Kartepe, Maşukiye, Sapanca Gezisi

Kartepe kar keyfi

İstanbul’a yakın, kar kayak keyfi yapılan, aynı gün güneşin ısıttığı dere kıyılarında trekking, öğleden sonra ise göl kenarında dolaşabileceğim bir program istiyorum. Var mı? Var, doğru yerdesiniz, ayrıntıları ile günübirlik Kartepe, Maşukiye, Sapanca turu notları ve fotoğraflarımı sizler için derledim. İstanbul’dan kaçıp, enerji depolayıp akşam oksijen yüklü bir şekilde eve dönmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin. Çok keyifli ve dinlendirici bir gün geçirdim, bir günde iki mevsimi dolu dolu yaşadım. Kartepe, Maşukiye, Sapanca gezisi yolcusu kalmasın…

İstanbul’da kar özlemi var…

Şöyle lapa lapa bir kar yağsın, ayaklarımız içine gömülsün, her adımda kar çıtırtısı ve kar sessizliği olsun sadece. Sanki beyazı her şeyi temizleyecek gibi gelsin bize ve içimizi coştursun istiyoruz. İstanbul’da çok kar özlemi var, ağıt yaktık desem yeridir. Bahar yerine kış koyup dinleyin:) Sen gelmez oldun… Bu yıl da yağmazsa iki yıl olacak kar hasretimiz, yarıyıl tatili demek kar demekti, o da geçti. Uludağ var ama ve sadece kar görmek, kar topu oynamak, karda yürümek isteyenler için daha pahalı bir rota. İstanbul için en yakın kar keyfi adresi günübirlik Kartepe turu. Gitmesi kolay ama aracımla mı gideyim, günü nasıl geçireyim, sadece kar keyfimi yapılır? Haklısınız, araştırma yaparken ben de düşündüm bunları ve arabayla gitmekten vazgeçtim. Kar her an bastırabilir, o koşullarda kar lastiği/zincir bile olsa alışkın olmayana riskli bir yolculuk olur. En iyisi turla gitmek dedim, ama hangi tur? Çünkü vaat kolay hizmet zor, fiyat da önemli. Tur şirketlerinin neredeyse hepsinin fırsat sitelerinde hesabı var. Bunlardan kurumsal olanlarını önce bir taramak lazım, ancak yine seçtiğiniz şirketin müşteri yorumlarını da okuyarak karar vermenizi öneririm.

Günübirlik Kartepe turu

Kaymak denince benim aklıma bal gelir:)

Günübirlik Kartepe turu diyerek Google’da arama yapınca alternatif çok ama  özellikle tatil günlerinde elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kayak yapmayacağımız için Kartepe ile sınırlı olmayan bir program seçtim. Kızımla klasik anne/kız günü etkinliği olacağı için bütçe de makul oldu. Günübirlik Kartepe, Maşukiye, Sapanca gezisi tur tercihim Tatil Makinası oldu.. Web sitelerinde seyahat alternatifleri henüz çok değil ama ben aldığımız hizmetten memnun kaldım. Sabah 06.00’da başlayan yolculuğumuzda tur otobüsü konforlu, rehber Samet Bey ilgili ve nazik, kahvaltı ve öğle yemeği gayet güzel, program ise çok sıralı ve tatminkardı. Gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

Kartepe'de kış keyfi

Dede torun kar keyfi böyle olur…

Kartepe’de kar keyfi…

Şehirlerarası otobüs yolculuğunu seviyorum, Kartepe yolculuğumuzda sabah 07.30 gibi kayak malzemesi kiralayacaklar için kısa bir mola verdik. Gökyüzünün lacivertten maviye döndüğü saatlerde,  yeni ay ve kutup yıldızının ağaçların arasından verdiği görüntü tek kelime ile harikaydı. Anı yaşadım, davranmadım telefona, kameraya ama kafama işledim:) Yola devam ettik, 08.30 gibi Kartepe Green Park Kayak Merkezi’ne vardık. Telesiyej (zirveye çıkılan teleferik) kullanacaklar skipasslarını aldı. (skipass da telesiyej kullanımı için kart, hepsini öğrendim:) Etkinlik bilgileri ve ipuçlarını alıp dağıldık. Hava çok soğuk, sulu kar başladı ya da buzlu kar diyelim. İnsanın yüzüne vurdukça canı acıyor. Atkı unuttuğum için pişman oldum, eldivenle ağzımı kapattığım için o da çabucak ıslandı. Siz siz olun, tedbirli olun. Bir süre sonra lapa lapa kar başladı, hava azıcık yumuşadı. Bir çocukça sevinç ki karla sarmaş dolaş oldum…

Kar, kayak, kızak Kartepe’de…Kartepe'den kış manzaraları

Kar güzeli çam…

Kartepe’de kızak için 50 tl  verip 1 saat kayabilirsiniz. İki kişi binersiniz, 25 tl olur ama ona da binmedik, aslında sportmenizdir:) Kask olmadan binmeyin yazıyor ama kask yok, sordum gişedeki çocuk lafı geveledi. Bir tekniği var mı dedim, yoo öyle kayıyorsun dedi. İçimden ne diyosunn dışımdan hiç tatmin edici değil dedim. Evet kızakla kaymak basit ama denge kontrolü ve bacakları kullanım gibi detayları var. Zaten dizime kadar şişme montumla biraz zor, çünkü kızağa takılacak türden kıyafetler tehlikeli aman diyeyim. O ara kafamda bir ampul yandı! Battal boy alışveriş poşeti, hele marka olursa süper.,otur üstüne kay:) Bi daha gidersem poşetimi de götürmeye karar verdim ki elinde poşetli tipler de görmeye başladım. Ben ettim siz etmeyin Kartepe’ye poşetsiz gitmeyin:) Bir de küçük termos çay olsun yanınızda, aktivite arası dinlenmek, ısınmak için kafeler var ama fiyatlar yüksek. E tamam kar/kayak pahalı spor ama kafede içtiğimiz çay bari demli olaydı. Tur rehberimiz de, dönüş yolunda kilometrelerce araç kuyruğunu göstererek, talep çok o yüzden hizmet zayıf maalesef diyerek noktayı koydu. Ama biz erken geldik, rahat gezdik. Tam gün Kartepe turu almadığım için kendime aferim dedim zira kayak yapmayana yarım gün yeterli.

Kartepe'den Sapanca manzarası

Kartepe’de süpriz manzaralar…

Kartepe programı bitti, otobüsümüz Green Park Kayak Tesisi’nin girişe yakın kısmında. Ayak değmemiş bir kar manzarası görünce son kez ayak izi yapayım, kar dinleyeyim dedim. Kar örtüsünün bittiği yerde yukarıdaki manzarayı görünce mest oldum. Güneşin anlık görünüp aydınlattığı Sapanca gölü ve vadiyi yukarıdan izlemek çok güzeldi. Ama dakikalar içinde üstteki gibi bulutlar inip hava döndü. Ancak güneş yanıltmadı, Maşukiye ve Sapanca turu hep güneşli geçti.

Maşukiye turu

Maşukiye’de doğa ile başbaşa

Maşukiye’ye daha önce gitmiştim, dere kenarı yürüyüşü ve bol yeşil aklımda kalanlar. Geçen zamanda aktiviteler ve tesisler artmış ama keşif ruhlular içerilere yöneldi mi yine aradığı sakinliği bulabilir. Tur rehberimiz Maşukiye’de neler yapılır anlatırken zipline yapabilirsiniz çok zevkli, adrenalin yüksek, risk düşük dedi. Talep çok, Maşukiye’de benim gördüğüm iki yerde vardı. Belinizde kemerle yukarıdaki halata bağlanıp bir uçtan bir uca kısa bir uçuş denemesi yaşayabilirsiniz. Ağaçlar arasında kurulu bir düzenek olduğu için tarzan gibi hissedip bağırabilirsiniz:)

Zipline düzeneğinde erkekler tarzan kızlar ceyn:)

şimdi bir kahve iyi gider…

Maşukiye’de öncelikle dağ tepe yürüyebilirsiniz, bir tık daha yükseltip sıkı bir trekking için de burası ideal. Sakarya’nın zengin bitki örtüsü, bol ağaç, dere, şelale, tepe hepsi var. Bu güzergahta konumlanmış tesis ve kafelerde mola verip, çay kahve içip bir şeyler yiyebilirsiniz. Biz de karnımız tok ama şimdi bir kahve iyi gider derken hafif ticari aracının arkasına son model bir çay kahve makinası düzeneği kurmuş, latte mocha satan kişi dikkatimizi çekti. Kuyruk da olunca yürüyüşten sonra biz de sıraya girdik. Makina ışıl ışıl parlıyor, hareketler seri, malzemeler bol kepçe, hijyen üst sınıf…  Sonuç hayatımdaki en lezzetli sıcak çikolatayı içtim Maşukiye sokaklarında. (Kahve kuyruğunda beklerken kan şekerimiz düşmüş olacak ki sıcak çikolataya karar verdik) Yaşasın dürüst esnafımız, yaşasın girişimci ruhlar…

4XL Salıncak yapmışlar…

Dev bir salıncak düşünün. Geriliyor geriliyor sonra doğru havaya. Adrenalin salıncağı adı verilen bu aktiviteyi de Maşukiye’de deneyebilirsiniz. Her aktivite öncesi sonrası bir şamata bir gülmece. Ağaçların arasından gökyüzüne doğru gitmek de hoş izlemek de. Yok benim ayağım yere değsin, yok mu öyle bir aktivite? Olmaz mı? Çeşit çeşit atv tur/safariye gelin.

Biraz bekleyin, atvci abi uyuyor:)

Maşukiye’de atv safari, atv tur da çok revaçta. Önde rehber, arkasında grup yollarda vızır vızır gidiyorlar. Meraklılara duyurulur, parkur ve atv hakkında kısa bir bilgi sonrası doğru yükseklere, içerilere… 7 den 70 e herkes için bir aktivite ve cazibe noktası var buralarda, zaten temiz hava ve sakinlik insanın başını döndürüyor. Merkezi kalabalık gelebilir ama herkesin gitmediği tarafa yürüdünüz mü aradığınızı bulursunuz. Huzur…

Maşukiye gezisi

Maşukiye’den hatıra bir renk götürün eve…

Maşukiye fotoğraf tutkunları için ideal

Maşukiye çok dinlendirdi, süre az geldi çünkü yürümek demek hele doğa yürüyüşü kaptırıp gitmek demek. Doğada saate bakmak, yetişmek, kural takibi böyle şeyler olmuyor. Ama kısa zamanın içine ne sığdırsam kardır dedim. Telefon, sosyal medya, kim ne dedi ne yaptı, ne demedi bunları bir tarafa koymak ne güzel. O koyduğum yerde kalsınlar istiyorum, arttırmak için eksiltmek lazım diyor ve gezi moduna devam ediyorum. Nerede kalmıştık? Evet, fotoğraf tutkunları için de çok malzeme var Kartepe, Maşukiye, Sapanca gezisi içinde. Bir günlük acemice girişimler bile faydalı oldu, keyif verdi. bana. Ezber bozan kadrajlar yakalayıp kendimi aştım çok şükür:)

İşte ezber bozan bir karem:)

Çocukluğum deniz kabuğu toplamakla geçti, bende anısı çoktur. Fotoğrafta gördüğünüz deniz kabukları boynum ne kadar dönebilir ve ayaklarım üzerinde ne kadar yükselerek fotoğraf çekebilirim diyen bir çömezin komik keyifli anlarına şahitlik eder. Komik olurum, ne derler diye diye kendimizi kasıp doğruları kaçırıyoruz, deyim ben size. (Bu da blog spotu:) Maşukiye gezisi çok güzel geçti, baharda tekrar gitmeli. Hatta Begonvil tur işine girip hem gezmeli hem para kazanmalı.

Sapanca Gölü Efsanesini Biliyor musunuz?

Sapanca Gölü efsanesi ve yaşlı teyze

Kartepe, Maşukiye, Sapanca gezisi son durağı Sapanca Gölü oldu. Kıyıda dolaşırken profilinden yansıyan güzelliği ve vakarı ile bu güzel teyzem çok ilgimi çekti. İnsanın hali en kuvvetli dili/konuşması. Göle bakarken neler düşünüyor acaba derken Sapanca Gölü efsanesi aklıma geldi. Rivayete göre Hızır Aleyhisselam başka bir rivayete göre derviş bir zat bolluk ve refah içindeki bu bölgeye gelir. Zengin ama cimri insanlar ne yardım eder ne selamını alır, içlerinden bir yaşlı teyze tanrı misafiri diyerek ağırlar, yemeğini paylaşır. Sabah olunca teyzem sen de düş ardıma hayrınadır diyerek yöreden ayrılan Hızır Aleyhisselam oralardan geçince her yer suya gömülür. Sapanca Gölü altındaki antik şehir buluntusu ve sular çekildiğinde kalıntıların görülmesi de efsaneye bağlanır. Bu çok zarif teyzeyi gitme vaktimize yakın ara sokaklarda dolaşırken evinin kapısı önünde gördüm tekrar. Komşusuna pazar arabasından bir şeyler çıkarıp veriyordu, yüzlerdeki ifade paylaşmayı, muhabbeti çok açık gösterdi. Teyzenin güzelliğinin sırrını çözdüm…

Sapanca Gölü kıyısında gezinti yerleri

Sapanca Gölü ve çevresi doğal güzellikleri ve sakinliği ile hem Kocaeli hem İstanbul için tam bir kaçış rotası. Ancak son zamanlarda yoğun bir Arap turist akını var, her yerde arapça tabela ve afişler hatta gezi teknelerinde bile onlara uygun müzikler… Arap turist de gelsin başka ülkeler de memnun oluruz ama bizim işletmeciler maalesef işin dozunu kaçırıyor. Yükselen fiyatlar kısa vadede yerli uzun vadede yabancı turistleri kaçırmaya yetiyor. Fiyatlarla birlikte kalite de yükselmeyince olmuyor, olmuyor. Ben Sapanca’nın bakir yerlerini tavsiye ederim, sahil şeridinde sağa veya sola doğru devam edin, tesisler bittiğinde sazlıklar başlar. Arada balıkçı barınakları, gölün yeşillendirdiği yerler başlar. İşte oralar en güzeldir…

Where is the hareket…

Sapanca Gölü’nde de gezdikten sonra İstanbul yoluna koyulduk. Kartepe, Maşukiye, sapanca gezisi dolu dolu geçti, 20 km’ye yakın yürüdük, bol oksijen stokladık. Dönüş yolunda gün batımı eşliğinde pencereden seyredip düşündüm, karar aldım karar verdim. İstanbul trafiği şöföre zor, rahat koltukta oturup ister uyu ister online ol ister pencere terapisi yap. Ünlü düşünürün biri ne demiş where is the hareket there is the bereket. Aaa buralar ne güzelmiş derseniz Göynük gezisi de öneririm.

Başka bir Begonvil turda görüşmek üzere:)

12 yorum
 • Çekergezer

  3 Şubat 2019, 13:32

  Bildiin okumalık bi yazı 😊 Pazar keyfi tadında. Çok güzel olmuş efenim. Ben okumaya başlayınca özel arabayla yapılam bir gezi diye düşünmüştüm nedendir bilmem ama turla gidilmiş. Ona rağmen güzel gözlem, güzel yazı ve güzel fotoğraflar 👍 Güzel fotoğraflar kısmının altını çizerek.

  Yeni yeni geziler, yazılar, fotolar temennilerimle

  • begonvilsokagi.com

   3 Şubat 2019, 15:02

   Teşekkür ederim:) Arif tarif edince memnun oluyor insan.
   Arabayla mı gidildi acaba düşüncesi veren cümleyi buldum, düzelttim:)
   Bi gezi planım varsa güvendiğim gezi yazılarını okuyorum hep, çok işime yarıyor. Benim sokağa yolu düşenler de okur fayda görürse, işlem tamam.
   Fotoğraflarda teknik, kompozisyon eksiğim çok ama en azından buralar nasılmış acabaya cevap versin istedim.

   Temenni için de bilmukabele diyorum.

 • Sakura

  3 Şubat 2019, 15:48

  Sapanca, Maşukiye, Kartepe.. zamanında çok gittiğim yerler ve çok severim. Malum İstanbul’a kar yapmayınca aklımda Kartepe’ye gitme fikri vardı fakat bir türlü fırsat bulamadım. Turla gitmek hiç aklıma gelmemişti, aslında iyi fikirmiş. Güzel yazınız için teşekkürler 😊

  • begonvilsokagi.com

   3 Şubat 2019, 16:01

   Ben de arabayla daha rahat gezer, özgür olurum diye düşünsem de turla gitmeye karar verdim ve çok memnun kaldım. Aynı rota baharda da güzel olur ama bir günde hem kar hem bahar keyfi çok hoşuma gitti.
   Size de şimdiden iyi yolculuklar.
   Teşekkür ediyorum, selamlar..

 • Derya

  3 Şubat 2019, 17:18

  Ne kadar cok yagmis. Sapancaya iki kez gittim cok begenmistim 😊

  • begonvilsokagi.com

   3 Şubat 2019, 17:21

   Hasret giderdim karla:) Sapanca’yı tekrar ziyaret ederseniz değişmiş bulacaksınız, eski hali yok çok tesis var ve kalabalık. İnsanların gitmeye üşendiği yerler en güzeli.
   Sevgiler..

 • Mine Patan

  5 Şubat 2019, 13:40

  Sapanca hep aklımda olan yerlerden. İstanbul’da otel görevi yapacak minicik bir ev sahibi olamayınca Şile ve Sapanca’yı düşündüm hep şöyle kıyıcığında çoluk çocuğun rahat gelip gideceği,benim de mutlu hissedebileceğim bir yer. Yazını bu duyguları da içine katıp çok severek ve ilgiyle okudum sevgili Begonvil’im. Bir kez daha doğru düşünmüşüm dedim. Çok güzel bir yazıydı. Teşekkür ederim.

  • begonvilsokagi.com

   5 Şubat 2019, 13:47

   Sapanca’nın özellikle içerileri güzel, kıyısında bir tesis kalabalığı var ama koca göl tenha kıyıları da var. Küçük yer, İstanbul’a yakın, mahalle kültürünün devam ettiği bir yer. Gönlünüzdekini elinize versin Allah.. İstanbul’u seviyorum ama benim de aklımda sakin sade bir yer hep var. Hayırlısı bakalım.
   Teşekkür ediyorum ben de kalbi sevgilerimle..

 • blog

  12 Ocak 2020, 21:17

  Verilen bilgiler için teşekkür ederiz, takipteyiz.

 • Sporcu Gıda

  28 Ocak 2020, 07:22

  yazının devamını bekliyoruz

  • begonvilsokagi.com

   28 Ocak 2020, 11:28

   Yazının devamı yok ama seri olacak, İstanbul’da kar özleyenler için varan 2 Uludağ gibi…
   Siteniz güzel, konsept popüler, blog içeriklerine ağırlık verirseniz sağlıklı beslenme, fit olma konularında arama yapanlar da sitenize ulaşır ve ürünlerinizi satarsınız.
   Başarılar…