PESTİL SARMASI

Pestil nedir bilmeyen var mı? Çocuk ve genç grubundan bilmeyenler olabilir ama bir tadını alsalar, çeke çeke uzatarak yenilen pestilin lezzeti başkadır. Çocukken kayısı pestili çok severdim, hafif mayhoş tadına bayılırım. Dut ve üzüm pestili de çok leziz ve besleyici, arasına koy cevizi ısır gitsin. Anadolu’nun bir de anne eli değen lezzetler vardır ki! Efsane… Bunların tek rakipleri, babaanne/anneanne eli değen lezzetler… Annemizin yemeklerini aratmayan ya da onlardan daha tatlı gelen bol sevgili yemekler… Pestil sarması ya da pestil kavurması da bunlardan biri.

Kemaliye’nin meşhur pestil kavurması

Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) ilçesi, namı çoktan sınırlarını aşmış Anadolu’nun güzel bir köşesi. Kültürünü noktasına virgülüne kadar koruyup, yaşatmaya çalışan Babaannemiz ile çocukluğunda unutamadığı kış lezzetlerini konuştuk. Küplerde külün içinde kış boyu saklanan bazen soğan kabukları ile kaynayıp kırmızı olan sürpriz yumurtalar, cevizin pestille buluşup sucuk olmasını merakla izleyip hem öğrenen hem sevinen çocukluk anıları… Dalından kopup ipe dizilen ve diğer mevsime kadar yeni mahsulü aratmayan meyveler ve sebzeler. Neredeyse kolay hiçbir şey yok ama şikayet de yok. Dinlerken bile yorulduğunuz günlük işler, her şeyin organik ve el emeği olduğu bir dünya. Masal gibi dinlerken bir yandan da hayret ve hayranlık karışımı hislerle gözümüzde canlanan eski günler… Peki iş başa düşse yapabilir miyiz? Orası zor ama en azından duyduk, öğrendik ya o bile kazanım bizim için.

Kemaliye (Eğin) bir dut diyarı. Yazın dalları süsleyen, ağaç diplerini dolduran dutlar toplanıyor, kaynatılıyor, güneşleniyor. Ve gelsin pekmezler, pestiller… Kış geceleri uzun. Televizyon yok, bilgisayar yok… Ama sohbet var, demlenen muhabbetler var, hayal gücü eseri oyunlar var…Bir de lezzetler var doğal, katkısız… Pekmezi kaynatıp, beze döküp güneşte pişirdin mi pestil, daha kalın bir şekilde tepsilere döktün mü pilit oluyor adı. Goşdik ise üzüm ve dut şırasının yarma buğday konularak pişirilmiş hali… Dut kurusu ve cevizi birlikte yemenin zevki ise bambaşka. Daha bitmedi dut ve cevizin buluşup helva haline gelmesine de lök deniyor. Kalıp kalıp kes kes ye… Pestil kavurması diğer adıyla pestil sarması ise şiddetle tavsiye edilecek bir lezzet. Hazırlaması kolay, soğuk kış geceleri için ideal bir tatlı.

Pestil sarması nasıl yapılır?

Pestillleri dikdörtgen kesin, yumurtayı çırpın, tereyağını yakmadan eritip içine yumurtaya buladığınız pestilleri atın. İki tarafı da kızarsın. Sakın çok tutmayın, en fazla bir dakika. Servis tabağına aldığınız pestillerin üzerine biraz şeker serpin. Bu şeker yumuşak kalması için, pestilin içine ister ceviz koyup, isterseniz sade sarın. Pestil sarması ılık iken daha da lezzetli unutmayın… Erimiş tereyağına pekmezi ekleyip üzerine yumurta kırarak da özgün bir Kemaliye tatlısını deneyebilirsiniz. Ama bu lezzetlerin hakkını vermek için ait oldukları yerde yemek lazım sanırım. Bol temiz hava ve doğallığın içinde…

Umarım beğenirsiniz… Yapanların elleri dert görmesin, yiyenlere afiyet pestil olsun…

3 yorum
 • BİR SEVDA FASLI

  24 Mart 2017, 09:07

  Pestil sarması… Gurbette en çok aradığım lezzetlerden biri. Bir de boza var tabii. Güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim.

 • Begonvil Sokağı

  24 Mart 2017, 09:16

  Gurbette her şeyi farklı özlüyordur insan, haklısınız. Ama online alışveriş iyice yaygınlaştı bir tıkla geliyor. Pestil sarması çok lezzetli, başta yumurtaya bulamak, tereyağında kızartmak çok ağır olur dedim ama hele ki organik bir pestil ise of of çok lezzetli. Kalori almaya değer, özellikle esoğuk kış günleri çok iyi gidiyor. Blogunuz hayırlı olsun, bol fotoğraflı Afrika yazıları ile oraların kültürünü sizden dinleriz. Memnun oldum, teşekkür ederim..

 • BİR SEVDA FASLI

  24 Mart 2017, 18:45

  Teşekkür ederim. Gezdiğim, gördüğüm ve bildiğim ne varsa paylaşmaya başladım. Ben de blog yazınıza denk geldiğim için memnun oldum. Takipteyim.