BENİM HAYALİMDEKİ EV…

Benim hayalimdeki ev, yeşil ve toprak bir yolun sonunda olmalı… Tozunu, kokusunu almalıyım toprağın ve tüm elektriğimi stresimi de ona vermeliyim. Yeşilden gözüm kamaşırken çocuksu bir heyecan duymalı ve mavi gökyüzüne bulutlara da uzun uzun bakmalıyım. Allah’ım bunu hep yapmalıyım, düşünmesi bile nasıl rahatlatıyor insanı. Bir ev hayal edin siz de… Hepimizin farklı hayalleri var, belki tercihlerimizi genelde grilerden yana kullanıyoruz ama doğayı, yeşil ve maviyi seviyoruz. Yeşillikler içinde, doğa ile baş başa hayalimdeki küçük evime misafir etmek istiyorum bu satırlarda buluştuğum herkesi…
 
Ana yoldan sapınca toprak yoldan biraz gidiliyor, kışları yağmurda zor oluyor ama toprak öyle hızlı emiyor ki çamura batıp kalmak yok. Yavaş yavaş ilerliyoruz, bir nedeni yok ama yeşil hep bu etkiyi yapıyor hemen bir sakinlik çöküyor üstüme, şehirde ise tam tersi orada da koştur koştur. Etrafımızda bir kaç ev daha var, kapıları açıksa seslenir hal hatır sorarım. Hem eve bir an önce varmak hem de yolunun bile tadını çıkarmak isterim. Hah işte evim evim güzel evim göründü…
 
Çok büyük bir yer değil, küçük bir bahçesi var. Şimdilik arabayı dışarıda bırakıyorum, park sorunumuz yok nasılsa, bahçeyi işgal etmesin. Bahçe kapısı demir, duvarları taş aslında kapı ve çitleri de ağaç olsun istedim ama uzun ömürlü olsun dedik. Neler var hayatımızda düşündünüz mü uzun ömürlü olmasını istediğimiz? Çoğu maddi şeyler, kendi ömrümün uzunluğunu düşünmeden ha bire gelecek zaman planları yapmaya ne çok alışmışız. Ev tam bahçenin ortasında, arka bahçe daha küçük. Önü geniş veranda, bir tarafı da çardak burada sohbet, yemek hatta yazın çok güzel şekerleme yapılıyor. Evin kapısı, pencereleri, panjurlar hepsi ahşap pimapen mimapen istemem dedim. Ahşabın kokusu da dokusu da başka, insana bir sıcaklık veriyor. Ev çok büyük değil, sade ve kullanışlı. Kapıdan hemen salona giriliyor, mutfak da içinde. Hemen sağda kuzine sobamız var, en çok onu istedim. Havalar soğuyunca, dışarıda yağmur ve kar yağarken üzerinde çay demleyip kurabiye pişiriyorum. Kestane yapıp, meyve kabuklarını çocukluğumdaki gibi üzerine koyuyorum her taraf mis gibi kokuyor. Evet biraz zahmetli ama olsun hem keyfi hem sıcağı bambaşka. Evi sade döşedim, acele etmedim hala da eksikler var, yavaş yavaş hepsi yerini buluyor. Salonun iki tarafında birer yatak odası hepsi bu kadar. 
Benim-hayalimdeki-ev

Çardağın altında divanın üstünde bir uyku:)

Evcağızım evcağızım sen bilirsin halcağızım

Şekillere çok takılmamak lazım, başta beyaz badanalı, kapı ve pencereleri de mavi boyalı düşünmüştüm ama o tarz daha çok denize yakın ve sıcak yörelerde yapılıyormuş, mavi renk de akrepleri engelliyormuş, ne kadar doğru bilmiyorum. Denize çok uzak değiliz, yazları sabahtan yüzmeye gidiyorum ama deniz kenarlarının curcunasından uzaktayım bunu seviyorum. İtiraf edeyim dalga seslerini özlüyorum bazen. Kuşlara haksızlık etmeyim yaz kış demeden öyle güzel ötüyorlar ki. Haftasonları gelince hemen mutfağı yerleştiriyorum, çok eşya yok gereksiz kalabalık yok işim çok olmuyor. Ön bahçe hep ekili, toprakla acemice bile olsa ilgilenmek, dokunmak, ona bulanmak bambaşka bir şey. Fideden, meyveye sebzeye duran bahçe ile de konuşuyorum bazen sonra kıyamıyorum yemeye, koparıp birkaç gün öyle bakıyorum. Meyve ağaçlarını duvar kenarlarına diktim, arka bahçede ise küçük bir ardiye ve yeşillikler var. Uykumu çok çabuk alıyorum, sabah uyandım mı bir daha yatmıyorum. Yürüyüş, kitap, bahçe derken saatler geçiyor. Her gün köy kahvaltısı var ama kilo alma derdim yok, öyle konularla uğraşacak vaktim de yok. Kışları bazen saatlerce sobada yanan odunların çıtırtısını dinliyorum. Pazartesi sabahları ise şehre dönüş, bir süre daha böyle çocukların kendi hayatları bir düzene girsin daha çok kalacağım. Şehirden de tamamen kopamıyorum ama bu kadarı bile ilaç gibi geliyor. Doğal, şifalı, huzurlu… Herkesin bir bahçe ve ev hayali vardır, hayallerin fazla detayına girdin mi tadı kaçıyor kendine de okuyana da pay bırakmak gerek. Evcağızım evcağızım sen bilirsin halcağızım, ev hayali deyip geçmemek lazım hayat arkadaşı gibi bir şey.
 
Pembe panjuru mu unuttum? Hiç aklımın ucundan bile geçmedi, o da başkalrının hayali olsun. Hayalimdeki ev bu… Begonvil ekmek isterim ya çardağın tam karşısına ya da bahçe kapısının girişine, çatısında bacası da görünsün, dumanı tütsün. Sizin aklınızda nasıl bir ev hayali var?
 
 
 
 
 

 

28 yorum
 • Cevapla Elif İpek Durmaz

  25 Kasım 2016, 09:57

  Çok güzel ve sıcacık bir hayal olmuş. Umarım gönlünüzden geçenin fazlasına kavuşursunuz. Sevgiler 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  25 Kasım 2016, 10:03

  Hepimiz gönlümüzdekinin fazlası ve hayırlısına kavuşalım. Tabiatla daha yakın olmak ve kuralsızlık isteği hepimizde var.. Sevgiler..

 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  25 Kasım 2016, 19:47

  Mavi rengin akrepleri engellemesi ne kadar ilginç…

 • Cevapla Yazdan Kalan

  25 Kasım 2016, 20:13

  Ne tatlı bir hayal. Umarım gerçekleşir.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  25 Kasım 2016, 20:14

  Ne de yakışıyor beyaz badanaya mavi pencere, şiir gibi. Güzel hayaller, ulaşılabilir hayaller..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  25 Kasım 2016, 20:17

  Hayallerde de b planı yapmak lazım, hafta sonu kaçmalarına da razıyım. Çoğu zaman bunu hep yapıyoruz, yarımı çeyreği nasipte ne varsa artık..

 • Cevapla Derya

  25 Kasım 2016, 23:45

  Ne güzel bir hayal umarim en kisa sürede gerceklesir.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  25 Kasım 2016, 23:58

  Biraz da hepimizin hayali dersem yanlış mı olur? Belki herkes toprakla çok haşır neşir olmayı istemez ama hayali bile rahatlatan gerçekler var işte. Kutu kutu betonlar hayali olan varmı ki?.. Herkes hayal ettiğini yaşasın..

 • Cevapla Çay Molası

  27 Kasım 2016, 01:00

  Hayal edilesi güzel bir yer. Sakin bir şehir. Soba falan. Güzelmiş. Allah kavuştursun diyorum. Başka yazılarını okumak için kaçıyorum.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  27 Kasım 2016, 01:05

  Hep bunları söyler, hayal ederiz ama şehirden kopup yapan çok değil. Bu kadar mı zor ya da değişikliği beceremiyoruz. Ama kim başarıyorsa hayallerinin peşinden gitmeyi, mutlular,,,

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  28 Kasım 2016, 08:46

  Eyvallah. Hepimize her zaman hayırlısı ne ise o..

 • Cevapla Zehra Ertuğru

  29 Kasım 2016, 08:44

  Hayalinizin için de kayboldum nasıl güzel, nasıl gerçek. Bütün mim görevlerinde yazıyorum gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz sorusuna. Çocuklar biraz daha büyüyüp herşey düzene girdikten sonra ben de bir sahil kasabasına yerleşmek istiyorum. Sessiz, sakin, huzurlu. Böyle bir yol böyle bir ev. Ve 3 tekerlekli bir bisiklet arada merkeze inmek için. Neden 3 tekerlekli diye soracak olursanız, çünkü 2 tekerleklisini kullanmayı bilmiyorum :). Ne diyeyim inşallah bir gün hayalleriniz gerçek olur :). Sevgilerimle.

 • Cevapla Emine Bektaşi

  29 Kasım 2016, 08:44

  Harika, huzur dolu! Zaten cömert olmalı hayal kurarken, zira dua yerine de geçer bazen ❤

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Kasım 2016, 09:04

  Haklısın cömert olmalı dualarımızda, gözü yükseklerde lükste değilim ama dualarımı sınırsız ederim, ben Allah'tan istiyorum onu hazinesi büyük derim sonunda da.. Yaradılış neyse insan ona meylediyor hep, tabiat ve bozulmamışlık özlemimiz var. Hepimizin gönlüne göre bir yaşamı olsun. Sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Kasım 2016, 09:10

  Bugün hep beni gülümsettiniz. Allah da seni hep güldürsün sevgili Zehra sağol. 3 tekerlekli bisiklet iyi fikir, çok işe yarar alışveriş, gezme ama iki tekerlekliden daha zor sürmesi çünkü daha çok efor sarfedersin ve manevralar daha zordur. Ben yine de önünde sepeti 2 tekerlekli bisikleti öneririm. Öğrenmesi çok kolay ve çok zevkli, ilk fırsatta öğren eminim seveceksin. İzmir de sahil kasabasında yaşama fikri diğer şehirlere göre daha kolay çünkü alternatif çok hem de şehir merkezinden çok uzak değil. Her şey gönlünce olsun, sevgilerimle..

 • Cevapla Adsız

  21 Mart 2017, 21:00

  I should go this way my dream home. The dirt road off the main road a little bit we're going. it's tough in the winter rain, but is sucking so fast and don't stay down in the mud. There are a few homes around us, and if the doors are open, I'll ask how she's doing. It's not a very big place, we have a small garden. For now, I leave the car outside, I don't have a parking problem. Garden gate Iron. The house in the middle of the garden, small rear garden. Large patio at the front a gazebo here chat, sleep, eat or even type very well done. The door of the house, Windows, shutters, all wood. The house is not very big, simple and useful. Entering the hall, the door immediately. the house is not far from the sea. I'm going swimming in the summer morning. I'm getting my sleep very quickly. I can't sleep after waking up in the morning any more. Monday morning return to the city because I should go to work. I can't leave the city completely . Everyone has a dream garden and home.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  21 Mart 2017, 21:20

  This iş my dream home… Thank you Adsız…

 • Cevapla Adsız

  22 Mart 2017, 19:08

  it doesn't matter.Thank you for sharing 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  22 Mart 2017, 19:18

  Would you tell your name please, because I wonder about anonymous comments. Thanks..

 • Cevapla Momentos

  21 Nisan 2017, 21:39

  Ne yalan söyleyeyim benim evin yolu, şekli şemali aynı diyebilirim. Yeri harika, bir dönüm bahçe, ekili alan harici ağaçlar var yeni diktiğimiz. Dışını kireç boyadık, kirecin içine mavi çivit atınca akrep ve yılanlardan koruduğunu duymuştum ben. Bir kaç yapılacak iş daha var, zira köyde işin ustasını bulmak zormuş onu da yaşayarak öğrenmiş oldum 🙂

  Gün indikten sonra bahçeyi sulayıp, çayı da demledik mi bizden keyiflisi yok. Geceleri bahçenin orta yerine şezlongu koyup gökteki kayan yıldızları seyretmek yeni edindiğimiz keyif. Bir çırpıda dileğiniz gerçek olur inşallah.. daha olmadı bize misafir olursunuz canım.. 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  21 Nisan 2017, 21:55

  Yüreğinden geçeni yazıp başka yüreklere de dokunmak, karşılaşmak bu olsa gerek. Hayat sıradan kalıplara hapsedilmeyecek kadar kıymetli. Köylerde, yazlık yerlerde ustaları hele ehil ustaları bulmak zor. Ama bakarsınız, şöyle çalışkan bir amcaya denk gelirsiniz, o da her şeyi yapar.
  Gönülden dilediğinizi ben de gönülden hissettim ve çok mutlu oldum. Tam o vakitler, günün indiği bahçenin sulanıp serinliğinin yayıldığı ve çayın demlendiği anlar benim de hatırlayıp huzur bulduğum zamanlar. Nasip olursa gelmek, tanışmak çok isterim. Ben bu yazımı ara sıra açıp tekrar okuyorum, bir hoşuma gidiyor. Hayal tazelemesi.. Sevgilerimle, daha yakından tanıdığıma memnun oldum..

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  6 Mayıs 2017, 16:05

  Ben de hayalinizin ortağıyım bilesiniz. Bir köyümüz var ama Ege'de olmak çok farklı olsa gerek.Güneşi içmiş domatesler yetiştiririm değil mi?..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  6 Mayıs 2017, 16:12

  Yaşasın Bir Tatlı Huzur'dan daha candan komşu mu olur? Gönüller bir, Karadeniz de kim bilir ne güzel, daha gezmedim, görmedim. İnşallah yolum düşer belki bir kahvenizi de içerim. Güneşi içmiş domates var ya üstüne tuz ek ekmekle ziyafet. Sevgilerimle..

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  6 Mayıs 2017, 23:39

  Ne güzel olurdu komşu olmak,ne güzel olurdu tanışmak. Rabbim söyletmiştir inşallah.Siz gezdiğiniz yerler üzerine çok güzel yayınlar da yapıyorsunuz. Buyurun gelin, kahve
  de çay da hazır.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  6 Mayıs 2017, 23:48

  Nasip olur da gelirsem ya da başım üstü gelirseniz emin olun ben hiç yabancılık çekmeyeceğim. Sevgilerimle..

 • Cevapla mine patan

  28 Eylül 2018, 22:50

  Yeniden okumak ne iyi geldi. Ama ben hâlâ bekliyorum bizim diyarlara da gelmenizi.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Eylül 2018, 21:55

  İnanır mısınız, ara sıra açıp okuyorum ve çok hoşuma gidiyor. Öyle içten istiyorum demek ki… İnşallah ben de isterim, kıymetli bir dost ziyareti güzel bir vatan köşesi:)

Write a comment