KARANLIK KANYON

Karanlık-kanyon

Deniz, kum, güneş tatili nereye kadar noktasına geldiyseniz, güzel bir gezi önerim var. Anadolu’nun tüm doğal güzellikleri, gelenekleriyle Erzincan Kemaliye ve Fırat’ın gölgeliği Karanlık Kanyon… ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Grand Canyon‘dan sonra dünyanın ikinci büyük kanyonu, Kemaliye (Eğin)‘deki Karanlık Kanyon. Yerli yabancı turistler merakla ve heyecanla geziyorlar buralarda. Herkesin öyle maceraperest bir hali yok belki ama merak ortak. Hayatta keşşaf ve seyyah olmak, sınırını biz ve imkanlarımızın belirlediği bir özgürlük alanı. Kulağa hoş geliyor…

Kemaliye’ye Doğu Ekspresi ile gidilir.

Ah sosyal medya sen nelere kadirsin. Doğu Ekspresi ile Kars seyahati bu kadar popüler olup insanlar yataklı vagonları kartpostal gibi süslemeden çoook yıllar öncesinden beri bir Anadolu seyahat klasiğidir Doğu Ekspresi. Çıkınlar, bavullar, yolluklar, çantalar, yorgun ama memlekete gidiyoruz yaşasın diye gözleri pırıl pırıl bakan insanlarla dolu bir kara tren. Nereden biliyorsun, sanki çok mu gittin geldin? Evet sadece bir kere bindim ama Doğu Eksperi hikayesi çok dinledim o pırıltılı gözlerden. Diyeceğim o ki, en azından gidişi Doğu Ekspresi ile yapın. Sosyal medyaya da çokça haber salın, herkes öğrensin buraları da. Gerçek bir seyyah ruhluysanız, yolculukta tek bir hedef yetmez, evden çıktıktan sonra her aşaması ayrı bir keşif ve keyif olmalı. Yani, seyahat programının etinden sütünden her şeyinden nasiplenmek lazım. Giderken Doğu Ekspresi deneyimini yaşadınız, dönüşte Malatya, Elazığ ya da Erzincan’dan uçakla dönüp bu güzel şehirlerin bir güne sığan ama tadı damağınızda kalan sokaklarını da arşınlayabilirsiniz.

Karanlık Kanyon’u nasıl gezebiliriz?

Kemaliye/Eğin küçük bir Anadolu kasabası, mesela Latif Bey’i Ethem Bey’i kime sorsanız bilir. Ulaşım, tanıtım, konaklama, iletişim, ticaret bütün bu işlerin organizesinde onların eli, emeği var. Latif Bey’in düzenlediği Karanlık Kanyon tekne turu için Fırat’ın kenarındayız, fotoğraftaki teknelere yerleştik, güneş yakıyor serinlemek için atlamak geliyor insanın içinden ama “Şu Fırat’ın suyu akar serindir oy oy ölem ölem derdo akar serindir oy…” türküsü de hele bir dur, durgun su dediğin Fırat diye fısıldıyor mantıklı mantıklı. Gezi başlayınca rehberimiz Latif Bey de anlatıyor… Kanyon adını Karanlık Dere yatağında ve Fırat’ın Karasu kolu üzerinde olduğu için oralardan alıyor. 9 km uzunluğunda ve 600 metreye ulaşan yükseklikte ve hem gezip görmek hem de extrem sporları yapmak için gelen yerli yabancı turistleri Kemaliye’ye çekiyor.

Karanlık-kanyon

Karanlık kanyon gezisi buradan başlıyor

Karanlık Kanyon ve Tarihi Taş Yol kolkola

En az kanyon kadar ilgi çeken tarihi Kemaliye taş yolu yapımına 1800’lerde başlanmış. 100 yılı aşkın bir sürede insan emeği ile kayalar oyularak yapılan bu yol kanyona paralel olarak 8 km devam ediyor ve ancak bir aracın geçebileceği genişlikte. Çok eskiden uzun kış mevsiminde çevreyle bağlantısı kesilen yöreyi Fırat’ın yanında yükselen kayalıklar içinden şehir merkezlerine yakın yollara bağlamak düşüncesi ile yapılmış, havalandırma işlevi gören delikler kanyon boyunca yer yer göze çarpıyor. Zamanın Erzincan valisi Recep Yazıcıoğlu‘nun 2002 yılında açılışını yaptığı yol şimdi turistik amaçlı kullanılıyor. Fırat’ta yüzüp, jet skiye binen, rafting yapan vali Yazıcıoğlu Kemaliye ve Karanlık Kanyon‘un tanıtımı için de çok çalışmış.

Tarihi Kemaliye Taş Yol

İğne ile kuyu kazmak denir ya, işte taş yolun hikayesi..

Karanlık Kanyon’da kartallarla…

Gezi sırasında tepemizde bir kartal sık sık bize eşlik etti. Halk arasında gıdik denilen keçi yavrusunun su içinde yüzen cansız bedeni de sarp kayalıkların şakası yok dedirti teknedeki herkese. Karanlık Kanyon görkemli, gizemli ve farklı bir doğal güzellik. Sürekli akan hayat kaynağı su ile yeryüzünü direkler misali tutan dağların, tepelerin, sarp kayalıkların yan yana duruşu… Bu etkileyici birlikteliği yakından görmek heyecan verici. Sessizlik, ulaşılması zor yerleri görmek ve hayaller kurmak geziyi daha da keyifli yapıyor. Gezi bittiğinde kıyıya varmadan motorlar stop edildi, bir süre sessizliği dinledi herkes. Dağların ve Fırat’ın sessizliğinde farklı bir gizem var. Yakılmış türküler, anlatılmış destanlar, bu toprakların anlatacağı çok şey var kulak verince. Memleketi Kemaliye olanlar bilir, hep hasret gurbet vardır yanık türkülerinde, çünkü çoğu erkek çalışmak için başka illere gidermiş zamanında. Sessizlik sonrası bunu anlatan içli bir türkü yayıldı Karanlık Kanyon içine, duygulanmamak mümkün değil. Anadolu insanı çok sevdalı. Ben de Egeliyim ama olsun:)

Kemaliye Doğa Şenliği

Kemaliye tanıtımına büyük katkısı olan bir organizasyon

Karanlık Kanyon’da doğa sporları şenliği

Kemaliye’de kanyon turu deyince aklınıza sadece bir gezi yeri gelmesin, 2008’den beri uluslararası doğa sporları bünyesinde Erzincan-Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği yapılıyor burada. “Özgün bir kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşlik…” temalı etkinlikler büyük ilgi görüyor. BASE Jumping, rope jump, dağ bisikleti, kano, rafting, trekking sporları ile hem doğal güzellikler hem spor keyfi bir arada yaşanıyor Kemaliye’de. Sudan yüksekliği yaklaşık 500 m olan iki yaka arasındaki çelik halattan Fırat nehrine serbest atlayış ve paraşütle yere inmek şeklinde ifade edilen BASE jumping, tehlikeli ve profesyonel bir spor dalı ve zamanlamada saniyeler önemli. 2015’deki şenliklerde ABD’li sporcu aynı gün yaptığı 2. atlayışında paraşütünü zamanında açamadığı için kayalıklara çarparak can verdi. Ölüm yıl dönümünde ilçede un helvası dağıtılarak anılan sporcu için bir hatıra anıtı da yapılması planlanıyor.

Dünyanın en yüksek asma köprüsü olarak yapılması planlanan “Sırat on Fırat Köprüsü” faaliyete geçtiğinde bölgeye farklı bir hareketlilik getireceği kesin. Tehlikelerine rağmen Karanlık Kanyon’daki tüm spor etkinlikleri büyük ilgi görüyor ve hepsi extrem sporlar. Bol adrenalin bol heyecan… Bu yıl itibariyle zipline uçuşları da başlamış, ilgililere duyurulur.

Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon, aydınlık gökyüzü ve bizim Fırat…

Asıl tepelerden izlemek gerek Karanlık Kanyon‘u, aşağıdaki videoda bu görüntüler de var. Doğu’nun saklı bahçesi Kemaliye’yi bilmiyorsanız hemen tıklayın.
Erzincan’ın bir değer olarak korunmasında KEMAV‘ın çalışmaları çok etkili, benim merak ettiğim en son Artvin Şavşat ve Şanlıurfa Halfeti’nin de dahil olduğu sakin şehirlerin içinde Kemaliye neden yok? Sakin şehir olmasını ve hep öyle kalmasını dilerim. Doğal ve sakin ortamlarda sıra dışı tatil yapmak isteyenler için keşfetmekle bitmez yurdumun güzellikleri… Kemaliye’nin tanıtım gönüllülerinden Latif Yalçıner Tatuta projesiyle  farklı bir tatil seçeneği de sunuyor. Yüzyıllık bir konakta konaklamak isterseniz eğer yine Kemaliyeli Ethem Kılıç’ın projesi Eğin Konağı’nı ya da yörenin en eski işletmelerinden çarşı içindeki Bozkurt Oteli de önerebilirim. Doğanın içinde hem otantik hem özgün bir tatil planı yapmak. Anadolu’yu tanımak hemi de adrenalin olsun istiyorsanız, işte bu:) 40. Kemaliye uluslararası kültür ve doğa şenlikleri programı da burada… 
 

Karanlık Kanyon diye çıkın, hepsini yaşayın gelin. Kemaliye seni bekliyor…

 

 

 

22 yorum
 • Cevapla Begonvil Sokağı

  25 Temmuz 2016, 18:13

  Anadolu'nun her yeri güzel, görmek istediğim o kadar çok yer var. Erzurum'a gidiyorsanız yolunuzu düşürün derim. Selamlar…

 • Cevapla Çay Molası

  26 Temmuz 2016, 10:09

  Hiç duymamıştım. Ayrıca kemaliye hangi ilin onu da bilemedim. Güzel bir yermiş.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  26 Temmuz 2016, 10:13

  Kemaliye Erzincan'ın ilçesi ama daha önceleri Malatya'ya bağlı imiş sanırım büyük Erzincan depreminden sonra büyük bir ilçe olduğu için ilin kalkınmasına katkı amaçlı buraya bağlanmış. Spor şenlikleri Erzincan Kemaliye doğa spor şenlikleri olarak her yıl düzenleniyor.

 • Cevapla deeptone

  26 Temmuz 2016, 13:52

  ilk senden duydum ve gidicem kesin. granda canyona gittim dibine dek indim, nehre, saatler sürüyor 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  26 Temmuz 2016, 13:59

  Şenliklerin olduğu zamana denk gelirse çok daha renkli ve kapsamlı bir gezi olur. Nasip olur gidersen konaklama, ulaşım her türlü konuda yardım sağlayabilirim. Grand Canyon'a da ben gideceğim demek isterdim ama belki de giderim belli olmaz. Belki burası onun yanında yavrusu gibi kalabilir, öyle mi değil mi söylersin bize 🙂

 • Cevapla ACEMIDEMIRCI

  27 Temmuz 2016, 10:48

  Görmediğim bir yer. Resimler harika.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  27 Temmuz 2016, 10:50

  Görmenizi dilerim, Kemaliye doğası ve kültürüyle çok güzel bir Anadolu köşesi, yurdumuzun her yeri gibi. Selamlar…

 • Cevapla Mayıs Yağmuru

  27 Temmuz 2016, 23:08

  Muhteşem Umuyorum yolum düşer düşsün nasıl gidiliceğini sorarız artık sana 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  27 Temmuz 2016, 23:17

  Memnun olurum, her göz farklı güzellikler yakalıyor biz de Mayıs Yağmur'unda okuruz. Selamlar..

 • Cevapla anne güncesi

  29 Temmuz 2016, 10:37

  İlk defa duydum desem. Yerli turistler bilmiyor gerçekten. Keşfedilecek ne çok yer var

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  29 Temmuz 2016, 10:39

  Yabancıların bizden önce fark etmesi ve tadını çıkarması ayrı bir ironi. Üzülelim mi? Sevinelim mi?

 • Cevapla Zehra

  29 Mayıs 2018, 10:13

  Çok güzel. 😊 Ülkemizde böyle güzelliklerin olması insanı mutlu ediyor. Biz de eşimle Alanya’da Sapadere Kanyonu’na gitmiştik . Muhteşemdi . İnsanı heyecanlandırıyor böyle yerler . Çok da güzel anlatmışsınız yüreğinize sağlık . Sevgiler .🌸

  • Cevapla Begonvil Sokağı

   29 Mayıs 2018, 12:19

   Sapadere Kanyonu’nu ilk duydum, hemen baktım o ne güzel bir yerdir. Alanya deyince akla hemen deniz kum sıcak kalabalık geliyor ama sakin serin ilginç köşeler den birini öğrenmiş oldum, sağ olun.Haklısınız insanı heyecanlandırıyor, katıksız doğa her zaman tek geçerim.
   Çok teşekkür ediyorum.

 • Cevapla Fatma Erdem

  29 Mayıs 2018, 10:27

  nasıl şahane bir yer doğa harikası resmen

 • Cevapla mine

  16 Haziran 2018, 00:35

  Güzelliklerimizin kıymetini bilmeyi diliyorum.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Haziran 2018, 01:23

  Çok zenginiz çok şanslıyız, haklısınız bize düşen kıymet bilmek sadece..

 • Cevapla Yusuf Arslan

  18 Haziran 2019, 18:16

  Bir tarafım anneannemden kaynaklı Erzincanlı sayılır. Her yıl olmasa da yıl aşırı sürekli gider gelirim. Bu bayram tatilinde de Erzincan’daydım. Planım ekstradan Kemaliye ve Erzurum’u gezmekti. Erzurum’u gezdim ama Kemaliye’yi bir takım işler çıkmaksından erteledim. Umarım bir gün ben de giderim.

  • Cevapla begonvilsokagi.com

   18 Haziran 2019, 20:55

   Merhaba,
   3. denememde nihayet Erzurum Erzincan yazınıza yorumumu gönderebildim. Sizin yorumunuza da çok memnun oldum. Fotoğraf merakınızı biliyorum, yazınızda siz çektiyseniz çok güzel kadrajlar, elinize sağlık.
   Kemaliye’ye uzun zaman ayırmanızı öneririm. Kırkgöz e gidin, köylerini gezin, ilçe merkezinde çok güzel restore edilmiş tarihi Eğin evleri var onlarda bir yorgunluk kahvesi için. Umarım hoş vakit geçirirsiniz.
   Teşekkür ediyorum. Selamlar

   • Cevapla Yusuf Arslan

    18 Haziran 2019, 23:06

    Fotoğrafların hepsini ben çektim. Öyle profesyonel bir makinem de yok. Sadece yıllardır kullanığım iphone 5s ile çektim. Hava da güzel olunca güzel ışıkla iyi fotoğraflar çıkıyor. İleride bir tane profesyonel makine alacağım da benim için şimdilik sıkıntı yok. Teşekkür ederim tavsiyeler için. Köylerini de gezmeyi düşünüyordum ve bu vesile ile de yakın köylerden başladım. Fırat nehri Erzincan’dan geçtiği için gerçekten ayrı bir güzellik katıyor. Benden de selam ve saygılarla..

 • Cevapla begonvilsokagi.com

  18 Haziran 2019, 23:14

  Fotoğraf eşittir doğru ışık dersek yanlış olmaz sanırım, artı özgün kadraj da oldu mu tamamdır. Kamera aldığınızda da farklı bir keyif tadarsınız.
  Apçaağa köyü en sevdiğim köyüdür Kemaliye^’nin. Salihli köyü de bağlarımızdan ötürü özeldir benim için.
  Çok teşekkür ediyorum.

Write a comment