Antika Hastanesi

Antika Hastanesinde her türlü antika tamir ediliyor..

Şimdi bir hastane düşünün lütfen; başhekim, doktor, hemşire, hasta bakıcı hepsi bir kişi. Aslında teoride de pratikte de olur, ama zor olur. İstanbul Üsküdar’da Antika Hastanesi tam da böyle bir hastane, Bülent Dönmez Beyefendi bütün müşterilerine, gelen her antikaya, eşyaya hastası gibi titizlikle hizmet veriyor. Kırılan her şey tamir ediliyor burada, kırık kalpler mi? Onun da çaresi var:) Bundan 3 yıl kadar önce kırık bir vazo sayesinde Antika Hastanesi ile yollarımız kesişti. Vazo önemli, annemden hatıra hatta O da zamanında kırmış yapıştırmış ama ben çok parçalı kırdım ve bir türlü atmaya kıyamıyorum. Vazo dediysem aslında çok eski bir zemzem şişesi ve manevi değeri var. Google’a Antika tamiri yazınca  Antika Hastanesi çıktı karşıma, hemen aradım Bülent Bey’den randevu alıp vazomu ve parçalarını topladım gittim. Vazom tamir oldu ama benim nasibim bu kadar değil, dahası var:)

Antika tamiri bir zanaaat

Bülent Dönmez Antika Hastanesi’nin başhekimi

Antika Hastanesi 60 yıldır iyileştiriyor…

Üsküdar’da Sümbülzade sokakta eski bir apartmanın bahçe katında hizmet veriyor Antika Hastanesi, 1959 yılından beri devam ediyor bu hizmet. İlk tanıştığımızda sohbet ederken Bülent Bey’den zanaatının başlangıç hikayesini sormuştum. Baba mesleği devralmak ya da el almak gibi bir hikayesi var. Şöyle ki, Bülent Bey’in babası Galip Dönmez Güzel Sanatlar eğitimi almıştır ancak gümrük komisyonculuğu yapar, bir gün arkadaşıyla antika bir vazoyu tamir konusunda iddiaya girip en iyi Ermeni antika ustaları kadar başarılı olur. Mesleğini bırakıp ilgi duyduğu, yetenekli olduğu, eğitim aldığı restoratörlüğe başlar. Bu alanda ülke sınırlarını aşan bir üne sahip olur, hatta Dolmabahçe Sarayı’nda kırılan yıldız vazolardan birini tamir edip uzun süre saray restorasyon çalışmalarında da görev alır. Bülent Bey babasının yanında çıraklık ederek başladığı mesleğine o zamanlar gönül vermiş ve bayrağı teslim almış. Babasının vefatı ile tamamen işin başına geçer, Beyoğlu’ndan Üsküdar’a taşınıp bu tarihi İstanbul semtinde tarihi yaşatmayı kendine misyon edinir. Bülent Bey bir gönül insanı, tam bir İstanbul Beyefendisi, ehli sohbet bir kişi. Hani her konuştuğunuzda bir şeyler öğrendiğiniz ya da bildiklerinizi tefekkür ettiğiniz kimseler vardır ya, işte onlardan biri…

Antika fincanlar zarif ve iddialı.

Bir antika fincan kahvenin hatırı 40 yıldan fazla mı acaba:)?

Antika Hastanesi’nde Bülent Bey’e teslim ettiğim vazo iyileşti, kırıkları onarıldı, hastaneden taburcu oldu ama Bülent Bey para almadı, üstüne bir de hediye verdi sohbetiyle. O sıralar İstanbul’da bulunan bir manevi kutbun izini işaret etti. Her şey nasip, bunda da var bir hayr diyerek hemen ertesi gün yola düştüm ve vardım nasipteki o menzile. Hepimizin izini sürdüğü bir yol, bir tarik yok mu? Ve hepimizin varmak istediği bir menzil… Bülent Bey’in işinde usta bir zanaatkar olmanın ötesinde manevi derinliği merakımı, daha neler öğrenebilirim hevesimi iyice kamçıladı.

Antika tamiri zor bir zanaat.

Antika Hastanesi’nin muayenehanesi, laboratuvarı burası…

Antika tamiri zor zanaat…

Bu yazıyı hazırlamak için Bülent Bey’in yanına kızlarımla gittim, bir buçuk saate yakın bir hoş sohbeti paylaştık. Yine bir şeyler öğrendim, yine hayret ettim. Hayret duygusu da merak gibi tetikleyici gelir bana. Merak ilmin hocası sözüne benzer hayret de merakı harekete geçiriyor. Antika zor zanaat, eseri tanımak bilmek yetmiyor hangi dönemde hangi usta yapmış bu bilgilere de vakıf olmak gerekiyor. Doktorların tıp bilgilerini güncel tutması gibi antika işiyle uğraşanların da literatüre hakim olması şart. Yukarıdaki fotoğraf ne kadar çok malzeme kullanıldığını ve çok aşamalı işler yapıldığını açık anlatıyor. Ne kadar zormuş derseniz işte 18.yy Napoleon Sevr Vazo tamiri..

Antika tamiri bir zanaat.

Antika vazo, biblo, heykel hepsi sırasını bekliyor.

Antika Hastanesi’nde 2000 den fazla parça rafları doldurmuş durumda. Aralarında çok değerli olanlar da var, bu da ayrı bir sorumluluk onları saklamak korumak lazım. 10 yıl bekletiyorum diyor Bülent Bey. Neredeyse her antikanın bir hikayesi var, mesela fotoğrafta sol alt sırada yer alan yeşil, kapaklı porselen 200-250 yıllık değerli bir Alman parçası. Geldiğinde kapağı yokmuş, tam aslına uygun bir kapak yapılmış burada. Çoğu parça tozlarını üzerlerinde bir zırh gibi taşıyıp öylece duruyorlar rafta, antika temizlemek de ayrı bir uzmanlık. Öyle yıkayım, sileyim, parlatayım diyerek girişmemek gerekiyor. Antika Hastanesi’nde bir servet işte böyle mütevazi bir şekilde sırasını bekliyor.

Antika heykel ile gelen şehadet…

Bülent Bey’e merak edip sorduğum konulardan biri de eşyalarda biriken negatif enerjilerin etkileri ve korunma yolları oldu. Bilimsel olarak da metafizik anlamda da böyle bir enerji transferinin varlığı kabul edilmiş. 50 yıla yakındır elinizden onbinlerce antika geçmiştir, bunlara sinen enerjiden bir rahatsızlık duymadınız mı hiç dedim Bülent Bey’e. Olmaz mı hiç dedi ve çok ilginç bir anısını paylaştı.

“Bir gün elinde tam ortadan kırılmış bir heykelle müşteri kapıdan girdi, görür görmez içim bir tuhaf oldu. Musevi bu bey, heykelin ölen annesine gelin olduğu gün geleneklerine göre hediye edildiğini, hatırası olan bu heykel kırılınca da üzülüp tamir için bize getirdiğini söyledi. İsteksizce de olsa tamir ettim, teslim etmek üzere şu sandalyenin üzerine koydum. Tam o anda sanki heykel hareketlendi de düştü ve geldiğinden daha fena parça parça oldu. Öyle sıkıldım ki ama mecbur tekrar bütün parçaları tek tek çalışarak eski haline getirmeye gayret ettim. O sıralar bir rüya gördüm, sıkılma bu heykelin bir görevi hikmeti var deniyordu rüyamda. Müşterim gelip durumu anlatınca Ona dedim ki annenizin islamiyetle bir yakınlığı var mıydı? Oğlu, evet vardı deyince anladım hikmeti. Bütün hadiseyi anlatınca oğlu burada kelime-i şehadet getirip müslüman oldu.”

Antika eşyalar üzerinde biriken enerjinin olumsuz etkilerinden nasıl kurtuluruz peki? Öyle sirkeli su ile silmek vs boş, dua ile hem arınmak hem korunmak mümkün. Öyle olmasaydı bu işi yapanların hali nice olurdu? Bülent Bey’e gelen her antikayı kabul ediyor musunuz diye sordum, tabi hepsi değil. Ama Musevi bir kadının antika heykelciğinin bile sebep olduğu hayrı düşününce Bülent Bey’in hem gözü hem gönlü ile hareket ettiğini bir kere daha anladım. Türkiye’nin antika meraklısı, kalbur üstü dediğimiz kesiminin yolu sık sık düşüyor Antika Hastanesi’ne. Bülent Bey’in konuk olduğu tv programlarından biri ile devam edelim…

 

Antika tamiri, yazılım, web master ve dahası…

Antika restorasyonu, tamiri sabır isteyen ince bir iş. Bu zanaatın gelecek kuşaklara usta çırak yoluyla aktarılması güç görünüyor,Bülent Bey’e bu konuda kurslar eğitimler faydalı olmaz mı diye sordum. Mesela İsmek pek çok konuda kurs veriyor, bu konuda da niye olmasın? Bu mesleğe hayatını vermiş, gerek insan gücü yetiştirme gerek geliştirme noktasında çaba harcayan biri olarak bunu en çok Bülent Bey arzu eder sanıyorum. Dilerim mesleğinin en verimli birikimine sahip kişi olarak kendisinden istifade ederler. Keyifli sohbetimiz bittiğinde, çok güzel bir web siteniz var, sosyal medyada, yazılı ve görsel basında da varsınız, oğullarınız mı yardımcı oluyor diye sorduğumda Bülent Bey, hayır hepsini ben yapıyorum deyince şaşırıp kaldım. Öğleden sonrasını hem manevi  hem de bu türdeki çalışmalarına ayırdığını, yazılım da yaptığını Antika Hastanesi dışında Nasihatler.com ve eskicidükkani.com sitelerini de hazırlayıp yönettiğini söyledi. Tüm sosyal medya hesaplarını da aktif bir şekilde fayda/hayr odaklı olarak güncel tutuyor. Size de yardım edebilirim dedi, eminim kendisinden öğreneceğim çok şeyler var.

Halk içinde Hakk olabilmek, nefsime yenik düşmeden Hakk’ı aramak kendime düstur etmeye çalıştığım bir hakikat. Bülent Bey haliyle, duruşuyla her şeyden önemlisi ihlas ve samimiyeti ile bana büyük  bir motivasyon kaynağı oldu.

Nasibimiz neredeyse gelip bizi bulur, bazen bir insan bazen bir hal bazen de sadece birkaç tesirli söz. Yeter ki biz niyeti sağlam tutalım. Bülent Bey’e çok teşekkür ediyorum…

 

16 yorum
 • Selimhan

  29 Ocak 2019, 07:54

  Çok doyurucu bir yazıydı Begonvil..

  Antika fincanda içilen kahvede de ayrı hatır yüklenir herhalde:)

  Yaşanan hadiseyi de hayretle okudum! Demek Müslüman oldu ha..

  Güzel bir muhabbet olmuş

  Selamlar
  Kıraatane Blog

  • begonvilsokagi.com

   29 Ocak 2019, 11:07

   Beğenmenize sevindim. Antika fincanla içilen kahve de daha mı çok muhabbet birikir, sağlam hasbihal olur diye düşündüm:)

   Antika heykelle gelen şehadet Antika Hastanesi’nde yaşanan manevi iyileşmelerden sadece biridir sanırım. Bülent Bey en tesirli lisanla konuşan biri, hal dili ve samimiyet..

   Teşekkür ediyorum. Blogunuzu inceledim, yolu açık olsun, amacınız ve çıkış noktanız çok değerli.
   Selamlar.

 • Çekergezer

  29 Ocak 2019, 13:42

  Tek nefeste okudum yazıyı ve bitti mi dedim hatta en sonuna baktım devamı yoktu. Çok beğendim ellerinize sağlık sayın Begonvil. Çok güzel bir konuyu belgesel tadında işlemişsiniz. Bülent Bey de yaşayan hazinelerimiz listesinde kesinlikle. Tebrik ediyorum

  • begonvilsokagi.com

   29 Ocak 2019, 13:49

   Hocam teşekkür ederim. Şimdi siz böyle motive edince bu hafta hemen ikinci yazıyı da yazmaz mıyım?
   Bülent Bey gerçekten insana huzur veren, tevazu sahibi bilge bir kişi. Bu yazı ile dijital arşivime bu kazancımı not düştüğüm için mutluyum ben de.
   Özlenen Çekergezer yazılarınızı okumak dileğiyle..

 • MELTEM Cavusoglu

  30 Ocak 2019, 10:23

  Nesnelerdeki enerjinin varlığına çok yakından şahit olmuş biri olarak çok etkilendim yazdıklarından…İlk fırsatta gidip tanışmayı istedim Bülent Beyle.Çok akıcı ve nefis bir yazı olmuş yine, emeklerine sağlık

  • begonvilsokagi.com

   30 Ocak 2019, 11:35

   “Gözünü kapayan sadece kendine gündüzü gece yapar” Bu sözü çok seviyorum, sık sık aç gözlerini görmediğin ya da kaçırdığın neler var diyorum. Bu yazı ve Bülent Bey’in şahsında tazeledim bu düsturu. Samimiyet, safiyet, inanç kavgası verilen dünyayı önemsizleştiriyor. Bunu yakalamak büyük keyif ve kazanç diye düşünüyorum.

   Katkı veren görüşlerin için çok teşekkür ederim. Selamlar..

 • mavianne

  30 Ocak 2019, 14:47

  ne kadar içten ve doğal bir yazı
  etkilendim
  bu antika doktorundan ben de
  anlattığı anı da ne kadar etkileyici
  yüreğine sağlık

  • begonvilsokagi.com

   30 Ocak 2019, 18:04

   Hayatın akışı içinde bize açılmış parantezler var, bazen onları görmek bazen de içlerini yazmak için bir olay bir kişi gelir bizi bulur. Bunu hissetmek çok ısıtır insanın içini, hatta parantezi dolduramasak bile ısıtır ve tazeler… İşte böyle..
   Çok teşekkür ediyorum, selamlar sevgiler…

 • WebKenti

  30 Ocak 2019, 21:16

  Herkesi az yada çok antika eşyalar çeker .

 • Dert Anası

  30 Ocak 2019, 22:18

  Antikalara karşı ilgim ve merakım vardır. Hatta fotoğraflardaki pembe fincana benzer bir fincan, anneannemin annesinden kalan bir fincana çok benziyor. Antika hastanesi ilginç bir yermiş. Bence bu tür eşyalar kesinlikle iyileştirilmeli ve korunmalı. Teşekkürler bu keyifli paylaşım için.

  • begonvilsokagi.com

   30 Ocak 2019, 22:52

   Sanırım antika dediğimiz eşyalara merakımızda anneanne/babaanne etkisi de var:) Bir eşyaya bakıp çok sevdiğin birini görür gibi olmaya paha biçilmiyor. Antika Hastanesi ni ise özel ve değerli kılan Bülent Bey. Beğenmenize sevindim..
   Dert anası doğru tanım, bütün dertleri kadınlar dinlesin çözümlesin erkekler baba deyip sahip çıksın. Keyifli enerjili blog yazılarınızla derman olun herkese:)
   Selamlar..

 • Derya

  3 Şubat 2019, 17:19

  Ne güzelmis bu antika hastanesi. Avrupads da duymustum benzerlerini 😊

  • begonvilsokagi.com

   3 Şubat 2019, 17:25

   Antika Hastanesi ni güzel ve farklı kılan Bülent Bey… Zanaatı ile olduğu kadar hali ve samimiyeti ile de örnek oluşturuyor, tanıdığıma mutluyum. Avrupa kıymet bilmede bizden ileride..
   Türkiye den selam ve sevgiler..

 • Momentos

  13 Mart 2019, 14:33

  Enfes bir yazıydı.. öğleden sonramı anlamlandırdı yazınız. İstanbul’ a gelirsem uğramak farz oldu. Antika eşyaların bir ruhu olduğuna inanıyorum ben, üzerlerinde çok uzun yılların hikayelerini taşıyorlar. Bülent beyin yaşadığı olay da çok etkileyici. Sizin yazılarınız, takibe aldığım halde düşmemiş listeye, merak edip geldim sizi 🙂 Ben de yoktum bir süredir bilgisayarım tamirdeydi. Şükür bu yazıyla kavuşturana 🙂 Sevgiler İzmir’ den.

  • begonvilsokagi.com

   13 Mart 2019, 20:12

   Sevgili Momentos hoş geldiniz:) Çok mutlu oldum. Aslında geçtiğimiz süreçte size geldim, yazıları okudum ama ya düşünmeye daldım gittim ya da blog yorumu yetersiz gelecek bana dur hele dedim kendime. İyi hatırlıyorum bunları… Benim de başım kalabalık ve dumanlıydı biraz, mesela yazılarımın size ulaşmaması wp’ye geçtiğim ama blogumun altüst olduğu süreçten kaynaklı. Begonvil’in bu hali ikinci yeni hali wp’de.. Şimdi bu yorumla, yazılarımın gittiği listeye otomatik eklendiniz sanırım.
   İstanbul’a gelirseniz birlikte gidelim:) Bülent bey çok özel bir insan, bir huzur bulmak için hep gidesim var benim de. Antikalar da insanların tüm enerjilerini bazen mıknatıs gibi çekiyor bazen de paratoner gibi savıyor. İlginç bir alem…

   Ben de şükür bu yazıyla kavuşturana diyorum:) Birkaç sebepten ötürü sürekli okuduğum blog arkadaşlarımı hakkınca takip edemiyorum, düzene girecek ama daha başaramadım.
   Çok sevgiler İstanbul’dan…