KARANLIK KANYON

Karanlık-kanyon

Karanlık Kanyon ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Grand Canyon‘ dan sonra dünyada ikinci büyük kanyon olarak geçiyor. Kemaliye (Eğin)‘deki Karanlık Kanyon meraklı ve heyecanlı gezginleri ağırlıyor. Gezgin dedimse herkesin öyle maceraperest bir hali yok ama merak ortak. Keşif duygusu belki de en önemli hislerimizden, hayatın devamı ve daha iyisi için keşşaf ve seyyah olmak şart (bence). Karanlık Kanyon‘u yerli turistler pek bilmese de yabancı turistler için bir cazibe merkezi burası. Biz ne zaman öğreneceğiz elimizdekilerin kıymetini deyip biraz sitem yapıp Karanlık Kanyon gezisine geçiyorum.

Karanlık Kanyon tekne turu için Fırat’ın kenarındayız, güneş yakıyor serinlemek için atlamak geliyor insanın içinden ama “Şu Fırat’ın suyu akar serindir oy oy ölem ölem derdo akar serindir oy…” türküsü de hele bir dur, durgun su dediğin Fırat diye fısıldıyor mantıklı mantıklı. Kanyon adını Karanlık Dere yatağında ve Fırat’ın Karasu kolu üzerinde olduğu için oralardan alıyor. 9 km uzunluğunda ve 600 metreye ulaşan yükseklikte olan Karanlık Kanyon hem gezip görmek hem de extrem sporları yapmak için gelen yerli yabancı turistleri Kemaliye’ye çekiyor.Karanlık-kanyon

Karanlık kanyon gezisi buradan başlıyorEn az kanyon kadar ilgi çeken tarihi Kemaliye taş yolu yapımına 1800’lerde başlanmış. 100 yılı aşkın bir sürede insan emeği ile kayalar oyularak yapılan bu yol kanyona paralel olarak 8 km devam ediyor ve ancak bir aracın geçebileceği genişlikte. Çok eskiden uzun kış mevsiminde çevreyle bağlantısı kesilen yöreyi Fırat’ın yanında yükselen kayalıklar içinden şehir merkezlerine yakın yollara bağlamak düşüncesi ile yapılmış, havalandırma işlevi gören delikler kanyon boyunca yer yer göze çarpıyor. Zamanın Erzincan valisi Recep Yazıcıoğlu‘nun 2002 yılında açılışını yaptığı yol şimdi turistik amaçlı kullanılıyor. Fırat’ta yüzüp, jet skiye binen, rafting yapan vali Yazıcıoğlu Kemaliye ve Karanlık Kanyon‘un tanıtımı için de çok çalışmış.

Gezi sırasında tepemizde bir kartal sık sık bize eşlik etti. Halk arasında gıdik denilen keçi yavrusunun su içinde yüzen cansız bedeni de sarp kayalıkların şakası yok dedirtiyor insana. Karanlık Kanyon görkemli, gizemli ve farklı bir doğal güzellik. Sürekli akan hayat kaynağı su ile yeryüzünü direkler misali tutan dağların, tepelerin, sarp kayalıkların yan yana duruşu… Bu etkileyici birlikteliği yakından görmek heyecan verici. Sessizlik, ulaşılması zor yerleri görmek ve hayaller kurmak geziyi daha da keyifli yapıyor.

Karanlık Kanyon’da doğa sporları şenliği

Kemaliye’de kanyon turu deyince aklınıza sadece bir gezi yeri gelmesin, 2008’den beri uluslararası doğa sporları bünyesinde Erzincan-Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği yapılıyor burada. “Özgün bir kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşlik…” temalı etkinlikler büyük ilgi görüyor. BASE Jumping, rope jump, dağ bisikleti, kano, rafting, trekking sporları ile hem doğal güzellikler hem spor keyfi bir arada yaşanıyor Kemaliye’de. Sudan yüksekliği yaklaşık 500 m olan iki yaka arasındaki çelik halattan Fırat nehrine serbest atlayış ve paraşütle yere inmek şeklinde ifade edilen BASE jumping, tehlikeli ve profesyonel bir spor dalı ve zamanlamada saniyeler önemli. 2015’deki şenliklerde ABD’li sporcu aynı gün yaptığı 2. atlayışında paraşütünü zamanında açamadığı için kayalıklara çarparak can verdi. Ölüm yıl dönümünde ilçede un helvası dağıtılarak anılan sporcu için bir hatıra anıtı da yapılması planlanıyor. Dünyanın en yüksek asma köprüsü olarak yapılması planlanan “Sırat on Fırat Köprüsü” faaliyete geçtiğinde bölgeye farklı bir hareketlilik getireceği kesin. Tehlikelerine rağmen Karanlık Kanyon’daki tüm spor etkinlikleri büyük ilgi görüyor ve hepsi extrem sporlar. Bol adrenalin bol heyecan…

Asıl tepelerden izlemek gerek Karanlık Kanyon‘u, aşağıdaki videoda bu görüntüler de var. Yolunuzu düşürün ve gidin derim. Doğu’nun saklı bahçesi Kemaliye’yi bilmiyorsanız hemen tıklayın.
Erzincan’ın bir değer olarak korunmasında KEMAV‘ın çalışmaları çok etkili, benim merak ettiğim en son Artvin Şavşat ve Şanlıurfa Halfeti’nin de dahil olduğu sakin şehirlerin içinde Kemaliye neden yok? Sakin şehir olmasını ve hep öyle kalmasını dilerim. Doğal ve sakin ortamlarda sıra dışı tatil yapmak isteyenler için keşfetmekle bitmez yurdumun güzellikleri… Karanlık Kanyon’dan hepimize aydınlık, pırıl pırıl günler dileği ile ayrılıyoruz.

 

 

18 yorum
Write a comment