KOKULARIN ESİRİ MİYİZ?

Her insanın parmak izi gibi kendine ait bir kokusu olduğunu biliyor muydunuz? Genetik şifrelerden biri de koku… Bebeğin ve annenin eşi benzeri olmayan kokularında buluşmaları bu şifrede gizli. Her özelliği ile kainattan izler taşıyan insan vücudu kendine özgü koku molekülleri ile donanmış olarak geliyor dünyaya. Her koku farklı sensörü harekete geçiriyor, yavaş yavaş tüm kokuları kodluyoruz hafızamıza. Buna koku hafızası deniyor, hangimiz fırından yeni çıkmış, mis gibi kek ya da kurabiye kokusunda çocukluğuna azıcık geri dönmüyor. Sensörler çalışıyor… Tamam çay kokusunu da ekleyelim, olmuşken hayalimiz yarım kalmasın. Kokuların esiri miyiz? Bu kadarını tahmin etmiyordum ama araştırıp öğrenince anladım ki koku etkili bir silahmış…

Koku hafızası ve feromon

Kokular bizi esir almasın! Ama nasıl? Koku duyumuz tüm duyguların 3/2’ni ve hafızayı etkiliyor üstelik beyin onayından geçmeyen tek his. Ruhsal durumdan tutunda, hormonlar, bağışıklık sistemi, hislerimiz hatta eş seçimini bile etkiliyor. Bilimsel olarak buna koku haberleşmesi deniliyor. Bunu vücudumuzda yapan ise feromon denilen maddeler. Koku mucitlerinin sentetik feromon üreterek parfüm sanayinde yaptıkları bundan ibaret. Doğal kokular vücudumuz ve ruhsal yapımız için ölçülü bir etki sağlarken sentetik olanlar iç dengemizi yok sayıyor. İnsan iradesini kokularla etki altına alan bir koku imparatorluğu var dünyada ve sürekli büyüyor… Çıkmak istemediğiniz alışveriş merkezlerini hatta ruh halinizi değiştiren kokuları bir düşünün…

Kokuların etkileri keşfedildikçe kullanıldıkları yerler artıyor. İş ortamında verimliliği arttırmak, market ya da alışveriş merkezlerinde satış arttırmak, stresli ortamlarda insanları rahatlatmak ve daha pek çok yerde kokular kullanılıyor. Bazı mağazaların kendine özgü kokuları bile var. Örneğin lavanta kokusu bir restoranda daha fazla zaman geçirmenizi ve daha çok para harcamanızı sağlıyor. Çünkü stresi alan ve rahatlatan bir etkisi var. Deniz kokusu ya da portakal çiçeği ise enerji veriyor, insanlar daha çok eğleniyor. Siz deyin modern pazarlama yöntemleri ben diyeyim kokuların esiri miyiz? 

Koku terapisi

Kokular tedavi amaçlı çağlar boyu kullanılıyor. Hipokrat, başıma sağlığım için nane yapraklarından taç takarım diyerek bir şifa reçetesi vermiş. Aroma terapi ve koku terapisi kokuların şifa kaynağı olarak kullanıldığı tedavi yöntemleri. Sağlık bir yana özellikle kadınlar için tutkudur koku. Parfüm sanayi bunu bildiği için yüksek rakamlı parfümler üretir, onlar kazanır. Bu markaların taklitleri üretilir, onlar da kazanır. Kaybeden tüketicidir, çoğunun içinde kanserojen pek çok madde vardır. En bilinenleri:
Benzaldehyde: Depresyon başta bir çok rahatsızlık oluşumu.
G-Terpinene: Astım.
Limoene: Deride tahriş, alerji.
Linalool:Uyku bozukluğu, depresyon, solunum yolu rahatsızlıkları
Alpha-Terpineol:Yukarıdaki rahatsızlıklara ek kas kasılma bozuklukları.

Kokuların esiriyiz…

Güzel kokmayı istemek çok doğal ama gaz maskesine benzer koku maskeleri takmak zorunda bırakan kokular kimse sürmesin. Koku insanın özeli, kainat eczanesinde de birbirinden güzel parfümler var. Etkisi çabuk geçiyor ama derimizden içimize işleyen zehirlerdense şifa veren aromalar daha karlı. Kokular hem gizli şifremiz hem de en açık yanımız. Kokuların esiriyiz ya da etkisindeyiz ama orjinal yazılım biziz, güzel olanları mis gibi içimize çeker diğerlerine de burnumuzu tıkarız…

Kışın mis gibi elma-portakal ya da sahlep. Baharda full çiçek. Yaz geldi mi illa ki deniz ve yosun. Sonbahara döndü mü günler rüzgarla yaprak ve mandalina kokuları. 


Misk-i amber dolu günleriniz olsun… Olsun da unutmadan, misk geyiğin üreme organlarının bulunduğu bölgesinde bir bezeden çıkartılıyor en saf haliyle. Amber için ise balina kusmuğundan deniyor. Ama ikisi de öyle etkili ki… Kokuların esiri miyiz? Dikkat etmezsek evet:)

22 yorum
 • Cevapla Semanur Kok

  8 Kasım 2016, 01:44

  Cidden oldukça ilginç bir yazıydı. Paylaştığınız için kendi adıma teşekkür etmek istiyorum. Ben annemin bir kokusu oldugunu düşünüyordum yalnızca ona ait olan. 💎💎

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 01:49

  Anne kokusu demeyin, o konularda her çocuğu bırak destan yazar. Anneler de yavruları için. Hep kokla hep çocuk kal ne büyük mutluluk. Benim merak ettiğim bir konu idi, herkesin kendine ait kokusu olduğunu araştırıken öğrendim. Her şeyimiz özel çok şükür.. Beğendiğinize sevindim, sevgilerimle..

 • Cevapla Semanur Kok

  8 Kasım 2016, 10:38

  Araştırmış olmanız ayrı güzel, birde uğraşıp bizimle paylaşmanız ne mükemmel bir emek. Çok teşekkür ederim 😊💎

 • Cevapla Aytül Örcün - Ayna Hikayesi

  8 Kasım 2016, 10:38

  Kokudan yola çıkarak yazdığım bir hikaye için ben de bir araştırma yapmıştım.Duyularımız içinde en gizemlisi koku 😉

 • Cevapla cem kazan

  8 Kasım 2016, 10:38

  Kişisel bir kokumuzun olmasi dışında ailecek de kendimize has kokularimiz var. Sıklıkla uğradığım evlerde farkettim bunu. Bilgilendirici bir yaziydi. Tebrikler.

 • Cevapla RABİA SERTELİ

  8 Kasım 2016, 11:58

  Kokular çok önemli. Güzel kokmadığı için gitmek istemediğimiz evler veya yaklaşamadığımız insanlar var. Güzel kokular ise cezbedicidir, peşinden sürükler. Güzel paylaşım için teşekkürler…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 12:04

  Güzel kokmanın önceliği temizlik. Ama Hintliler mesela mutfaklarında çok baharat özellikle köri kullanıyorlar hem kendileri hem evleri kokuyor. Alışmayana çok ağır geliyor. Koku bir kültürü de temsil ediyor, tedavi, subliminal etkileri derken hafif koku kullanıp kokuyu hafife almamak noktasına geliyoruz. Selam ve sevgiler…

 • Cevapla müfred

  8 Kasım 2016, 12:04

  Koku gerçekten hayatımızın büyük bir parçası. Bir şeyden hoşlanıp hoşlanmayacağımızı bile etkiliyor. Mesela meleklerin sigara gibi kötü kokan şeylerden uzaklaşması gibi.

  Güzel koku şifa amaçlı da kullanılıyor. Bununla ilgili bir yazı paylaşacağım.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 12:17

  Kokuyu bir çip gibi koymuşsa Allah hepimize farklı farklı üzerinde daha ayrıntılı düşünmek ve araştırmak gerek. Manevi yanımıza ruhumuza etkileri ise çok daha farklı. Mevlana, koku gönül gözünü açar demiş. Peygamberimizin güzel kokuya işaret etmesi hep bize bakışını buraya da çevir diyor. Seyrederek değil görüp, hayret ile geçirmek gerek zamanları. Yazınızı merakla bekliyorum..

 • Cevapla Derya

  8 Kasım 2016, 15:54

  Es uyumunda bile koku uyusmasinin önemi cok büyük. Bazi insani ise iter birbirinin kokusu. Çok güzel bir yazi olmus.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 16:05

  Yazarken, araştırırken yeni tek bir şey öğrenmek bile çok zevkli ve karlı. Faydalı ve keyifli bulup okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Herkes emek ve yüreğinden dökülenleri paylaşıyor hepiniz varolun, sevgiyle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 16:14

  En gizemli taraflarımızın en kullanıma ve yönlendirmeye açık hale gelmesi de ayrı. İçimizde kaşı gözü olmayan ama bizden temel izler taşıyan çok sayıda duyu ve his. Koku algı oluşturmada çok tesirli gerçekten. Selamalar..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 16:18

  Ev kokuları değil mİ? Evet, annenin yemek pişirme ve malzeme karakteristiğinden tutun evdeki eşyaların cins ve dizilişine göre bile değişen ev kokuları. Bizi çeken ya da iten kokular. Kimliğimiz karışıyor terimize bile ve her insan her şeyiyle tek kalıyor. Yaratılış mucizesi..Teşekkür ederim..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 16:22

  Nasıl bir denge ve kimya var, anlamakta zorlanıyor insan.. Çok mükemmel yaratılmış insan, kendini keşfettikçe dünyası da ilerliyor. Koku gibi diğer hislerimiz de kuvvetli, içsese kulak vermek gerekiyor. Teşekkür ederim, sevgilerimle..

 • Cevapla Merve Sevim

  8 Kasım 2016, 16:22

  kesinlikle katılıyorum, 7 yaşında aldığım öğretmenimin parfüm kokusunu ne zaman alsam aklıma o gelir 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  8 Kasım 2016, 16:45

  Koku hafızası…Bazı durumlarda kötü dejavulara da neden olan kokular var ama yapacak bir şey yok. Tedavisi de içinde saklı bir gizem insan ve kokular..

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  9 Kasım 2016, 19:11

  Ne kadar değişik ve ilginç konular araştırıyorsunuz. Tebrik ediyorum sizi. Değişik ufuklar açtığınız için de gönülden teşekkürler.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  9 Kasım 2016, 19:18

  Teşekkür ederim. Merak ve ihtiyaçlarımızı paylaşmak ve zenginleşmek çok keyifli. Bende sizin yazılarınızı özledim, görüşmk dileği ile sevgiler..

 • Cevapla şeyda nur Dincer

  11 Kasım 2016, 14:01

  Basliktan merak etmistim yaziyi.. Okurken de nekadar farkli yerlerden baktigini gorunce daha bir okuyasim geldi. Boyle bir yazi icin tesekkurler

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  11 Kasım 2016, 14:12

  Etrafımız sarılmış durumda, birinden birine yakalanıp etki altında kalıyoruz. Göz, kulak, bilinç zaten ele geçmiş.. Koku deseniz 24 saat nöbetçi.. Güzel ve doğal kokuların estetik tarafı en basit özelliği sanki.. Selamlar..

 • Cevapla Yusuf Arslan

  14 Şubat 2017, 09:55

  Koku duyusu bana hep ilginç gelmiştir. Mesela benim için hep çok hassas koku algın var derler. Bir yerde bu duyunun aşırı olması beni çok rahatsız ediyor. Bir yere yada bir şeyin üstüne bir koku sinsin üstünden zaman geçse veya temizlense bile bilmediğim halde direk biliyorum..!?#%

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  14 Şubat 2017, 10:01

  Koku duyusu algıyı direkt etkileyen bir unsur ve bunun üzerinden çok projeler üretiliyor, biyolojik silah ya da pazarlama tekniği gibi hatta. insanda yaratılmış mucizelerden biri koku alma yeteneği ve nasıl çalıştığı. Duydukça, öğrendikçe insan şaşırıp, biz neyiz böyle diyor. Selamlar..

Write a comment