KARA HEKİM

Sülük tedavisi

Anadolu’da yüzyıllardır “kara hekim” diyorlar. İngilizler “canlı eczane”, Almanlar “hazır ilaç” diyor. Leech Threapy adıyla tüm dünyada biliniyor, Hollywood starlarının gençlik-güzellik metodu. Hirudoterapi olarak da literatürde geçiyor. Evet sülükten söz ediyorum, “ıyk” deyip sayfayı kapatmak yok. Faydalarını öğrenince hiç bir zararı olmayan, adı şifa ve dua ile birlikte anılan bu hayvanı bu kadar itici bulmayabilirsiniz.

Sülük nasıl tedavi ediyor?

Yüzlerce çeşidi olan sülüğün, tıbbi sülük olarak kullanılan cinsinin insan sağlığı için sayısız faydası var. Tıbbi sülüklerin tedavi şekli ise, içgüdüsel olarak sevk-i ilahi ile bir doktor gibi hastalığın yerini biliyor, hemşire gibi oraya ilaç enjekte ediyor. Tıbbi sülüklerin asıl tedavisi, kirli kanı emmek değil kanı emerken insan vücuduna verdiği salgısında. Hirudoterapi olarak da bilinen tedavide, sülüğün salgısında bulunan 100’ü aşkın bioaktif madde iyileştirici etki ediyor. Bunlardan en önemlisi hirudin adlı enzim. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici, oluşmuş pıhtıyı eriten bu enzim dışında ağrı kesici, mikrop öldürücü, kan basıncını dengeleyici, bağışıklık sistemini düzenleyen, stres gideren etkilere sahip ve kas gevşetici etkiler içeren enzimler de salgılıyor sülük.

Sülüğün enzimlerinin özellikleri pek çok hastalığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılıyor. Ancak son yıllarda sinir hücreleri ve liflerin tamir edilmesini hızlandıran etkisi ile mikro ve plastik cerrahi alanında hızla yayılmaya başladı. Amerika’da kopan organların dikilmesinden sonra eski işlevlerini hızla kazanabilmesi için sülükler sıkça kullanılıyor.

Tıbbi sülüklerin bünyesinde oluşan bu enzimler antibakteriyel, antidepresan ve antioksidan özelliklere sahip. Dünyada bir çok ülkede alternatif tıp olarak değil de tıbbi tedavi kabul ediliyor. 


Sülük tedavisinin iyi geldiği hastalıklar neler?

*Migren kronik baş ağrıları
*Dolaşım bozuklukları, varis
*Egzama, sedef gibi cilt hastalıkları
*Kalp-damar hastalıkları
*Sinir sistemi hastalıkları, felç vakaları
*Troide bağlı şişmanlık
*Epilepsi
*Kas ve eklem rahatsızlıkları
*Üreme organları rahatsızlıkları, kısırlık
*Karaciğer hastalıkları, kolesterol
*Astım, bronşit hastalıkları…

 


Moda deyimle yok artık diyebilirsiniz ama yüzyıllardır insanlar boşuna kara hekim dememişler. Bugün bilimsel araştırmalar bunu kanıtlar nitelikte ve sülükle tedavinin kullanım oranı gün geçtikçe artıyor.

Sülükle tedavide en önemli nokta, sülüklerin hijyen olması ve steril ortamda hekim veya bu işin uzmanı kişilerce yapılması. Anemi (kansızlık) olanlar, gebe ve emziren anneler, şeker hastası, diyaliz hastası ve kalp yetmezliği olanlar için bu tedavi uygun değil. Avuç içi ve ayak tabanı gibi bölgeler, göz kapağı ve çevresi ve önemli damarların üzerine sülük tedavisi uygulanmamalı. Acısı sinek ısırığı kadar, tedavi sonrasında bir gün kadar sızıntı şeklinde kanama devam ediyor, bu normal. Sülük insan sağlığı için kendini feda ediyor, belki karnını doyuruyor ama sonra imha oluyor. Hacamat şifası ise cupping therapy olarak tüm dünyanın uyguladığı bir diğer yöntem. Ne hacamat yaptırmaktan ne de sülükten korkmayın, isterseniz tedavi sırasında gözünüzü kapatın. Ama ihtiyacınız varsa Allah’ın mucize bir salgı ile şifa dağıtıcısı yaptığı sülükten çekinmeyin. Sağlıklı günlere…

15 yorum
 • Çay Molası

  18 Mayıs 2016, 19:40

  Rabbim hastalıkları yaratıyor şifalarını da bizim beğenmediğimiz varlıklara saklıyor. Annem de babam da ara ara sülük kullanıp şifasını görüyorlar. İlaçlar bir yerimize şifa verirken bir yerin ayarını kaçırabiliyor. Güzel bir konu olmuş. Bol bol şifalar diliyorum

 • Begonvil Sokağı

  18 Mayıs 2016, 19:42

  Daha ne ilginç şeyler var kim bilir faydası olan ya da faydaya dönüştürebileceğimiz?

 • Begonvil Sokağı

  18 Mayıs 2016, 19:48

  Her hastalığın şifasının da yaratıldığı bir alem sunmuş bize Cenab-ı Allah. İlaçlar yaparken bir misli bozuyor haklısınız, anne-babanızın şifa gördüğüne sevindim, kalıcı şifaları olsun. Çok selamlar..

 • deeptone

  21 Mayıs 2016, 20:20

  faydalıdır tabiii deeee bunu nasıl koyuyolar yaa üstlerineeee 🙂

 • Begonvil Sokağı

  21 Mayıs 2016, 20:30

  Bu herkesin kendine sorduğu bir soru, işlem sırasında sülükler bir de uyuyormuş, uyandırıyorlar. Aslında yazık, son yemeğini yiyor ve birini tedavi ediyor. Gözlerini kapatarak veya işlem sırasında kitap okuyarak onlarla hiç tanışmadan tedavi olabilir. Sülükleri de, bir pens ya da eldivenli elleriyle koyuyorlar. Hasta olanın gözü hiç bir şey görmüyor, bir de o var. Çok selam…

 • Gezgin Kova

  23 Mayıs 2016, 17:11

  Sülük tedavisinin yararlı olacağına inanırım ama cesaret edemiyenlerdenim. Güzel bir bilgilendirme teşekkür ederim.

 • Begonvil Sokağı

  23 Mayıs 2016, 17:14

  Çoğunluğun içindesiniz ama, giderek deneyip şifa bulanlar da artıyor. Şifa ya da koruyucu olarak hiç çekinmeyin. Kimyasal ilaçlardan daha masum oldukları kesin. Çok selamlar.

 • Mutluluğun Adı

  23 Mayıs 2016, 19:31

  Rabbim Her derde bir şifa verirken nedir bunca hastalık? Kendi bizim için feda eden bir sülük. Ya Rabbim ne faydalı bir mahluk!

 • Begonvil Sokağı

  23 Mayıs 2016, 19:35

  Eyvallah, haklısınız. Faydasız, hikmetsiz yaratılmış hiç bir şey yok..
  Uzun süredir yoksunuz, hoş geldiniz bu arada. Selamlar…

 • Bize Her Yer Okul

  23 Mayıs 2016, 21:20

  Ne güzel bir konuya değinmişsiniz. Aslında hacamat, sülük gibi tedavileri yaygınlaştırmak lazım. Asil şifa olacak tedavilere burun kıvırıp ilaçlara Servet harcıyoruz. Biraz da doktorlarımızın da bu tarz tedavileri itibar etmemeleri halkı etkiliyor ama dediğiniz gibi Almanya'da hacamat tedavisi ilkokuldan başlıyor. Bizimkiler hala burun kıvırsın. Sülügü hiç araştırmadım almanyada mutlaka vardır.

 • Begonvil Sokağı

  23 Mayıs 2016, 21:26

  Merhaba, sevgili Bize Her Yer Okul Almanya'da bu konuda bilinçli bir talep var. Kaynağı bizde olan tedavilere sahip çıkıyorlar. İlaçlar bedava bile olsa zararı faydasından çok. Sağlıklı günlere inşaallah, sevgilerimle.

 • Emine Bektaşi

  18 Ocak 2017, 21:19

  Her yıl düzenli hacamat ve sülük yaptırıyorum çok şükür. Bakalım bu yılki herhalde tatil zamanı olacak. Çok faydalı bir yazı olmuş, eline sağlık kardeş ❤

 • Begonvil Sokağı

  18 Ocak 2017, 21:25

  Ben de düzenli yaptırmaya çalışıyorum. Hiç umulmadık dertlere çare oluyor. Avrupa, ABD de yaygınlaşınca bizde de kıymete biner. Öz değerlerimize sahip çıksak sırtımız yere gelmez. Sana da şifa olsun. Sevgimle..