Aralıklı Oruç İle Sağlık

Aralıklı oruç ile sağlık

Karantina günlerinde düşük modla ama yüksek merakla araştırdığım bir konudur, aralıklı oruç ile sağlık… Yavaş yavaş hayatıma geçirip, kalıcı olmasını istediğim bir beslenme modeli. Konunun içine girdikçe beyin sisi, intermitteng fasting, otofaji gibi ilk duyduğum ama iyi ki öğrendim dediğim bilgiler edindim. Sıkılmadan okunacak şekilde derlemeye çalıştım bu bilgileri.

Beyin sisi nasıl dağıtılır?

Dikkat dağınıklığından tutun, kronik yorgunluk, unutkanlık, duygu durum/bilinç dalgalanmaları gibi  haller varsa sizde de, beyin sisi yaşıyor olabilirsiniz. Sebeplerini araştırınca beslenme ve sindirim kaynaklı bir tablo çıkıyor. Serkan Karaismailoğlu‘nun “Beyinde ararken bağırsakta buldum.” kitabında; eğer siz de sıklıkla beyniniz ve kalbiniz arasında kalıyorsanız yapacağınız şey çok basit, bağırsaklarınızı dinleyin, diyor. Sisli beyin ile bağırsak arasında kalp var ama bu ikisi iyi geçinince onda problem riski azalıyor demek ki… Kafam net, sağlığım yerinde olsun istiyorsak, İbni Sina‘ya kulak vermek lazım: “Şifa hazımdadır.”

Diyet yok sağlıklı beslenme var

Bildiğiniz tüm diyetleri unutun:)

Aralıklı oruç  diyet değil!

Diyetlerin de moda akımı gibi değişmesi, tez/antitez gibi zaman içinde birbirini çürüten reçeteler önermesi inandırıcı değil. Bundan iki yıl önce katıldığım iyi yaşam atölyesinden sonra bildiğiniz tüm diyetleri unutun başlıklı içerik hazırlamıştım. Okumak isterseniz burada. Aslında diyet değil de sağlıklı beslenme rutinleri demek daha doğru. Son yıllarda adı sıkça duyulan ketojenik beslenme de doğal ve dengeli beslenmeyi içerse de sosyal medyaya yansıyan avokadolu, chia tohumlu tabaklar, bol tropikal meyveli tarifler herkes için uygulanabilir değil. En doğrusu popüler kültüre kulak tıkayıp, bilimsel dayanağı olan bilgilere yönelmek.

Aralıklı oruç, dünyada bilinen adıyla intermitteng fasting beslenmeyi günde iki öğün yemek ve bu süre dışında hiç bir şey yemeyerek vücudu dinlendirmek ve metabolizmayı bu sayede güçlendirmek olarak tarif edebilirim. Kesin sonuçlar gösteriyor ki; beyin bilişsel fonksiyonları iyileşiyor.(sis dağılıyor diyebiliriz.), fazla ve sık yeme kaynaklı vücut içi iltihabi durumlar azalıyor ve hücre bazında yaşlanma hızı yavaşlıyor. (yaşlı ölelim ama genç yaşayalım) Aralıklı orucun sağlığa etkileri, beyin sisi dediğimiz durum ve vücudumuzda jeton gibi çalışan ketonlar hakkında farkındalığımı Prof.Dr Mehmet Ergenoğlu sağladı diyebilirim. Aralıklı orucu uygulayan ve bir hekim olarak hem bilimsel veri hem kişisel deneyimlerini paylaşan Ergenoğlu’nun son yazısında ayrıntılı bilgiler var. Okumak isterseniz burada.

Aidin Salih ve açlık oruçları

Açlık oruçlarını ilk olarak Dr. Aidin Salih’in Tıbbı Nebevi’yi referans alan Gerçek Tıp kitabı ile duymuştum. Alternatif ve geleneksel tıp reçetelerini tıp biliminin normlarının önüne geçirmesiyle zaman zaman eleştirilse de savundukları doğru. Yemek yedikten sonra en az 4 saat bir şey yenmemesi gerektiğini 1000 yıl önce İbni Sina da söylemiş. Bugün modern tıbbın inflamasyon diye altını çizdiği durum  sindirmeden üst üste yediklerimiz ve hazım bitmeden kana karışıp iltihap oluşturan besinlerden de kaynaklı. Aidin Salih Ukrayna’da tıp okumuş yine Rusya’da biyoloji ve uluslararası alternatif tıp eğitimi almış. 40 yaşından sonra müslüman olmuş ve birikimini Tıbbı Nebevi ilmi ile harmanlayarak sunmuş bir hekim. Görüşlerine karşı çıkanlar da var ama Nobel tıp ödülü alan Yoshinori Ohsumi de benzer görüşü savunuyor.

Nobel Tıp Ödülü alan Ohsumi de aralıklı orucu savunuyor…

Bir konuyu araştırırken farklı kaynaklardan sağlama yapıp aynı sonuca ulaşınca insanın motivasyonu da pik yapıyor… Profesör Yoshinori Ohsumi otofaji genlerini keşfederek hastalık, yaşlanma karşıtı çalışan bu genlerin aralıklı oruç ile sağlandığını tespit etmiş. Ak saçlı, nurani simalı bu bilim adamı diyor ki; hücre yenilenmesi için yaşlı hücrelerin imha edilmesi gerekli, bu da açlıkla olur. Video da Prof. Ohsumi ve otofaji hakkında kısa bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oruç tutun sıhhat bulun…

Şimdi sen bize aç kalın mı diyorsun diye aklınızdan geçmiştir, haklısınız… Kabul edelim çok yiyoruz, oruç tutun sıhhat bulun ramazanlarda sık sık duyduğumuz bir hadis ama şifa kaynağı oruç nerede, tıka basa doyulan iftar sofraları nerede? Midenin üçte biri su, üçte biri yemek, üçte biri hava düsturu nerede, bizim porsiyonlar nerede? İnançla, bilim paralel gidiyor ama biz yoldan sapıyoruz. Aralıklı oruç, pazartesi ve perşembeleri oruçlu geçiren Peygamberimiz’in bize uygulama yolunu gösterdiği bir sağlık rutini.

Aralıklı oruç ile sağlık;  gün içinde bedeni dinlendirip şarj etmek, içeride hücre temizliği yaptırmak hem bedeni hem ruhu zinde tutmak anlamına geliyor. Araştırıp öğrendiğim bilgilerin hepsini yazmadım çünkü başlıkları google’a sorunca ya da verdiğim linklere tıklayınca ayrıntıya ulaşabilirsiniz. Ancak konu ile ilgili sorularınız olursa yazın lütfen, epey ders çalıştım paylaşmaktan mutlu olurum.

Sağlıklı günler ve hayırlı ramazanlar olsun.

8 yorum
 • Zerdali Çekirdeği

  19 Nisan 2020, 02:14

  Zamanlaması güzel oldu yazının. Malum Ramazan geliyor. Sahur-iftar 2 öğüne indiriyorum beslenmemi haftaya 😉
  Ama itiraf edeyim, Ramazandan önce son çıkış diyerek gün içi yeme içmeleri abarttım bu ara 🙂

  • begonvilsokagi.com

   19 Nisan 2020, 11:03

   Son çıkışlar çok tatlı gelir, bilirim.. Aralıklı oruç kavramı çok lehimize bir durum, öğrendikçe iyice anladım. Akşam yemeğini erkene alıp, kahvaltıya kadar vücudu dinlendirmek bile bu konuda ciddi başlangıç olabilir.
   Yüksek enerjili bünye kulağa hoş geliyor:)

 • Rabia Serteli

  24 Nisan 2020, 22:43

  Allah kabul etsin, oruçlu günler başladı. Bittikten sonra da yıl içinde ara ara oruç tutmayı hep isterim ama çok nadir yapabiliyorum. Sağlıklı günler dileğiyle…

  • begonvilsokagi.com

   25 Nisan 2020, 10:58

   Amin, hepimizin oruçlarını Allah kabul etsin. Aslında aralıklı oruç yazım ramazana yakın denk geldi, ibadet oruçtan farklı da olsa ramazanın ve oruç tutmanın vücuda faydasını teyit açısından iyi oldu. Yıl içinde haftada 1-2 gün de oruçlu olmak çok güzel ama aralıklı oruç beslenme sistemi uygulanabilir bir alışkanlığa dönebilir. En başta akşam yemeğini erkene alıp geç kahvaltı saati ile 16 saate varan bir açlık süresi metabolizmaya çok fayda sağlar.

   Rabia hanım çok teşekkür ederim. Ben de hayırlı bereketli bir ramazan diliyorum.
   Sevgilerimle..

 • Cengiz Han

  17 Mayıs 2020, 22:15

  Vücudu dinlendirdiği kesinleştirilmiş bir konu ama ne kadar iradeli olabiliyor ki insan?