ya da yeni nesil kahveciler de deniyor. Merak ettiğim iyi oldu, işe yarar şeyler öğrendim bu sayede. Biraz daha araştırarak filtre kahve, ekspressoya da geçebilirim ama sade Türk kahvesi şaşmaz. Seviyorum ama kullanmayı bilmiyorum diyelim, konuyu ilginç bulanlar hadi devam, barista mı? tiryaki mi?

Bi dakka bi dakka kahve bizim!

Barista konusuna geçmeden tiryakisi olduğumuz Türk kahvesinin bizim olduğunun altını çizelim. Milli içecek çay değil de kahve aslında, çay kahvenin yokluğunda gelmiş, bizden olmuş. Onu da çok severiz ayrı. Kahve çekirdeği, kavrulması, öğütülmesi, pişirilmesi ile Türk kahvesi kültürel mirasımız. Konuyu araştırırken buldum aşağıdaki fotoğrafı, abilerin elindekiler bir espresso izlenimi de vermiyor değil hani. Kahvehane kültürümüz eski İstanbul sosyal hayatında başlamış. Söylemeden geçemem şimdi, fotoğrafı çok sevdim. Bir kere ortada kelli felli molla bir amca, bir grup insan hepsinin elinde kahve ama hepsinde ayrı bir hava var. Eski İstanbul’un homojene yakın sosyal hayatı, kahvehane mozaiği. Sağda arkada ve içeride pencereden bakanlara dikkatli bir bakın derim:)

Osmanlı da kahve kültürü

Osmanlı Döneminde kahvehanelerimiz

Kahve ile ilgili hafızamdan: el değirmeni ve yaldız boyanmış, ayaklı şirin bir mangal içinde korların arasında pişen kahve görüntüsü çıkıyor. Keyfin emek kısmını da keyif sayanlar var kahve işin içine girince. Kokusu sokağı saran dibeklerden kahveni almak, el değirmeninde kahve çekirdeklerini öğütmek, bakır cezvede sabırla ipek köpüklü kahveler yapmak, üç beş yudumluk keyfe kırk yıl hatır sığdırmak. Kahve bizim işimiz…

Mobil barista olur mu?

Neden olmasın? Mobil barista ile Maşukiye’de karşılaşmıştım. Kahve düzeneği çok profesyonel duruyordu, fakat asıl maharet baristasında, her işlem sonrası kahveleri akıttığı musluğu özenle silmesi ve seri hareketleri çok ilginç gelmişti. Şimdi bir kahve iyi gider başlığı altında okumak için tıklayabilirsiniz. Dışarıda, kırda bayırda her zaman böyle mobil baristalar denk gelmez. Termoslar ne güne duruyor ama sıcak suya kahve karıştırmakla olmuyor işte. Artık elinin lezzetini, terazisini ve de sevgisini katacak birileri hazırlayıversin.

Türk kahvesi

Ben var dinlersen kahve var içersen…

Kahvenizi nasıl alırsınız?

Büyük fincanda, sade, köpüklü… Küçük fincanlar kandırmıyor, bir içiyorum pir içiyorum. Gün içinde granül kahve içersem, sütlü seviyorum ama iyi bir filtre kahveye süt eklemek de istemiyorum. Gerçek kahve tiryakisi bir tıp doktoru hazır granül kahveler için, onların içeriği çöp demişti. Haklı, çünkü en düşük kalite kahve çekirdeği, kavurma, seyreltme, koruma aşamalarında sayısız işlem sonrası önümüze geliyor. Bağımlılık için de bir şeyler eklemeleri zor olmasa gerek. Aradaki farkı ancak gerçek bir kahve içince anlayabilir insan.

Bu kahve işi, barista konusu meğer ne kadar derinmiş. Mevzu enerji, keyif veren, uyaran bir içecek. Ama anladım ki kahve keyfinde çıtayı yükseltmek için bütçeyi de yükseltmek gerekiyor. En hesaplı görünen french press ya da drapper denilen ekipmanı alarak ve kaliteli kahve çekirdekleri ile bu işe başlamak. Burada kahve demleme söz konusu, bi çay demle de içelimin kahve versiyonu. Anında çekilmiş taze kahve diyorlar, basınçlı sıcak su diyorlar, suyun sertlik derecesi diyorlar, özel fincan diyorlar… Barista mı? Tiryaki mi? Merak ettiklerime kısa ve net cevaplar buldum, işte burada…

Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Ne demişler kahve bahane…

22 yorum
 • Çekergezer

  5 Haziran 2020, 15:46

  Güzel olmuş bilgilendirme ellerine sağlık. O çok bilmiş uzman tıpçıya katılmadığımı belirtmek isterim 😊 Granül kahve hiç öyle sanıldığı gibi bi dolu işlemden geçmiyor ve benim en sevdiğim hatta 🙈 du bakalım yeni nesil kahvecilerden beğendiğim olcak mı 😊 Haber ederim sonuçları

  • begonvilsokagi.com

   5 Haziran 2020, 17:27

   Granül kahveyi severek bir kişinin elinden içmişimdir, gerisi hep illa ki süt eklemeli. Yeni nesillerin hesaplı olanlarına geçiş yapmayı istiyorum, milyonluk makineler falan beni aşar.
   Özlemişim web masterımın yorumlarını, çok teşekkür ederim:)

 • MELTEM Cavusoglu

  13 Haziran 2020, 12:16

  Nihayet okuyabildim kahve yazını sevgili Begonvil:))) Ahahahah:)) çok saçma bi giriş oldu du tekrar girem:))
  Bugün Gökçeada yazının linki önüme düştüğünde ahh dedim ben daha kahve yazısını okumadım hemen açtım okudum, ellerine sağlık çok kapsamlı bir yazı olmuş..Kahve konusunda en hassas olduğum konu Türk kahvesinin oradan buradan sahiplenilmesi…bu benim kırmızı çizgim dermişim:)))
  Yok o kadar takılmıyorum ama başka bir ülkede Türk kahvesi içemem diye illaki bavuluma ekipmanımı atan ve hatta onlara da Türk kahvesi ikram eden biri olarak yazında sözü geçen mobil barista olduğumu da bu şekilde öğrenmiş oldum ahahahha:))) tek sorun x-ray cihazında görünen ve heeer seferinde açıklamak zorunda kaldığım gizli silahım fakir türk kahvesi makinem:)))
  Kahve içme alışkanlıklarımızla ilgili daha geçen gün konuştuk hatta arkadaşlarımla…yazın da üzerine miss oldu valla…. Fark ettik ki sütlü-köpüklü kahve içerken, zamanla yaşanan olayların birikimiyle sade kahveye geçiliyor.Evet yaşananlarla kahve zevki arasında korelasyon var…
  Yaşam şeklimiz, hayata bakışımız birikimlerimiz (maddi ve manevi tabi) değiştikçe geliştikçe kahve tarzlarımızda değişime uğruyor bir bakıma…
  Affına sığınarak son bir şey yazmak istiyorum bu oturumlarda tartışılan bir sorunsal olduğu için düzeltme ihtiyacı hissettim doğru yazım şekli ”Espresso” olduğunu biliyorum ama yine de sen bilirsin:)) Espresso; İtalya’da cafelerde fincanın üçte birinde gelişiyle insanı hafif buran, fakat enfes tadı ve kesif kokusu ile moralini anında düzelten bir kahve çeşidi ama ben bizim Mırra ile akraba olduklarını iddia ediyorum :)))hadi bakalım şimdi İtalyanlar düşünsün:)))
  hadi gidiyorum çok konuştum, bir kahveyi de hakettim Büyükada’ya gideceğidik güya kahve içmeye bunu da buraya not düştüm…

  • begonvilsokagi.com

   13 Haziran 2020, 13:08

   Türk kahvesini saatinde içemezse hafif ölçekli kriz yaşayan tanıdıklarım var, ama Bizim Türk kahvesi de ekipman taşımakla da tam olmuyor sanki. Cezve, ağır ateşin yerini alternatif düzenekler tutmuyor. Kafein alternatifi ile idare etmek lazım belki de. Kahve zevki ile yaşananlar arasında bağ var mı acaba? (Korelasyonu ilk duydum, yeni bir kelime öğrenmiş oldum, sağol:) Şimdi bu soru psikanaliz gibi oldu, galiba ben zıt kutupçuyum hem severim vazgeçmem hem de severim de vazgeçerim de. Bir kafeine mi yenik düşeceğim diye hırs yapılabilir.
   Filtre kahve güzel demlendi mi çok keyifli içimi var, dinlendirip enerji veriyor, bildiğin arkadaş işte:)
   :)) Allah’ım ekspresso yazmışım sahi. Başta anlayamadım, yazıda bulamadım, ama aynı şeyi söylüyoruz dedim. Te Allah’ım, halbuki kontrol ederim, ben etmesem sistem altını çizip duru ama kafam nereye gittiyse o sıra, sağ ol. Naif uyarın için teşekkür ederim. (düzelteyim hemen:) Ama belki de o fotoğraftaki abilerin ki ekspressodur. yakışır:) Evet espressoyu çok az veriyorlar, parası çok kendi az. Mırra ile kesin akrabalar, hatta mırra racon kesen ağır abi espresso da yurt dıına okumaya gitmiş snop küçük kardeş.
   Ben antin kuntin tabir ettiğimiz şeylere gelemiyorum, sade ve yalın seviyorum kahveyi de her şeyi de, avamım biraz belki ondan, onu da seviyom:)
   Çok teşekkür ederim, fikirlerinle zenginleştirdin. Geçtiğimiz bayram mutlu kadraj Emine sağolsun mesaj yazdı, aradım. Onunla da bir defa görüşebildik, belki nasip olur bir kahve içmek. Sosyal medyada karabatak gibi olabiliyorum ama unutmam kimseyi evvelallah.
   Sevgilerimle..

 • Onur Çağdaş

  13 Haziran 2020, 14:00

  Çok güzel bir yazı olmuş okumama vesile olan Meltem hanıma teşekkür edip selamlarını buraya bırakıyorum 🙏😊☕☕☕🎶🎵🎶🎵Elinize sağlık ben filtre kahveciyim

 • Fatma Atacan

  13 Haziran 2020, 14:02

  🥰🥰🥰☕🎶🎵selamlar çok güzel bir yazı olmuş

 • Berceste

  13 Haziran 2020, 14:04

  Tebrikler çok güzel bir yazı olmuş Türk kahvesi çok içen biri olarak zevkle okudum bir selam da bırakayım hatta👋👋👋💞☕🎶🎵

 • Murat Akbastı

  13 Haziran 2020, 14:10

  Güzel hafta sonları dilerim keyifli bir o kadar da samimi uslubunuz çok güzel gitti kahveyle birlikte okudum elinize sağlık selamlar 👋👋👋☕☕☕ İnstagram dan geliyorum,selamları var Meltem hocamın yazmazsam olmaz, asabi bir yapısı vardır🙈🤣🤣🤣🤗

  • begonvilsokagi.com

   13 Haziran 2020, 14:20

   Aleykum selam:) Kahve, çay eşliğinde yaptığımız sohbetleri hepimiz çok özledik sanırım. Sağlıklı günlerde sıcak sohbetlere eşlik etsin inşallah kahveler.
   Teşekkür ediyorum.

 • Sevil Birgen Gencer

  13 Haziran 2020, 14:34

  Çok çok güzel bir yazı tebrik ederim🌺🌺🌺 selamlar

 • ilyas yıldız

  13 Haziran 2020, 23:42

  düşlemeden düşünce gerçekleşmez.
  herkese değil sadece düşünen zekâlara öneriyorum:

 • Derya

  25 Haziran 2020, 10:00

  Ben kahvede biraz klasikçiyim sanırım. Arada denesem de, sevdiğim bir kaç kahve türünden vazgeçemiyorum ☺️

  • begonvilsokagi.com

   5 Temmuz 2020, 12:32

   Türk kahvesinin yeri ayrı haklısınız. Yurt dışında yaşayınca ayrı bir lezzetle içiliyor sanırım. Güzel bahçenizde nice kahve yanı kitap keyifleri yaşamanız dileğimle.
   Türkiye’den selamlar, sevgiler..

 • ome tv

  16 Ocak 2021, 19:02

  Ama nedense abd kahvesi ile sabahları kendine gelir millet