ÇENGELKÖY’DE ÇINARALTI KEYFİ

Çengelköy'de Çınaraltı Keyfi

Çengelköy gibi eski İstanbul semtleri bu şehrin hem emektarları hem çıtırları bence, ne varsa onlar da var. Boğaz’ın kenarına dizilmişler, o kadar da olsun demeyelim. Daracık sokaklarında kaybolmak, az da olsa eski İstanbul beylerine hanımlarına rast gelip iki çift laf etmek var buralarda. Mahalle var komşu var sıcaklık ve doğallık var. İmar yasağı, sit derken çok katlı binaların giremediği kurtarılmış bölgeler buraları. Belki kıyılarda ve yamaçlardaki yalılar Boğaziçi sadece bizim der gibi duruyor ama İstanbul’un asıl nabzı eski mahallelerde hissediliyor. Çengelköy de İstanbul’da eskinin yaşandığı  yerlerden… İstanbul seyyahı olacağım deyip duruyorum ortada bir şey yok, ancak hızlı bir giriş yaptım ve kepçe turları (İstanbul kazan ben kepçe) adıyla 3 günlük bir gezi düzenledim. Katılanlar memnun kaldı, şirket kurup ( Ne şirket kurmakla uğraşayım, eş dostla başlayayım hele) arabayı satıp bir minibüs alarak günlük turlar düzenlemeye her an başlayabilirim. İlk durak Çengelköy’de Çınaraltı keyfi oldu…

Çengelköy, çikolata kahve, İstanbul sokakalrı

Çengelköy sokakları renkli ve hareketli

İstanbul’da yaşayıp Boğaz’ı bir defa göremeyenler var denir hep, doğrudur. İmkanı olan hatta buraların çok uzağında olmayanlar bile şehrin girdabından çıkıp keyfini sürmeye zor fırsat bulur. Ama isteyince olur, kadirşinas İstanbul’a yaraşan da bu olmalı. Boğaz kıyısında arabayla aheste aheste giderek, kimi zaman durup seyre dalarak yol almak en güzeli. Ama ben trafiğe gelemem, araba yok otobüsle giderim derseniz o da güzel hem belediye otobüsleri hem dolmuşlar emrinizde. Çengelköy çarşısına gelip park yeri ararsanız İspark tabelasını takip edin, rahatlıkla yer bulursunuz. Kıyıya yakın ya da caddeye çıkıp yürüyerek meşhur Çengelköy Çınaraltı çay bahçesine doğru gezi başlasın. Buraları biraz Alaçatıvari mi yapmışlar? Evet bu bölgede eski İstanbul’a popüler turizm katmışlar, çok katmayın, tadını kaçırmayın diyorum! Balık restoranları, kafeler, acaba burada mı bir çay içsek diye insanı imrendiren sevimli mekanlar var, ama istikamet tarihi Çınaraltı çay bahçesi… Çay bahçesi ifadesi benim çok hoşuma gidiyor hatta aile çay bahçesi… Pastane, kafeterya, pub, kahve dünyaları vs derken unutuldu çay bahçeleri, artık bahçe kalmadı ondan mı illa ki yabancı kelime kullanmak gerek saplantısı mı bilemedim.

Çengelköy, çınaraltı çay bahçesi, asırlık çınar

Çengelköy’deki tarihi çınarın yaşı 800

Çengelköy Çınaraltı Çay Bahçesi tam benlik… Çarşılar avm’lere karşı türünde bir durum var burada, sıcak bir ortam, kasmayan, herkese keyif veren, ulaşılabilir… Tahmin edeceğiniz gibi kalabalık, hele hava güzelse yer bulmak için epey beklemek gerekebilir. Yağmurda, soğukta da güzeldir burası, zaten kapalı bölümü de var. Deniz kokusu, martı sesi, kedi kuyruğu hissetmek isterim derseniz azıcık bekleyin, değer. (Evet kedi çok:) Hemen önünüzde tahta iskeleye bağlı balıkçı sandalları, boğazın serinliği, çok da geniş olmayan ama ferah ve sıcak bir yer Çınaraltı Çay bahçesi. Çınar çok görkemli, yaklaşık 800 yaşında. Gövdesi ve  yatay uzanan gövde kadar heybetli yan dalıyla babacan hatta asırlık dedecan bir çınar. Burası tam anlamıyla nev-i şahsına münhasır bir yer (asırlık çınaraltına sadece özgün mü diyeyim? Çok ayıp!) Mekan 7/24 açık, bir çay bahçesi içim alışılmadık bir zamanlama ama müdavimi olmasa devam eder mi? Rengarenk bir müşteri profili var, en sevdiğim… Her yaştan her bakıştan insanlar bir arada, dip dibe, mutlu…

Çengelköy, tarihi çınarlaltı çay bahçesi, İstanbul

Çınaraltı çay bahçesi cıvıl cıvıl bir yer

Çengelköy’de ne yemeli?

Boş masa bulup oturduktan sonra, duvar dibindeki bir masanın üzerine örtü serilip kısırlar, börekler ve keklerle donatılmış olduğunu görünce içimden yok artık dedim, dışarıdan yiyecek getirmemişler mutfağı getirmişler. Ben girişte yanlış okumuşum, yiyecek getirmek serbest, sadece içecek ve kuru yemiş getirmek yasak, o kadar olsun. Önümdeki masada oturan çift ise börek almışlar çayla bir güzel yediler, çok canım çekti. Ne zaman önünden geçsem kuyruk gördüğüm Çengelköy börekçisi buraya has lezzetlerden, mutlaka denemek lazım. Çınaraltı çay bahçesinde yiyecek getirmek serbest ama aynı zamanda zengin bir menüsü var, menemen başta olmak üzere kahvaltı ve aperatif yiyecekler lezzetli görünüyor, fiyatlar da gayet makul. Çay lezzetli, servis de bu kadar yoğunluğa göre iyi bence. Kredi kartı yok, para peşin kırmızı meşin. Bu da güzel, başımıza ne geldiyse cebimizde olmayan kadar harcamaktan gelmiyor mu? İşletmecilere teşekkür ediyorum. Mekanın kapalı kısmı da güzel, acaba kışın burada ortada bir soba da var mıdır? Çok yakışır aslında, bir daha gidince sorayım, yoksa da iyi fikir hemen yapsınlar. Çengelköy tarihi çınaraltı çay bahçesi hakkında daha çok bilgi almak isterseniz tıklayın.

Çengelköy, sahil, kıyı, istanbul

Dalga sesi, kuş cıvıltısı, deniz kokusu oy oy oy…

İyi ki Çengelköy kıyılarını keşfetmeden olmaz demişim, kumsal, kıyıya vuran dalgalar, kuş sesleri, tahta iskele, senkronize sallanan balıkçı sandalları beni mest etti. İstanbul’da dalgaların kıyıya vurduğu küçücük alanlar giderek azalıyor, Beykoz’da da çok sevdiğim böyle bir alanın yerinde şimdi beton sahil şeridi var, belki daha çok kişi yararlansın mantığı var ama doğal olanı betona gömmek konusunda daha hassas olunmalı. Aynı beton sahil şeridi yapımı Üsküdar’da da devam ediyor, ben taraftar değilim buradan söylemiş olayım. Şimdi bu manzara nelere bedel değil mi?

Babil mekan, çengelköy, kitap kafe

Çengelköy Babil Mekan çok popüler yeni nesil kitap kafelerden biri

Çengelköy’ün içlerine doğru evleri yürüyüp sokakları, bahçesi derken adını çok duyduğum Babil Mekan’a geldim. Burası yeni nesil kitap kafelerden güzel bir yer. Kitap kokusu, rahat oturma alanları, ferah bir ortamı var. İkinci kat ve teras da sakin sohbetler, kafa dinlemelik kahve molaları için ideal. Babil Mekan’da workshoplar, imza günleri, küçük toplantılar da düzenleniyor, internet ve her türlü kırtasiye de elinizin altında.

Babil mekan, çengelköy, kitap kafe, kitapçı

Kahve ya da çay yanı artık kaç sayfa okursanız…

Adını hep duyup merak ediyordum, her yerini gezdim. Ev ortamıyla, ofis imkanları bir arada entelektüel bir havası var, kitap okumayı teşvik eden hem sevimli hem sıcak bir ortam. Çay kahve yanına da anne mutfağı kıvamında lezzetler satılıyor. Meraklısına özel mekan , böyle yerlerin artmasını diliyorum.

Çengelköy, kafe, bahçe

Çengelköy’de bahçeli evden dönüştürülmüş bir kafe

Çengelköy’de özellikle caddeye yakın sokaklarda bir çok ev bahçeli kafelere dönüştürülmüş. Mahalle sakinleri bu değişime ne diyor bilemiyorum ama bir canlılık, seviyeli bir hareketlilik var. Dozunda kalırsa burayı İstanbul içinde geçmiş ve gelecek buluşması yaşanan bir cazibe noktası olarak tutup, yükseltebilir. Kendi değerlerimiz içinde dolaşıp, soluklanacağımız yerleri ben çok seviyorum. Çengelköy’ün daha içerileri, yukarıları meşhur salatalığının yetiştiği bostanları var. Daha çok dolaşmayı niyetliyorum bu sokaklarda, bugün Çengelköy’de Çınaraltı keyfi yaptık birlikte…

Kepçe turları devam edecek, beni yalnız bırakmayın, kimin için geziyorum:)

8 yorum
 • Cevapla Deryaninsporgunlugu

  12 Mayıs 2018, 15:08

  Istanbul un eski semtlerini ben de cok seviyorum. Modernlik cok yakismiyor oraya sanki. Yine harika resimler 😊

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Mayıs 2018, 15:32

  Modernliğin yakışmadığı tesbiti çok yerinde aslında, olduğu gibi tüm yaşanmışlıkları ve biriktirdikleri ile bu semtler aile büyüğü gibi. İstanbul bu noktada çok kan kaybediyor, umarım akıllanırız. Geçmişten böyle izler kalmazsa ne yaparız?

  Sevgili Derya Hanım, vefalı ve hakiki bir dost gibi çok uzaklardan da olsa sıcaklığınızı hissediyorum, sağ olun var olun. Bunu göstermede sizin kadar başarılı olamasam da bilin ki kalp kalbe karşı ve hisler yerine ulaşıyor umarım benim ki de hissediliyordur.
  Kalbi sevgilerimle..

 • Cevapla Rabia Serteli

  12 Mayıs 2018, 20:11

  Bu bahar çok niyet ettik ama kısmet olmadı. Grubumuz ufak da olsa, bir araya gelemedik. Eskiden yaz kış demez her zaman gezmeye giderdik ama bir kaç yıldır yakın yerleri tercih ediyoruz. Çok güzel bir gezi yazısı olmuş. Fotoğraflar da muhteşem. Sayende, oturduğum yerden Çengelköy’ü gezdim. Teşekkürler…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Mayıs 2018, 21:29

  Çok memnun oldum böyle hissettirdiğim için. Bir de şu sonucu çıkardım, günlük İstanbul turları işine girersem bir müşterim hazır demektir:) Öyle çok yer var ki hem özleyip gitmek hem de keşfetmek istediğimiz.
  Ben çok teşekkür ediyorum. Selam ve sevgilerimle…

 • Cevapla Semi

  14 Mayıs 2018, 11:18

  Kitapçı gözüme çok hoş göründü. Çengelköy taraflarını pek bilmiyorum, fotoğraflar çok cazip geldi. Umarım hiç bozulmadan böylece kalır.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  14 Mayıs 2018, 23:27

  Babil Mekan çok merak ettiğim bir yerdi, hoşuma gitti. Eskinin kıraathanesine öykünen, okumayı teşvik eden, çalışma, söyleşme ortamları sunan yerleri seviyorum. Çengelköy cıvıl cıvıl İstanbul, hele o eski mahalleler evcilik oyunu tadında. Katılıyorum, öylece kalsın.

 • Cevapla Mine Kara

  18 Mayıs 2018, 10:13

  Çınaraltı ve Çengelköy sahili ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Yeniden oradaymış gibi oldum,sağ olun.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  18 Mayıs 2018, 12:35

  Teşekkür ederim. İstanbul’un klasikleri hala bu şehri vazgeçilmez ve çekici kılıyor ama buna güvenmeyip İstanbul’u korumada gecikmemek en iyisi.
  Sevgilerimle..

Write a comment