İSTANBUL’DA HOBİ BAHÇELERİ VAR…

 

Toprak, tabiat insanı nasıl da rahatlatıyor, tam anlamıyla fabrika ayarlarına dönmek durumu. Balkonlarını bahçelere dönüştüren, saksılarda bostanlar yetiştiren, organik tarıma hevesli, toprağa meraklı ve becerikli doğa düşkünleri için büyük şehirlerde hobi bahçeleri bulunmaz fırsat.Beykoz Belediyesi hobi bahçesi. Hafif eğimli bir arazide, 20 dönümlük bir alana kurulmuş. Arazinin içinde, meyve-sebze ekim ve dikimine uygun 50’şer metrekarelik 100 parsel var. En az 2 yıllığına kiralayabiliyorsunuz, kasım ayında yeni kayıtlar alınıyor. Talep yoğun olduğu için ön kayıt yaptırmak gerekiyor.Her türlü sebze-meyve tarımı yapabileceğiniz bu bahçelerde, 6 metrekarelik ahşap kulübeler de var. Kendinize küçük bir mutfak oluşturup, giderken masa-sandalye eşyalarınızı koyabileceğiniz bir alan. Kış ayları akşam 20.00, yaz ayları gece 23.00 e kadar kullanım hakkınız var. Hobi bahçesi içinde, meyve bahçeleri, çocuk oyun alanları, çay bahçesi, hayvan barınakları, kuş evleri, otopark bulunuyor. Ayrıca, toprak, tarım, bahçe konularında danışmanlık hizmeti de veriliyor.Beykoz Belediyesi hobi bahçesi, Çubuklu mahallesi, Kiremit dere caddesinde. Organik tarım yapmak, toprakla uğraşıp, kendi küçük bahçenizde kafanızı dinlemek istiyorsanız, çok güzel bir imkan.Bezelyeler olmuş, dalında toplanmayı bekliyor. Çiçeği mi, kendisi mi derseniz seçmek zor. Dalından toplamaya, toplayıp da pişirmeye, pişirip de yemeğe kıyamaz insan.İstanbul’da körpe enginar yokmuş diye kim demiş. İşte dalında duruyor, az ötesinde de bakla fideleri var. Tam mevsimlik, bir ailenin tenceresini doldurur. İstanbul’da Ege lezzeti…

Çilekler kızarmış, dalından koparmak, yerinde görmek. Çocuk, büyük kim olursa büyük keyif.Bu uğraşının adı yorgunluk olmaz herhalde, toprakla severek uğraşıp da şikayet eden hiç duymadım.

Bu konuda hizmet veren başka belediyeler ve özel işletmeler de var. İstanbul’da Hobi bahçesi hizmeti veren belediyeler:

Arnavutköy Belediyesi hobi bahçesi
Sultangazi Belediyesi hobi bahçesi.
Küçükçekmece Belediyesi hobi bahçesi
Esenler Belediyesi / Yıldız Teknik Üniversitesi hobi bahçesi.Amaç huzur bulmak, biraz güzellikleri fark etmek oldu mu, küçük bir saksıda bile bunu başaran insanlar var. Güneş, su azıcık da toprak varsa tohum her yerde görevini yapıyor. Kendi elinle diktiğin sebze fidesi, zamanı gelince açmasını sabırsızlıkla beklediğin çiçekler, dalından topladığın mahsulün, tüm bunlar toprakla uğraşmayı sevenler için İstanbul ‘da hobi bahçelerinde…
11 yorum
 • BirTatlıHuzur

  1 Mayıs 2016, 20:53

  Evet,bunu duymuştum. Gerçekten de güzel bir hizmet. Gündeme almanız da güzel olmuş. İnsanlar faydalanabilir. Ayrıca resimler çok güzel.

 • Begonvil Sokağı

  1 Mayıs 2016, 21:01

  Meraklıları için çok güzel bir hizmet gerçekten. Umarım bu tür projelerin sayıları artar, daha çok kişiye ulaşır. Bayırda çok havadar, güzel bir yer. Baharda güzel fotoğraf çekmek zor değil her yer renk renk.

 • hayatarasicay

  2 Mayıs 2016, 18:59

  Ne yazık evimizden çıkınca bir karış toprağımızın olmaması. Üzülüyorum beton yığını kentlerimize duvarlar arasında sıkışıp kalmış insanımıza bizlere. Soluk almak için güzel bir yer. Kaleminize sağlık. Her daim değerli yorumlarınızı beklerim…

 • Begonvil Sokağı

  2 Mayıs 2016, 19:13

  Betonlar arasında sıkışıp kalmış olmamız kaçınılmaz mı yoksa tercih mi bilemiyorum. Çünkü büyük şehirlerin dışında daha kırsal yörelerde bile çok katlı apartmanlar, birbirine yakın, bahçesi küçük yapılaşmalar artıyor. Rüzgarın dolaşamayacağı, güneşin her bir yandan giremeyeceği, toprağa basacak yerin olmadığı bir yaşamı talep etmemiz ilginç. Soluklanacağımız, kaçış noktalarımız olsun en azından. Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.

 • yolcu

  1 Haziran 2016, 17:00

  Biz de balkona asma alıp koyduk. Saksıda ne kadar büyür bilemiyorum ama hayalim balkondemirlerini sarması ve yeşiliyle gözlerimi dinlendirirken, aynı zamanda dışarıya karşı bir perde işlevi görmesi.

 • Begonvil Sokağı

  1 Haziran 2016, 18:56

  İnşaallah asmanız yerini sever ve büyür. O olmazsa saran bir çiçek deneyin belki asmadan daha verimli olur. Saksıda domates hatta çilek yetiştiren gördüm. İsteyince oluyor demek ki. Selamlar..

 • yolcu

  1 Haziran 2016, 21:30

  Eşim öyle demişti ama olmuşken asma yaprağı toplama merakı da var tabii.

  Çileğimiz de var. Ağaçlık bir alanda bulup getirip ekmiştik. Çoğalmaya başladılar hatta sağa sola dağıtmaya başladım. Çilekleri değil tabii, bitkilerini. 🙂

 • Begonvil Sokağı

  1 Haziran 2016, 21:32

  Asmayı, çardağı çok severim. İnşallah tutar, gölgesi, meyvesi keyfiniz olur. Selamlar.

 • Begonvil Sokağı

  1 Haziran 2016, 21:32

  Asmayı, çardağı çok severim. İnşallah tutar, gölgesi, meyvesi keyfiniz olur. Selamlar.

 • anne güncesi

  29 Temmuz 2016, 10:37

  Aslında normal hayat düzeninde olması gereken bahçe artık hobi olarak yapılıyor. Benim ve çocuklarımın tek isteği bahçeli bir evimizin olması. İstanbulda yaşayanlar için çok hoş bir yer olmuş. İnsan orayı bırakıp gidemez herhalde.

 • Begonvil Sokağı

  29 Temmuz 2016, 10:41

  Umarım bahçe içinde bir eviniz olur. Hobi bahçesi fikri güzel de koca İstanbul'a keşke daha çok olsa. İstanbul'un yeşil, ağacı bol kurtarıyor ahalisini..