SÜPER GÜÇLERİMİZ VAR!

Süper güçleri olan kahramanlar üzerine kurgulanmış bir sürü film, çizgi film var. Bunların çoğunu benimsedik, onlara öykündük ya da sık sık cümlelerimizin içine yerleştirdik. Niye kendimize bu kadar yabancıyız acaba? Bizim de süper güçlerimiz var, en sahicisinden. Var ama, kullanıyorsak bile gücümüzün farkında değiliz.

Dua ve hayal… Bunların süper güçlerimiz olduğuna dair herkesin yaşanmışlıkları vardır. Dua deyince akla hemen hastalık ve sıkıntılı anlar gelir. Böyle zamanlarda daha bir içten ve çaresizlikle dua ettiğimiz doğrudur. İçimizdeki enerji böylece zaman ve mekanı aşıyor sanki. Bir amacımız var, dikkatimizi topluyoruz ve tüm benliğimizle yöneliyoruz. Çoğu zaman birbirinden kopuk duran dişlilerin birleşmesi ve ilahi sisteme dahil olması hali gibidir dua. Dua ederken beynin büyüdüğünü ve bir dizi olumlu biyolojik göstergenin oluştuğunu bilim tesbit etmiş durumda. Duanın iyileştirici gücünü de gözlemleyen ilaç sektörü modern tıp ile manevi şifayı birleştirme yolları arıyor. Ama nasıl?

Herkesin hayatının bir yerinde gönülden, çaresizlik içinde ama inanarak ettiği bir duanın mucizevi bir şekilde gerçekleştiği anlar vardır. Sağlık, rızık, sevgi ya da herhangi bir şey. Olmaz denilenleri, bitti görünenleri dua ve duanın verdiği azim, sabırla hiç yapmadık mı? Modern bilim kuramları metafizik, spiritüalizm, parapsikoloji kavramları üzerinden konuşsun. Dua insana verilmiş süper güç değil mi? Müjde verilmiş zaten, “Bana dua edin, duanızı kabul edeyim.”*

Hayaller de süper güçlerimizden… Beyninin %10’unu kullanarak yaşadığımız dünyayı bugünkü haline getirmede pay sahibi mucitler, bilim adamları önce sadece hayal etmedi mi? Hayal kurarak beyine depoladığımız bilgileri, anları üretici bir güç haline getiriyoruz. Hayal kurarken beyin yeni hücre oluşumu yapıyor, çalışmayan alanları aktive ediyor. İşte bir dizi paranormal aktivite. En basit ve sıradan hayallerimizde bile vücudumuz o anı yaşıyor gibi hormon salgılıyor ve pozitif enerji yükleniyor, beynimiz rutinin dışına çıkıyor. Dozunu kaçırmadan hayal kurmak hem beden hem ruh için çok iyi. Her somutun önce bir soyut alemde hayal ile kurgulandığını düşünürsek, sıradan gördüğümüz hallerimizin hiç de öyle olmadığını anlarız.

Süper güçlerimiz var, her istediğimizi önce hayal ile gerçekleştiriyoruz… Süper güçlerimiz var, dua ile nefesimiz kadar yakın ve hepimizi duyup gören Allah’tan istiyoruz…


*Mü’min suresi/60

39 yorum
 • Cevapla cem kazan

  2 Ekim 2016, 10:06

  Hayal ve duaya hiç bu açıdan bakmamıştım. Güzel bir yazı olmuş. Tebrikler.

 • Cevapla müfred

  2 Ekim 2016, 10:06

  Dua zaten başlı başına bir mevzu. Hayal ise yapılacakların bir planı gibi. Sonra Hz. Allah müsade ederse meydana çıkıyor.

 • Cevapla ACEMIDEMIRCI

  2 Ekim 2016, 10:07

  Dua hep hayatımızda çeşitli anlarda. Dua ederken beynin büyüdüğünü bilmiyordum mesela. Çok sevdim bu yazıyı. Dualarımızın kabul olması duasıyla 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 10:15

  Kıymetini bilmediğimiz ya da çözmek için gereken emeği göstermediğimiz süper biri var içimizde. Kendimizi daha iyi tanımak gerek galiba. Teşekkür ederim, selamlar..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 10:22

  Haklısınız dua o kadar geniş bir mevzu ki. Kulluk, teslimiyet, ubudiyet, rabıta, yakınlık ne kadar önemli konuları barındırıyor içinde.Cenab-ı Allah'ın kendisini tanımamız için içimize koyduğu en etkili hislerden biri, dua… Bir de duanın gücü ile kader kaza ata kanunları var ki, bu sonsuz ilmi gücümüz yettiğince anlamak bize nasip olsun inşaallah..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 10:25

  Amin, hepimizin duası hayırlısı ile kabul olsun. Vücudumuz öyle muhteşem bir makine ki, nasıl bu kadar çok şeyi başaran bir makine ile normal normal dolaşıyoruz bazen düşünüyorum. Farkında değiliz de ondan mı acaba? Sevgilerimle..

 • Cevapla İhtiyar Hafızın Günlüğü

  2 Ekim 2016, 11:34

  Ne imtihanlar misafir ettik bir bilsen….hiç hesapta yokken.iyiki acıyı hafifleten dualar ezberledik çocukken…..demiş birisi kim dedi bilmiyorum.Bende o kadar çok örneği var ki.en sonuncusunu bu yaz yaşadım.birde gıyabımızda dua edenlerimiz bizim için.annelerimiz gibi.anamın duaları olmasa,yıkılır sırtımı verdiğim duvar.kopar elime gelir,tutunduğum dal.Kapımı çalmaz bahar.der usta şair Yavuz Bülent Bakiler

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 11:38

  Dua konusu ummanlara sığmaz brn aklımdan geçen minik bir katresine değinmek istedim, yüzeysel olarak. Dua birebir konuşmaktır Allah'la, yaşadım hamdolsun. Anne baba duası, onlar başımızda olmadan da selden, şerden her şeyden korur eyvallah Allah katında öyle değerli. Gıyabında dua ise dünyanın son haline bak ayakta tutan direkler dualar. Şair çok güzel söylemiş. Sevgiler..

 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  2 Ekim 2016, 12:51

  Hayal kurabilmek ve dua çok önemli 🙂 İkisine de değinmişsiniz 🙂 Ne güzel 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 12:52

  İnsanın içinde saklı çözüm ve şifa kaynakları. Çok saklı da değil aslında, biz yeterince farketmiyoruz belkide. Selamlar..

 • Cevapla bi' blog

  2 Ekim 2016, 20:37

  Dua ve hayal! Hayatımızın vazgeçilmez ikilisi değil mi? Bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kaleminize sağlık <3

 • Cevapla Turgay Aksoy

  2 Ekim 2016, 20:45

  Dua ve hayal bizi mevcut durumun zorluklarından kurtaran iki önemli unsur. Çok önemliler. Selamlar.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 20:46

  Vazgeçilmezlerimiz, dualarımız ve hayallerimiz.. Biri biraz akıla diğeri de kalbe bakıyor kimi zaman da karışıp bizi şaşırtıyor. İkisinde de hayr önemli. Hayırlısı olsun.. Beğendiğinie sevindim..Selamlar…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  2 Ekim 2016, 20:51

  Dua zorluk olmasa da hep bizimle aslında, ibadet sadece farz ve sünnetler değil ki, inanmak koşulsuz sevgi ve şükür ise dua da her zaman içinde. Dua biraz da bizi Yaradanla konuşma ve yakınlaşma fırsatı. Sadece zor zamanda yönelirsek ne kadar samimi olur. Hayal ise ayrı bir güzellik, yeme ihtiyacının lezzet duygusu ile bie özel hale getirilmesi gibi hayal de bize özel ve değerli. Selamlar..

 • Cevapla deeptone

  3 Ekim 2016, 07:57

  baaaak son yazısımaaaa 🙂

 • Cevapla Saliha Nur Turhan

  3 Ekim 2016, 07:57

  Hepimiz süper kahramanlarız o halde , hatta onlardan da şanslıyız onlar kötüleri dövmeli (!) ama biz kılımızı kıpırdatmadan süper kahramanlar olabiliyoruz 😀

 • Cevapla Adsız

  3 Ekim 2016, 07:57

  Nasıl faydalandım. Ne güzel bir bakış açısı ve düşününce ne kadar doğru.Duanın hayatımızdaki yerini önce sıkıntılar öğretti bize. Şükür ki öğretti.Ama yazınızdan daha neler öğrendim. Sevgili dost,geniş ufkunuz duygularıma ne yeni derinlikler kazandırıyor bir bilseniz…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 08:00

  Gözden kaçırdığımız taraf, kılını kıpırdatmayan süper kahraman olamayacağı gerçeği… Başkasının derdiyle de dertlenmek nefesini, enerjisini kendi kadar başkasının hayrına da harcamak. Çünkü her an biz de başkası konumunda olabiliriz, bir nefese muhtaç..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 08:03

  Mahcup oldum ya hu yapmam gereken çok şey var, eksiklerim öylesine… -Güzel gören güzel düşünür güzel düşüne hayattan lezzet alır.- Lezzetli bir hayatın olsun hep, senin de tüm arkadaşların da. Sağol:)

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 08:07

  Teşekkür ederim.. Sıkıntılar duayı keşfetmeye vesile oluyor bazen hatta insan bu sıkıntılar bana keşfetmem için mi geldi, bulduğum ne kadar kıymetli ve gerekli benim için diyor. Dua bir buluşma aslında insanın kendiyle ve Yaradan ile. O yüzden de bizi süper bir kahraman yapmaya yeter. Selamlar..

 • Cevapla İstanbul Hanımefendisi

  3 Ekim 2016, 12:37

  Merhabalar,
  Şahane ve çok doğru bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Duanın süper bir güç olduğunu çok gözlemledim. Allah'a şükür ki… Ama daha sonra, doğru dua edebilmenin ondan daha güçlü olduğunu da gözlemledim. Eskiden körü körüne isterdim Rabbimden. Sonra "hayırlıysa olsun Allah'Im" duasını öğrendim. Gerçekten de bazı duaların gerçekleşmemesinin aslında daha iyi birşey olduğunu yaşayarak gözlemledim.
  EMeğinize sağlık. SEVgiler.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 12:44

  Duanın doğru ifadesi çok önemli gerçekten, bütün görünen etkenler bizim lehimize tam istediğimiz gibi görünse de kısa ya da uzun vade de belki bizim hayrımıza olmayabilir. Her duanın başına hayırlısını eklemek gerek, bir de zamanını, yerini, şeklini teslimiyetle Allah'a bırakmak lazım ama sabırsız ve heyecanla bekleyen halimiz bazen bunu başarmakta zorlanıyor. Çok memnun oldum, sevgilerimle..

 • Cevapla Emine Bektaşi

  3 Ekim 2016, 16:23

  Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var? buyrulduğuna göre, kapılar insanın acziyetinin farkında olmasıyla açılacak demek ki. Üzerine uzun uzun konuşulacak, derin derin düşünülecek konulardan. Eline sağlık canım, tefekküre sevk ettin bizi ❤

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 16:32

  Acziyetini bilmek anahtar, acizim demek bir şey kaybettirmiyor aksine kendini tam anlamıyla ve tam kapasite kullanma imkanı veriyor. Dua ve hayal bizdeki en önemli kuvveler, hayr ile sunulduğunda kapıdan eli boş dönen yok. Sevgi ve selam ile..

 • Cevapla Zehra Ertuğru

  3 Ekim 2016, 19:33

  Merhaba, ilk defa geldim bloğunuza ve ne güzel bir yazıyla karşılaştım 😊. Dua en büyük sığınağım benim. Kendimi en huzurlu hissettiğim an. Çok teşekkür ederim bu güzel paylaşım için. Bütün Dualarınızın kabul olması ve yeniden güzel paylaşımlar da görüşmek dileğimle. Selam ve sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 19:49

  Merhaba, ben düzenli takip edemesem de blogunuzu biliyorum ama geç kaldığım tanışmalar için kendime kızıyorum. Zaman planlaması en ihtiyaç duyduğum konulardan, Allah'ım zamanımı genişlendir diye dua ediyorum. Hepimizin duaları, hayalleri hayırlısı ile kabul olsun. Güzel, huzurlu paylaşımlarda buluşmak dileğiyle. Bende selam ve sevgilerimi gönderiyorum..

 • Cevapla Zehra Ertuğru

  3 Ekim 2016, 21:09

  Sanırım o zaman darlığı hepimiz için geçerli 😊. Geç olup geçici olmayan bir tanışıklık olsun inşallah diyelim o zaman. Dualarınıza dualarımla karşılık vermek istiyorum ben de. Zamanınız olduğun da ben de sizi ağırlamaktan mutluluk duyarım diyecektim ki bir baktım uğramışsınız bile çok teşekkür ederim 😊. Çok mutlu oldum sizi bloğum da görmekten hoş geldiniz, hoşluklar getirdiniz 🤗. Sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Ekim 2016, 21:13

  Ben de şimdi o karşılaşmayı yaşadım, yolda karşılaşmışız gibi.. Güzel dileklere ben de canı gönülden katılıyor ve amin diyorum. Allah'ın izniyle geçici olmaz, babamın bir lafı vardı bizde dostluk pazara kadar değil mezara kadar diye, çocukken duyar hoşuma giderdi. Huzurlu, faydalı, içten sohbetleri paylaşmak dileği ile, sevgiler..

 • Cevapla Melisa

  4 Ekim 2016, 08:30

  Evet dua insanın en büyük yardımcısı şu hayatta keşke her saniyemizi duaya ayırabilsek.
  Biraz alakasız ama acaba şablonunuzu kendiniz mi tasarladınız vallahi çok beğendim .Bir yerden ulaşma fırsatım var mı cevaplarsan sevinirim❤️💕

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  4 Ekim 2016, 08:38

  Her saniyeden çok zorda kalmadan da dua etmek, şükür ve Vereni unutmamak, kendimiz kadar başkaları için de dua etmeyi düşünmek de önemli sanırım. Duayı bir köprü bilirsek daha anlamlı ve kalıcı olur bizim için inşaallah…
  Blog tasarımı ve teknik yapılandırma konusunda, http://www.doktorhayat.com size de yardımcı olacaktır. Biz birlikte çalıştık, blogla ilgili her konuda danışabilirsiniz. Selamlar..

 • Cevapla ben bugünlerde

  4 Ekim 2016, 12:16

  Ne kadar da guzel yazmissiniz, ayrica blogunuzun ismine de bayildim.. dua etmek sadece zor zamanlarda yapilan bir eylem gibi algilaniyor toplumda sizin de belirttiginiz gibi. Ama aslinda tam tersi olmasi lazim yani hayatimizin bir parcasi.. bunu fark edebilen nadir insanlar var bence:) buradan deep'e de tesekkur etmek istiyorum sayesinde blogunuzla tanistim, sevgiler 😉

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  4 Ekim 2016, 12:18

  Ben de memnun oldum tanıştığıma, birbirimizin hayır duaları içinde yer almak ne büyük bir kazanç, güzel konular ve paylaşımlarda buluşmak dileğimle. Sevgiler..

 • Cevapla Gazeteci N.G.

  4 Ekim 2016, 19:35

  Merhaba,

  Geçekten çok güzel ve farkındalığı artıran bir yazıydı. Hayal gücünün yeni hücre oluşumu sağladığını bu yazıdan öğrendim ve bunu öprenmek bile, insanı daha güçlü kılıyor 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  4 Ekim 2016, 19:41

  Güzel görüşleriniz için teşekkür ederim. İhtiyacımız olanı söylediniz, farkındalık. Kendimizin, yaşadığımız şu koca alemin farkında olmak. Çeşitliliğimiz, ayrı bir yol tutturup giden hayatlarımızın birleştiği noktalar var. Dua çok boyutlu bir kavram, hayal deseniz belki bizim için bir pusula. Mükemmel bir makinayla yaşıyoruz, mucizeyiz. Hepimiz. Selamlar..

 • Cevapla Mutluluklar Sokağı

  5 Ekim 2016, 08:02

  ALLLAH RAZI OLSUN DUAYA TEFEKKÜRE ÇAĞIRIVEREN BİR YAZI OLMUŞ…DUALARDA BULUŞTURSUN MEVLAM GÖNLÜMÜZDEKİ VE HAYALİNİ KURDUĞUMUZ DÜŞÜNCELERİ HALİSANE DUALARLA DİLİMİZE SÖYLETSİN…SELAMETLE KALIN

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  5 Ekim 2016, 08:17

  Ne güzel söylediniz, amin… Etrafa bakıp azıcık görünce, her şey tefekküre davet ediyor ama hızlı geçmekten kaçırıyoruz çoğunu. Selametle ve muhabbetle…

 • Cevapla Derya Soygül

  5 Ekim 2016, 20:42

  Ben çok güçlü bir enerjinin varligina inaniyorum. Beynimizin çok azini kullanabildigimiz için belki mucize diyoruz bazi seylere.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  5 Ekim 2016, 20:54

  Ruh aynı hepimizde, bize özgü olsa da aynı. Bedenlerimiz, algılarımız, etkileşimlerimizle kelimeler farklı olsa da ruh aynı şeyleri hissediyor ve biliyor. Anlayıp, algılayabildiğimiz kadar analiz edip yorumluyoruz zihnimizde. Beynimizi tam kapasite Yaratan da bu dünyada bu kadar çalışma yetisi ile sınırlı kılan da aynı. Mucizeyi belli zaman ve olaylarla sınırlandırmak da bana yanlış geliyor. Doğumu, büyümesi, yaşamı ile bir mucizeyi yaşayan insanın kendinden başka mucize araması bile boş aslında. İnsan olarak üzerimize düşeni yapmıyoruz hazırcıyız biraz. Bütün kainat düzenli ve sürekli bir şekilde çalışırken insanın ataleti eyvah ki ne eyvah.. Samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle..

Write a comment