İZMİR TATİL REHBERİ

İzmir-tatil-rehberi

Tatil Ege’de kızgın kumlardan suya atlamak diyenler için ilk akla gelen yerlerden biri İzmir. İstanbul’da yaşayan bir İzmirli olarak gezilerim kategorisinde yazılarım var ama yazılmamış yerler de çok. Urla, Karaburun, Mordoğan, Ürkmez, Gümüldür taraflarını da fotoğraflayıp yazayım istiyorum ama öyle bir sıcak oluyor ki hep önümüzdeki yıla kalıyor. Kısa bir İzmir tatil rehberi hazırlamak istedim. Sohbet eder gibi yazayım siz de dilerseniz okuyun. Deniz tutkunu, gezme meraklısı Begonvil Sokağı’ndan İzmir’de tatilde nerelere gitmeli, ne yapmalı notlarına başlıyorum…

Urla ve Çeşmealtı

Urla, şehir merkezine en yakın tatil beldesi, son yıllarda yerlisi ve yazlıkçılar dışında yaz kış oturmayı tercih edenlerle daha kalabalıklaştı ama çarşısı, iskelesi ve kıyı şeridiyle İzmir’in kaçış noktalarından biri. Yapılaşma çoğaldı bu kötü, yerel yönetimin de çok başarılı olduğu söylenemez. Tipik Ege havasında, güvenle denize girilebilen, fotoğraftaki gibi lirik gün batımları yaşanan bir yer Urla. Çocukluğumda günü birlikçilerin ilk uğrak yeri Urla olurdu, hatta yıllar önce belediye otobüsü seferlerinin son durağı bizim oralardı ve cumartesi pazar bildiğin iğne yere at düşmezdi. Son yıllarda tenhalaştı, herkes Çeşme’ye mi gidiyor? Hepsi değil ama Kalabak, Çeşmealtı’nda yer bulamayan soluğu Çeşme’de alıyor. Urla iskele,  Ege köyü ile yazlık mahalle tadındadır ancak keyifle denize girilecek yer azdır kestane, taş, yosun sevmiyorsanız Çeşmealtı’na devam edin derim. Yol üstünde TCDD kampının denizi güzeldir, az bir ücret karşılığı giriş yapılabilir. Can plaj, mavi plaj ise her daim kalabalıktır.

Urla merkezi de gezmenizi öneririm, acıkırsanız Urla’nın katmeri meşhur. Bu sıcakta çekilmez demeyin, İzmir’in lokması meşhurdur, en sıcak günlerde bile sokaklarda lokma dökülür önünde de uzun kuyruklar olur. Sıcakta da güzel gidiyor, hem zaten sonra yüzüp yakarsınız, bulursanız kaçırmayın. Urla’nın çarşısı da çok şirindir, asmaaltı kahvehaneler, küçük küçük dükkanlar, yollarda sepetler dolusu bardacık, üzüm, armut satanlar ile renkli bir yer. Kırmızı ispanyol şapkam ve patlattığım darbukam aklıma gelir her gittiğimde. Şimdi darbuka patlatmak şöyle oluyor, gövdesi seramikten küçük bir darbuka almıştı annem (nasıl ısrar ettiysem artık) Arkadaşlarla çalıp kafa şişiriyoruz, ben de bu darbukanın ısıtıldığını görmüşüm bir yerlerde. Aynısını denedim, sonuç bomm. Çarşıyı ve sokakları mutlaka gezin kesin bir kaç anı koyarsınız heybeye.

Koy keşfi için Kuşçular, Demircili köyü, İskender koyu güzergahını öneririm. İskender koyu küçük ve kalabalık denizi de soğuk ama çevresinde sakin yerler bulabilirsiniz. Oraya varana kadar çamlar arasında  yol keyfi de bonus.İzmir-tatil-rehberi

Seferihisar Akarca plajı

Seferihisar gezi rehberi

Seferihisar Urla’ya göre daha sakin, denizi de buz gibi. Kızgın kumlardan serin sulara atlamak burası için söylenmiş olmalı. Meşhur İzmir sıcağını düşününce hiç de fena değil aslında, çoğu yerde suya girer girmez önce bir irkilir, titrer ama mutlaka sudan zımba gibi çıkarsınız. Serin su öyle iyi gelir ki başta ki karıncalanma hissi yerini tatlı bir dokunuşa bırakır sanki. Suyu da cam gibidir, temiz, mavi… Seferihisar’ın merkezinde çok yapılaşma var, üstelik burası sakin şehir/cittaslow ama rantçılar bir rahat bırakmıyorlar. Yerel yönetim daha uyanık olmalı., kısa vadeli değil uzun vadeli düşünmeli. Daha çok fotoğraf ve bilgi isterseniz,  Sığacık’ta olanlar oldu.. ya da Ege’nin sakin şehri Seferihisar  yazımı okuyabilirsiniz. Seferihisar güzergahı boyunca Gümüldür, Ürkmez, Özdere’yi takip edip yeni tatil noktaları keşfedebilirsiniz.İzmir-tatil-rehberi

Balıklıova İzmir’in kıyı köylerinden

Balıklıova Mordoğan Karaburun

Balıklıova İzmir’de en sevdiğim yerlerden. Urla’dan çıkıp devam ederseniz (eski yoldan, otobana girmeden) sağda Özbek köyüne de uğrayabilirsiniz. Zeytinlikler arasından giderken bir bakmışsınız deniz aşağıda kalmış epey rampa çıkmışsınız, aşağılarda bakir koylar, yeşillikler ya da temiz berrak ve sığ denizi ile küçük plajlar. Tipik bir İzmir sayfiye beldesi, günübirlik ya da konaklamalı kalınabilir. Bana sorarsanız devam edin, önce Gülbahçe’ye varacaksınız, burası kitesurf için çok uygun küçük koylarıyla popüleritesi giderek artan bir yer. Ancak denizinin çok güzel olduğunu söyleyemem. Yola devam edin Balıklıova’ya geleceksiniz. Orayı anlatmıyorum, Balıklıova, Ege’de eski bir kıyı köyü yazımda uzun uzun anlattım. Şu kadarını ekleyeyim, Yuvakent sitesinin bulunduğu minik koy denize girmek için ideal, ilk defa gireceğiniz yerlerde dikkat edin kestanesi boldur. 

Virajlı yollardan denizi seyrederek, balık çifliklerini, kimsenin olmadığı koyları geride bırakarak Mordoğan’a varırsınız. Balıklıova ne kadar köyse burası da o kadar şehir. Mordoğan hem daha büyük hem daha kalabalık, denize girmek için ve konaklamak için alternatif çok.

Karaburun, oksijen oranı yüksek, denizi akvaryum, sakin ve el değmemiş bir belde. Yolu çok virajlı bu da en önemli etken olmuş sakin kalmasında ama müdavimleri çok, otoban da yapıldı artık kalabalığı artar. Ben bir defa gitmiştim, Sarpıncık köyünden tepeleri aşıp, küçücük bir koyda bir iki evin olduğu sahilde, inekler otlarken denizde yüzmenin keyfini yaşadım, tepeleri dolaşıp gece bol yıldızlı gökyüzü ve dalga sesi ile günün yorgunluğunu çıkardım. Yaz günü odun ateşinde güveçte kuru fasulye, kabak çiçeği dolması, kara tavada kızartma, sabahları  domates salatalığın üzerine mis gibi zeytinyağı banıp hurma zeytin yedim. Denizin ürküten berraklığında kayaların, balıkların arasında yüzdüm. Oyy ne güzel anlattın diyenlere tavsiye ediyorum. Tekrar gidip yazmak istiyorum. O zamana kadar güzel bir video koyuyorum, bir bakın bakalım Karaburun nasıl bir yer?

 

Tatilde İzmir’e gidecekler için ilk sırada Çeşme geliyor, evet güzeldir nispeten kuru bir havası vardır, eser terinizi kurutur. Güzel koyları, turkuaz suları vardır, isteyene eller havada eğlence ve trend sokaklar boldur. Denize girmesi de keyifli gerçekten, sevdiğim koylarını yazdım, merak edenler için burada

Herkese iyi tatiller. Ben sakinciyim doğalcıyım, ne kadar bulabilirsek artık…

2 yorum
  • Cevapla mine

    16 Haziran 2018, 00:29

    İçim giderek okudum. Sakin ,küçücük bir Ege kasabasında olmak ne güzeldir. Her zaman diyorum yurdumun her köşesinde yaşayasım var.

  • Cevapla Begonvil Sokağı

    16 Haziran 2018, 01:17

    Ben de istiyorum yurdumu daha çok tanımak, mesela Karadeniz i çok merak ediyorum yaylalar, bulutlara karışan yeşiller sürekli gel işareti yapıyor:) Davete icabet lazım, en kısa zamanda inşallah..

Write a comment