Reset Tuşu

deniz kenarında bir tahta iskele

Sahibinden satılık, temiz kullanılmış reset tuşu…  Yok artık bizim reset tuşumuz mu var? Varsa niye satalım? Amacım fantastikten girip gerçeklikten çıkarak  kendime şöyle bir ayar çekmek. Yazarak çok güzel oluyor bu iş, bazen yazdıklarıma en çok kendim gülüyor bazen gözlerim doluyor bazen de düşünüyor ya da evrekaaa diyorum. Şimdi nereden çıktı bu reset tuşu satılık ilanı diyenler olabilir, hatta sen satarsan ne yapacaksın  diyenler bile çıkabilir. Hadi itiraf edin, bir tıkla gitse kafamdan dediğimiz anlar kişiler illa ki oluyor. Daha huzurlu, verimli yeniden başlatlar istiyoruz ara sıra.

Sahibinden satılık, temiz kullanılmış reset tuşu…

-Satılık ilanınız için arıyorum. Temiz kullanılmış demişsiniz, nasıl oluyor ki temiz kullanım?

-Vicdanım rahat kullandım, kul hakkı izi yok üstünde birisine riya yalan yapıp basmadım o tuşa. Aksine sonuna kadar direndim, sabrettim. Saflıktan,  süzmeliğe level atladığım anlar oldu yine boş ver, takma dedim. Karşındaki bir defa yalan söylerse belki eyvallah dersin  ama tekrarı olursa tek tuşla silersin. Ben hiç yalan söyleyen olmadım, temiz kullandım.

-Hımm, hiç böyle düşünmemiştim. Bana uyarsa alayım, benim ki bozuldu artık.

-Olur, işiniz görülsün ama reset tuşu kullanım raporunuza bakmam lazım. Benden ayrılan bir parça bile nerelerde kullanılıyor önemli. O kadar önemli…

-Ben de kullanım kaydınızı öğrenmek isterim. Temiz kullanılmış olması kadar kimlere, neye kullanıldı o da önemli. Bazı olaylar var ki 100 kere tıklasanız o etkiyi bırakmaz.

-İki tarafı da masum reset olayı var mı ki? Zaten öyle durumlarda silmeye kıyamıyor kimse. Benim ki zaten az kullanılmış, hayatıma dahil olmuşsa vardır Yaradan’ın bir bildiği der sonuna kadar bırakmam. Kırmızı çizgi ihlali yapanlar hariç. Ama artık reset tuşu istemiyorum, şunu hayatımdan sileyim, bunu unutayım yok. Belki olgunluk dönemine geçiyorum belki insan nisyandan gelir zaten unutulup gidiyor, gerek yok bunları düşünmeye diyorum.

-Ben ihtiyaç için alıyorum ama yatırımlık reset tuşu alanlar da var. Zaman kötü yakında karaborsaya düşer bu tuşlar, değerlenir satarım diyenler var.

-Fesubhanallah, bunlar da tam resetlikmiş. Sattım hayrını gör:)

Buraya kadar okuyup şöyle diyenler olabilir, yahu bu aslında delete tuşu değil mi? Cevap veriyorum, reset tuşu çünkü ne kadar robotlaşsak duyguları kenara koysak da insanız silmek değil ancak yeniden başlat yapmak bize yakışır. Ama bir tuş hiç fena olmazdı, yüreğim beynim yorulacağına parmağım yorulsun:)

İnsanda reset tuşu var mı?
İnsanda reset tuşu var mı?

Yeniden başla kendini resetle

Evet insanda reset tuşu varmış. Kendine yeniden başlat motivasyonu yapmayı hepimiz deniyoruz, hatta hafif depresif durumlarda ilk hedef bunu başarmaktır çoğu kez. “Elinize bir kağıt kalem alın, sıkıntı oluşturan bütün olumsuzlukları yazın, geriye dönük hatalarınızı karşınızda biri varmış gibi yorumlayın ve çarpı atın, yapılabilir olanlara da y deyin. Başta uzun gelen o listede mutsuzluk verenler hemen belirecek ancak asıl iş şimdi, irade gösterip faydasız gereksiz samimiyetsiz insan, uğraşı ne varsa onları çıkarın ya da iyice azaltın. Belki telefonu bırakmak belki x şahsına tik atmak belki çocuğunuza eşinize büyüteçle bakmak gerekecek.” İşin uzmanları böyle diyor, vücudumuzda reset tuşu nerede sorusunun cevabı zu san li noktası. Biyolojik bir dinginlik vaat etse de merak edenler için sade anlatım, doğru bilgiyi yemek.com’da buldum:)İşte burada… Kafamdaki reset tuşunu atayım mı satayım mı derken nerelere geldim:) Belki de bunlar sadece mental işler…

Yakınımda beş kişiye sordum…

“Vücudunuzda bir reset tuşu olsa, hayatınızda neyi silip neyi yeniden başlat yapardınız?” Seyirciye sormak yok, telefon jokeri hiç yok çabuk cevap verin dedim. Allah’ım hiç kimse değişimden yana değil ya da benim çevrem çok tembel:) Yaşı en küçük olan kendimi tamamen değiştirmek istiyorum dedi, onu reset kurtarmaz format istiyor belli ki. Bir büyüğü daha sosyal olmak istiyorum dedi, psikanaliz böyle bir şey demek ki ben anladım onu;) 3. yarışmacı ben o tuşu kullanmam dedi, delete ile karışıtırıyoruz hep, yeniden başlat silmek değil de arınmak, hızlanmak değil mi? 4. yarışmacı daha iyi anne olmak isterdim, sonra da gençliğimi silmek isterim dedi. Allah beni ne yapsın emi, huzur bırakmadım insanlarda merakımdan. Ama zihni karıştırmak iyidir, yarın dua ederler belki bana:) Sonuncu çok akıllı çıktı, düşündü günahlarımı silerdim dedi. Vay akıllı vay ilahi format ha… Belki tövbe de böyle bir şey sayılabilir. Sonuç: ben böyleyim

Prof. Dr Medaim Yanık diyor ki “Bir şeyin nasıl yapılacağı konusunda hayal kurmak motivasyonu arttırırken, eyleme geçmeksizin sadece zihinde hayali sürdürmek motivasyonu azaltır.” Hayal ettiğiniz değişim de olsa, her şeyi olduğu gibi kabul de olsa eylem şart demek ki… Bazen en etkili ve zor tepki kabul etmek çünkü. Değişim ile kabul arasındaki denge yaklaşımı çok net anlatılmış, okumak isterseniz burada…Halk dilinde söylersek ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin… Deveyi alıp başka diyara gitmek de çözüm olabilir, tebdil i mekanda ferahlık var çünkü. Ancak deve de sizin kadar istekli olmalı yoksa zaten deve olduğu için hiç bir şey anlamaz siz onu gezdirdiğinizle kalırsınız:) Fantastik başlayıp, bilimsel devam edip geleneksel bağladığımız bir yayınımızın da sonuna geldik.  Belki ümitle karışık korku, sevgi ve azimdir reset tuşumuz. Her nefes bir başlangıç iken yeniden başlat yapmak çok mu zor? Coşkuyu da verdim, gidiyorum:)

 

 

8 yorum