Aynanın karşısında gövdesini geriye çekip, kendine dikkatlice baktı. Sonra yaklaşıp iyice beyaza dönen sakalını sıvazlayıp, çenesini kaşıdı. Gözlerine, sanki daha büyümüş gibi görünen burnuna baktı. Yaşlandım ama beyazlardan bana ne, gıdı olmuşsa kime ne? Yaş olmuş 64, kedim, köpeğim ve yalnızlığımla birlikte oturuyorum diye mırıldandı. Traş olmaktan vazgeçip banyodan çıktı.

Bu kadar hareketli bir hayat, bu kadar sevgi yaşanmışlığı sonrası şimdi seçmediği yalnızlığı ile kalmak bazen zoruna gidiyordu. Çocukluğundan beri hep arkadaşları arasında, aile içinde sevilen biri oldu. Yetenekliydi, bu da Onun ön plana çıkmasını kolaylaştırdı hep. Daha ortaokul yıllarında siyasi görüşleri olan bir çocuktu çünkü abisi 68 kuşağının ateşli gençlerinden biriydi. Hukuk okuyordu ve ideolojisini 24 saat yaşıyordu, evdeki en iyi dinleyicisi de O olmuştu her zaman. Anne ve babası uyarılarla abisinin önünü kesmeye çalışsalar da O bildiğinden şaşmadı ama zamanla duruldu. Hukuğu bitirdi, büro açtı, zengin bir kızla evlendi. Farketmeden kendini zamanında sövdüğü burjuvazinin içinde buldu. Dava adamı hali sadece avukatlığı ile sınırlı kaldı, ünlü bir avukat oldu çok para kazandığı davaları oldu…

Abisinin üniversite yıllarında bıraktığı devrimci ruhu o hiç yaşamadı. Sanatçı ruhluydu, çok güzel resim çizer ve tasarım yapardı. İç mimar oldu, adı o zamanlardan beri usta kaldı. Hem çizimi kuvvetli, yetenekli bir mimar olarak hem de titizliği ile aldığı işler bitene kadar usta-işçi hepsiyle gece gündüz demeden çalıştığı için Ona hep usta dendi. Üniversite bitince, fakülteden sevdiği kızla evlendi. O da mimardı, bir yıl sonra kızları oldu. İnsanın hayat standartı yükseldikçe sanki imkanları onları esir alıyordu. Her istediğini yapabiliyor olmak ama mutlu hissetmemek onları da pençesine aldı ve boşandılar. Ya sisteme uyacaksın ya da hiç girmeyeceksin. Zamanla bunu anladı ama biraz geç kaldı…

Sahile yakın bir bahçe katında, eşinden yadigar kedisi ve emektarı olan köpeği ile şehirde bir kıyı kasabası hayatı yaşıyordu kendince. Banyodan çıkınca çayı demledi, kahvaltısını yaptı. Sürekli ayaklarına dolanan kediye de süt koydu. Pencere kenarındaki koltuğun önüne çalışma sehpasını çekti. Kağıdını, hokkasını, kalemdanını yerleştirdi. Karısı ile tanışmasına da vesile olan hat yazmak Onun için hem maddi bir kazanç hem manevi bir lezzet olmuştu yıllardır. İlk eşinden ayrıldıktan sonra mimarlık işlerini iyice azalttı, çocukluğundan beri tutkusu olan denize daha çok çıkmaya başladı. Bir yandan da yıllar sonra hat öğrenmeye karar verdi. Hat kursunda ikinci eşi ile tanıştı. Hem gönlünü hem kalbini doldurdu eşi. Gönlünü doldurdu çünkü Onu çok sevdi. Kalbini doldurdu çünkü Onunla birlikte cumadan cumaya olan manevi hayatı hayat buldu. Biri dünyadan kaçan öteki dünyaya hep mesafeli duran iki ruh olarak birbirini tamamladılar. Yeteneği ve çevresi ile kısa sürede iyi bir hat ustası olma yolunda hızla ilerledi. Birlikte başlamak ve birlikte büyütmek, devam ettirmek mutluluğun sırrı bu muydu acaba?

Bu evde, karısının kedisi lika ve köpekleri dost ile unutulmaz yıllar yaşadılar. İnsanlığı sorguladığı hayatından, kulluk sorgulaması yaptığı başka bir boyuta geçti eşi ile. Kızıyla da sık sık görüştüler, torunlarını birlikte sevdiler. Her hat yazışı bütün anılarını tekrar yaşadığı zamanlardı şimdi Onun için. Ya sadece dünya ya sadece ukba diyerek yanılgıya düşenlere örnek bir hayat yaşadılar. İkisinin de hakkını verdiler birlikte, ta ki ölüm geçici ayrılık olana kadar. İnsan çok ve gerçek mutlu olursa böyle yalnız kaldığında bile yetiyormuş yaşadıkları bunu da anladı hayatında.

Bir saat kadar aralıksız çalıştı, sonra sehpayı olduğu gibi bırakıp kalktı. Hava güneşli ve durgundu, bu hava kaçmaz dedi hazırlanıp çıktı. Limanda “Gel bir çayımızı iç Usta” diyen balıkçılarla barınakta biraz sohbet etti. Sonra tekneyle Burgaz’a doğru açıldı…16 yorum
 • Cevapla Annesi'nin PRENSES'i

  28 Ocak 2017, 12:54

  Çok güzel yazmışsınız 😃 Ellerinize sağlık…

 • Cevapla ACEMIDEMIRCI

  28 Ocak 2017, 12:54

  Çok severek okudum. Gerçek öykü mü? Gerçek bir hayat mı?
  Ve elbette değişiklikler olmuştur değil mi?

 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  28 Ocak 2017, 12:54

  İnsan çok ve gerçek mutlu olursa böyle yalnız kaldığında bile yetiyormuş yaşadıkları bunu da anladı hayatında.Çok önemli bir cümle.Üzerinde düşündüm biraz…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  28 Ocak 2017, 12:55

  Teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Sevgiler..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  28 Ocak 2017, 13:00

  Ben de severek yazdım, ustayı da sevdim. Öykü ama adım adım gerçekmiş gibi zihnimde oluşması çok hoşuma gidiyor. 64 yaşından sonra hayatında neler olur ustanın acaba? Sevdiğinin anısını koruyarak yeni bir hayat bile kurabilir başkasıyla. Azla, asıl olanla mutlu olmayı öğrenmiş ya, tamamdır. Sevgiler..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  28 Ocak 2017, 13:01

  Ben de yazdıktan sonra düşünüyorum bazı şeyleri o anlar hep kazanç haneme yazıyor. Kendimizden öğreneceklerimiz, içimizde bekleyenler var diyorum kendime. Sevgilerimle..

 • Cevapla Elif İpek Durmaz

  29 Ocak 2017, 19:15

  Çok ama çok beğendim. Yoksa bu tekneyi görünce mi akla geldi bunlar ya da gerçekten oldu mu bilemedim.
  Ne olursa olsun keyifle okudum.
  Sevgiler :)

 • Cevapla Derya

  29 Ocak 2017, 19:15

  Çok güzel bir hikaye olmus severek okudum…

 • Cevapla cem kazan

  29 Ocak 2017, 19:15

  İnsan şu hayat koşturmacasının icindeyken ustanin hayatina imrenmiyor değil hani.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Ocak 2017, 19:17

  Bu teknenin fotoğrafını çektiğim andan itibaren kafamda flu bir hikaye dolanmaya başladı. Usta yı yazdıkça tanıdım ve sevdim. Keyifli olduğuna sevindim. Sevgiler..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Ocak 2017, 19:20

  İnsan şöyle düşünüyor değil mi? Usta da çok şanslı aslında ama bir de vazgeçtikleri, geride bıraktıkları var. İmkan denizinde mutsuz yüzmeyi kıyıda oturup huzurla olta sallamaya herkes tercih edecek cesareti göstermiyor. Usta azıcık aşım kaygusuz başım yapmış, iyi yapmış..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Ocak 2017, 19:21

  Teşekkür ederim, ben de tekneyle Burgaz'a gittim sanki..

 • Cevapla internetten para kazanmak

  30 Ocak 2017, 13:20

  Merhaba ;

  Bloğunuzu ilgi ile takip ediyorum. Çok faydalı içerikler paylaşıyorsunuz. Bloğunuz'dan para kazanmak için %50 Komisyon ile İnstaKitap Setine Satış Ortağı Olabileceğinizi Biliyor Musunuz ? https://goo.gl/iLiflK

  İnstakitap İnstagram üzerinden para kazanmanın kitabı para kazanmanın tüm metotları, butik açmak, satış yapmak, takipçi artırmak, 4 ayrı kazanç metodu.
  Herkese hitap eden yöntemler, sürekli güncellenen tedarikçiler, hepsi 3'lü kitap setinde. Sitemize gelen 100 ziyaretçiden 1'i sipariş veriyor.

  Sizi de satış ortaklarımız arasında görmekten memnuniyet duyarız.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  30 Ocak 2017, 13:25

  Öncelikle güzel görüşleriniz için teşekkür ederim. Pr, pazarlama, reklam hem akademik hem kariyer olarak içinde olduğum sektörler. Begonvil Sokağı ile dijital medyada iyi yayınlarla ortak fayda ve keyifli/kaliteli zamanlar sunabilmeyi amaçlıyorum. Teklifinize çok teşekkür ederim, başarılı çalışmalar diliyorum.

 • Cevapla Momentos

  3 Şubat 2017, 20:58

  Hayatımız değerli bir hazine.. galiba bunu en çok da geçkin yaşlara gelince net algılıyor insan. Hattat' ın hayatının içindeki sakinliği, huzuru çok sevdim.. Üstelik hala İstanbul' da kalıyor olsaydım, Burgazada yaşamayı tercih edeceğim bir yerdi. Kaleminize sağlık.. okurken huzue duydum çok net. <3

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Şubat 2017, 21:46

  Hayatı sadeleştirmek hem asıllara yer açıyor hem de insanın kendini keşfini kolaylaştırıyor. Usta bunu yakalamış, sevgiyi de yaşamış. Huzuru yakalamak kolay değil, bulduğumuz yere konuşlanmak lazım. Deniz, sakinlik, kıyılar bana dahep iyi gelir. Yazarken duyduğum huzuru paylaşmaktan mutlu oldum. Sevgiler..

Write a comment