YAKIN SAVUNMA ŞART

Yakın-savunma-şart

Uzak Doğulular sakin insanlar ama bütün savunma sporları onlarda. Çünkü şiddet agresif, negatif ama savunma öyle değil. Bizde ise ağasın paşasın diye büyümelerinden mi, bizim pasif durmamızdan mı kaynaklanıyor çözemedim ama erkeklerin kadına şiddet uygulama meyli hep var ve bu yüzden yakın savunma şart…  Sıkıştık mı hep eğitim şart deriz ya öyle olmuyor işte. “Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır.” yine diyorum ki bu zamanda yakın savunma şart!  Ama erkekler kızmasın, biliyoruz ki delikanlılar, koca yürekli adamlar da var herkese sahip çıkan konu onlar değil.

Bir gün bir erkeği dövmem gerekirse…

En basitinden İstanbul’da yaşıyorsanız, araba kullanın ya da yolcu olun  minibüs caddesi, e-5 güzergahında hakkınızın gasp edildiği, kadın hatta anne olmanızın pek bir şey değiştirmediği durumlar yaşamanız kaçınılmazdır. Ya siner, vazgeçersiniz ya da iyice törpülenir bir gün birine patlarsınız. Çok içimden geçmiştir, hışımla inip hiddetle karşımdakinin aracının kapısını açıp iki yakasından tutup kafa atıp yere sermeyi. (Bu kadar açık sözlü olmasam mı acaba? Yok devam, Allah’ın bildiğini kuldan, okurdan saklamak olur mu?) Bazen bakış, ses tonu, el hareketi de hakaret ve şiddet kadar etkili ve önemli bence. Bundan 3 yıl kadar önce trafikte yaşadığım bir olay, gün gelir iş başa düşerse kendini savunmalısın dedirtti bana. Hem trafik işleyişi hem sürücü inisiyatifi ile hatam yok, ancak yüzü hiddetten kızarmış bey arabasından inip hakaret edip, binip gidiyor.

Yumruğunu göster

Takip edilecek bir pozisyon olsa peşini bırakmazdım, lafı ağır çünkü. Hemen 155’i aradım eşkal verdim ve aynı gün karakola gidip şikayetçi oldum. Karakolların çok farklı bir havası var, yaşanan ne ise siniyor ortama. Şikayetçi olmak, açıkça anlatmak, prosedürler de kolay değil. 6 ay sonra mahkemede karşılaştık, o günün öncesi neredeyse hiç uyumadım. İnkar ederse ispat edecek bir durum yok ama içimi de bir şekilde soğutmam lazım. Mahkeme salonunu da ilk gördüm, hakaret eden kişi takım elbisesini giyip eşiyle gelmiş. Yaşlıca bir bey, hiç ihtimal vermezsiniz ki böyle bir davranış yapsın. Hakim sordu, o da kabul etti, özür dilediğini söyledi. Çok dua edip, Allah’ım ne olur hakkımı savunayım demiştim ondan sanırım, hatasını kabul etti ve dışarıda tekrar ağlayarak özür diledi. Ayrıca para cezasına çevrilen bir mahkumiyet de aldı. Adalete erişimde bilgi ilk adımdır sayfası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın hazırladığı bir sayfa ve çok yararlı. Şiddete uğradığınızda yalnız değilsiniz yazıyor başlığın altında, katılıyorum her türlü şiddetin sebep sonuç ilişkisinde yalnız birey ve yalnızlaşan toplum yatıyor bana göre. Ben yazdığım bu olaydan sonra kendime dedim ki dünyanın düzeni bozuk, sen yakın savunma öğren, hatta her kadın yakın savunma öğrensin…

Kadınlar yakın savunma öğrensin

Kadın cinayetleri kavramı girdi son yıllarda hayatımıza, çok dehşetli bir durum bu. Kurcalandığında adi suç ve konu kapsamına giren ve anlık hezeyanlarla biten hayatlar. Alışılmış 3. sayfa haberleri gibi algılanan bu şiddet olayları tam bir toplumsal çöküntü ve hiç birimize uzak değil maalesef. Duyarlılıklar artıyor gibi görünse de çok yetersiz, konunun farklı açılımları var, ben burada az da olsa her kadın kendini savunacak bilgi ve özgüvene sahip olabilmeli diyorum. Yakın savunma öğrenmeye karar verdiğinizde uzakdoğu sporlarının ne kadar çok çeşidi olduğunu göreceksiniz.  Karate, teakwondo, judoyu hepimiz duyduk ama aikido, hapkido, kick boks ve daha bir çok savunma sporu daha var, bir de İsrail kökenli meşhur kraw maga. Bu arada en etkilisi bizde, Osmanlı tokadı…

Sadece belli savunma tekniklerini öğrenmek de yetmiyor, denge ve teknik kadar kondisyon da önemli. Son zamanlarda kick boks özellikle kadınlar arasında çok yaygın. Her antremanda ısınma, streeching, kardiyo, esneme ve teknik çalışma ile ciddi bir kalori yakımı ve sıkılaşmanın yanında, dengeyi koruyabilmek, duruş ve kendini konumlandırma ve stres atmak en güzel tarafı, kum torbası kim görmek isterseniz o olur, yumrukları atın, rahatlayın.  Kısaca hem spor hem savunma bir arada…

boks eldivenleri, kadın, şiddet

Kadına şiddete çözüm şiddetten mi geçiyor?

Yakın savunma sporlarından birini bilmek insana neler kazandırır?

Araştırdığım, öğrendiğim ve uygulamaya çalıştıklarımı yazıyorum:

*Öncelikle güven ve bilinç. Neler yapabileceğine dair fikri olmanın farkındalığı önemli. Bildiğiniz 10 taneden birini uygulasanız hiç yoktan iyidir.

*Soğukkanlı ve sabırlı olmak.

*Korku, panik halinde kalp ritmi artıyor bu da elimizi ayağımızı titretip savunmamızı zayıflatıyor, derin derin nefes alıp, sakin olmaya çalışmalı.

*Savunmada konuşma faslı çok önemli, belki en baştan sorun çözülebilir. Sakin, emin, güçlü ama uzlaşmacı  bir ses tonu ile konuşmak önemli.

*Saldırgan ile kontrollü ve yavaşça mesafeyi korumak önemli. Bir kol boyu yakınlık alanı yüksek risk taşıyor. Kaçıyormuş gibi değil ama mesafeyi uzak tutmak en iyisi. (Yine de kaçabiliyorsanız kaçın tabi.)

*Saldırgana arkanı dönmek, uzun süreli göz teması kurmak yanlış. Yere ya da başka yöne bakmak da yok, bir daire içine alıp dikkatle savunmaya geçmek gerekiyor.

*Kendi konumunu sabitlemek ve dengede tutmak önemli. Bir darbe ile yıkılır, düşersen baştan kaybettin demektir.

*Saldırganı analiz etmek, elinde bıçak vs varsa gardını farklı almak lazım. Kolay şeyler değil ama iş başa düşerse var gücümüzle ne biliyorsak yapacağız.

*Genelde yakadan, boğazdan, koldan hatta saçlardan tutarak başlıyor şiddet ve kuvvete kuvvet uygulamak çözüm değil çünkü saldırgan erkek ve sizden güçlü ama kendi gücünüzü bilinçli kullanıp kurtulmak mümkün.

Yakın savunma öğreniyorum…

Benim yakın savunma macerama gelince, henüz yolun başındayım. Bugüne değin çok şükür şiddet içeren bir olay yaşamadım ama içinde bu potansiyeli barındıran durumlarla bazen teğet geçtiğimiz doğrudur. Yakın savunma kursuna kızımla gidiyoruz, federasyona bağlı tecrübeli hocaların çalıştığı bir spor kulübü. Biz sadece bayanların olduğu ve bayan hocanın çalıştırdığı bir gruptayız. 15-25 yaş grubu içinde teyze olsam da abla diyorlar, hepimiz centilmeniz! Hocamız Yeliz Aslan 10 yıla yakındır kick boks, teak wondo, hapkido, hankido, kraw maga sporlarını yapıyor, milli sporcu Mürsel Şahin’in de öğrencisi. Bana yakın yaşlarda ve yakın kiloda bir kadının enerjisini nasıl hedefe odaklayıp, birkaç katı bir güce dönüştürdüğünü görmek beni çok motive ediyor. (İlla birini döveceğim diye bir iddiam yok, gerekirse kendimi sevdiklerimi savunayım yeter!)

Hocamızın tekrarladığı yakın savunmada vücut balansını, dengeyi, duruşu korumanın önemi. Saldırı anında hemen gard pozisyonuna geçmek, dengeyi sağlayan duruş ile hayati ve ağır darbeye açık bölgelerimizi korumak. Duruş, adım, tekme, yumruk çalışmaları derken refleksler ve farkındalık artıyor. Birkaç tüyo ile konuyu toparlayayım.

*Vücudun artısını korumak çok önemli. Baş, omuzlar ve bedenden oluşan duruşumuz bir artı gibi ve  dengede olmazsanız bir darbe ile yere düşersiniz.

*Çok iyi yakın savunma bilseniz bile, tedbiri elden bırakmayın. Karşınızda kim var bilmiyorsunuz, her şey bir yana uyuşturucu almış olabilir. Hele bıçaklı bir saldırgan varsa, eller havada sakin ve emin konuşarak ortamı germeden bir kurtulma pozisyonu yakalayabilirsiniz. Ama saldırgan yaklaşırsa, eller bu defa avuç içleri size dönük kendinizi korumaya alın. Ön kol bıçak darbesi bile alsa hayati risk taşımayabilir ama iç koldan yaralanmalar kan kaybından ölüme sebep olabilir.

*Savunma esnasında  bağırın, hem diyafram nefesini kuvvete dönüştürün hem de karşı tarafın dikkatini dağıtın.

Kadına şiddet çok ciddi bir sorun, kadına yönelen bu tepki anneyi, eşi, çocuğunu saymamak demek, geriye ne kalıyor ki zaten. Devletin ve sivil toplum örgütlerinin, hepimizin konuya tepkisel ve empati ile yaklaşmamız gerekli, bireysel çabalar çözüm değil anlık kurtuluş sadece.

Şiddetsiz, sevgi dolu günler…

23 yorum
 • Cevapla Deryaninsporgunlugu

  13 Nisan 2018, 10:44

  Gercekten ciddi bir konu. Ben de katiliyorum kadinlarin kendini savunmayi ögrenmesi gerektigine. Kizimi da kursa göndermek istiyorum.

  • Cevapla Begonvil Sokağı

   13 Nisan 2018, 14:01

   Bunun bir ihtiyaç algısına dönüşmesi üzücü tabi, ama ortada yaşanan tecrübeler ve gözlemler varsa ne gerekiyorsa yapacağız. Farkındalık, merak edip bilgi sahibi olmak bile faydalı olabilir. Üstelik spor yapıp hem sağlık hem kişisel güvenlik adına bir çaba. Avrupa’da durum ne bilemiyorum ama isterim kadınların hepsi bilsin biraz savunmayı.
   Teşekkür ediyorum, sevgilerimle..

 • Cevapla Mine Kara

  13 Nisan 2018, 22:15

  Gerçekten de bunu düşünmeli. Bu arada özlettiniz kendinizi. Gözlerim yazılarınızı aradı durdu ve okuma listemde görünmüyorsunuz.

  • Cevapla Begonvil Sokağı

   14 Nisan 2018, 22:43

   Ben düşünmeden uygulamaya geçtim ve devamını da getirmek istiyorum, tavsiye ederim. Güzel sözlerinize çok mutlu oldum, çok teşekkür ederim. Bu sessizlik döneminde hem wordpresse geçtim hem de kendi alemimde yoğun ve beni biraz yoran günler geçirdim. Yazmayı ve beni besleyen bir enerji alışverişi yaşadığım sizleri özledim. Bu ağır işleyen süreci netleştirmek bugünlerde en istediğim konulardan biri. OOkuma listesinde gözükmek ve benim takip formülümü de çözmeye çalışacağım. Dilerseniz yazılarım size gelsin butonundan kayıt olup takip edebilirsiniz. Güzellikleri paylaşmak dileğimle kucak dolusu sevgiler..

 • Cevapla mine patan

  14 Nisan 2018, 16:40

  Uzun zamandır dost sesine hasret kalsak da yine düşündüren bir konuyla geldiniz. İnsanımızın ve insanlığın hali bir defa daha yüreğimi acıttı. Siz önlem alma yolunda adım atmışsınız. Keşke spor için olsaydı değil mi? Ayrıca yaşadığınız olayı sineye çekmeyip hakkınızı aramanız da çok güzel.
  NOT: Sayfa değişikliğinden olsa gerek sizi okuma listemde göremiyorum. İzle butonunuzu da göremedim. İns.te görünce blog adresinize girerek yazınızı okuyabildim. Ayrıca bir hikayemi paylaştım yorumunuz benim için değerli. Okuyup eksik veya fazla gördüğünüz yerleri yazarsanız sevinirim. Bu arada defalarca yorum yazdım bir türlü kabul etmedi. Yazı rengi de biraz daha koyu olsa güzel olacak.

  • Cevapla Begonvil Sokağı

   14 Nisan 2018, 23:02

   Son yıllarda iyice bozulan değerler ve insanların hayata bakışı ile ilgili bir sonuç şiddet olaylarındaki artış. Evvelallah sonrasında da değerlere ve ilkelere sahip çıkmak gerek bence, ne gerekiyorsa yapmak lazım çünkü hayatı bireysel yaşamıyoruz. Hem spor hem savunma keyifli..
   Bu dönem yazamadım evet hem wp tabanına geçtim hem de kendi yoğunluklarım oldu ama çok özledim. Takip ve okuma listesinde görünmeyi çözmeye çalışacağım ancak dilerseniz yazılarım size gelsin butonundan takip ederek iletişime devam edebilirsiniz. Söz ettiğiniz teknik konulardan yazı puntosu ve bir tık daha bolt olması benim de notlarımda. Yorum konusunu da ileteceğim, çok teşekkür ederim.
   Bir ricam var, yorumda isim olarak görünüyorsunuz blog ismini hatırlayamadım yazarsanız hemen okumak isterim hikayenizi. Teşekkür ediyorum,

 • Cevapla mine patan

  15 Nisan 2018, 18:04

  Yorum gönderirken sürekli “hata geçerli mail adresi yazın deyince” iki mail adresimle de yazdım. ben gelmiyor sanırken geliyormuş meğer. Sayfayı değiştirmese miydiniz ne… Ben bunu yazarken diğerleri de geldi belki de. “dildennagmeler “

  • Cevapla Begonvil Sokağı

   15 Nisan 2018, 18:08

   Ben de diyorum bu soyadı yabancı değil ama:) Hemen geliyorum…
   Sayfaya gelince, Blogger da bazı teknik yetersizlikler olunca uzun vadeli bir kararla wordpress e geçtim. Kararımdan memnunum ancak oturması için biraz da benim bölünmelerimden ötürü zamana ihtiyacım var. Ama gerek tasarım gerek başak her konuda görüşlerinizi bekliyorum, başımın üstünde hepsi. Canım Bir Tatlı Huzur nasıl tanımam sizi:):)

 • Cevapla Hakan

  17 Nisan 2018, 13:05

  yolczu kelimesi sanırım hatalı yazılmış. Onun dışında ben yazılarımda iki yana yasla modunu kullanarak yazmayı tercih ediyorum daha derli toplu görünüyor ama wordpress te bu seçenek yoktu. Araştırıp buldum belki sen de kullanmak istiyorsundur da bulamamışsındır diye kısa yolunu yazıyorum. Tüm yazıyı seçip ya da istediğini kısmını shift+alt+j tuşlarına basarsan iki yana yasla komutu vermiş oluyorsun.

  Kadına şiddet asla kılıf uydurulabilecek bir konu olamaz. Hiç bir sebep ve mantık bunu açıklayamaz. 155 i arayıp şikayetçi olmak yapılabilecek en etkili yöntem olmuş. Haksızlığa uğrayan her kadının hakkını yasal yollarla aradığı bir ortamda bu şiddet minumum seviyeye düşecektir. Maalesef ki yurdum insanı neme lazımcılık, boş vermişlik gibi sebeplerden şikayet mekanizmasını işletemiyor.

  Faydalı bir konu başlığı ve içerik olmuş. Ellerinize sağlık

  Yazara not: İstediğiniz kısmı yayınlamakta serbestsiniz

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  17 Nisan 2018, 15:35

  Yolcu kelimesini sonra bir düzeltti yaparken kaydırmıştım, şimdi düzelttim ama bu ilk yazım ve daha eksiklerim var, yuvarlakların hepsi yeşil olmadı, onların hepsini yeşil elma yapmalıyım sonra da bir sepete koyup hediye edeceğim:)
  Yazı modu ile ilgili bilgi için de çok teşekkür ederim, deneyeceğim onu da.

  Olay o günün şartlarında 155 i aramakla sınırlı olduğu için öyle yaptım ama çoğu zaman cezasını ben keserim ancak durumları da oluyor, sistem ve neme lazımcılardan ötürü. Sokakta her erkeğin tüm kadınların haklarına duyarlı olması gerekir, ben erkek olsam öyle yapardım babam tam öyleydi mesela.

  Beğendiğinize sevindim. WP de yorum kırpma imkanı olduğunu duymuştum, şu aksimet olayı da sıkıcı ama burası artık evim.

  WordPress’e geçiş sürecimdeki yardım ve desteklerin için çok çok teşekkür ederim.

 • Cevapla sibel

  18 Nisan 2018, 16:38

  Kadın olmak ne zorr

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  18 Nisan 2018, 17:44

  Evet zor ama kıymetli olanı yaşaması da koruması da emek istiyor, evvelallah yaparız..

 • Cevapla Safiye Yaşar Erdiger

  19 Nisan 2018, 00:01

  önemli bir konuda yazı hazırlamışsın. Bence artık çocuğa da kadına da uzanan eller -UZANAMADAN- kırılmalı!
  Hukuk sisteminin bazı yönlerinin değişmesi, hakimlerin de “iyi hal” hikayesinden bağımsız karar vermeleri, bu saldırganların devlet eliyle özel psikyatr ya da psikoterapiden zorunlu olarak özel birimlerden 1*2 sene tedavi almaları, sonrasında 5-10 sene gibi gözetimde kalmaları gerekir…

 • Cevapla sabahattin Gencal

  19 Nisan 2018, 16:58

  Merhaba,
  Bildiğiniz üzere Begonvil Sokağında çok gezmiş ve hayran olmuştum. Hayranlığımı Sabahattin Gencal Okuma odasında kısmen belirtmiştim. Böyle olmasına rağmen rahatsızlığımdan ötürü blogları takip edemedim. Şimdilerde takip etmeye başladım. Gördüm ki çok şey kaçırmışız.
  Övgüyü sevmem, beceremem de, inanıyorum ki siz de sevmezsiniz. Ancak gerçeği söylemek zorundayız ki çok yönlüsünüz ve hikmetle, sevgiyle bütün yönlerinizi, yazılarınızı diyelim, evet yazılarınızı öyle bir hale getiriyorsunuz ki insan okumaktan kendini alamıyor.
  Yanlış anlamadıysan bir roman yazma hazırlığındasınız. Tahmin ederim ki başka eserleriniz de yayınlanmıştır veya yayına hazırdır.
  Sizin gibi birine akıl vermiş gibi olmak olmasın. Yaşlılığıma ve öğretmen olmama verin. Evet, yaşlı bir öğretmen olarak diyorum ki:
  Bu güzel yazılarınızdan herkes faydalanmalıdır. Gerçi bloğu okuyanlar yararlanıyor; ama bu yetersiz bütün toplumun yararlanması için bir yol bulunmalı, ya da açılmalı.
  Bizler kaybolan bir kuşağız, siz gençlerin kaybolmaması için dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimizden.
  Başarılarınızın devamı dileğiyle selâmlar

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  19 Nisan 2018, 21:38

  Kıymetli Sabahattin Öğretmenimiz,
  Güzel düşünceleriniz ve değerlendirmeleriniz yazma, araştırma sevgim adına ciddi bir motivasyon oldu, çok teşekkür ederim. Blogunuzda yer verdiğiniz blog analizlerinde de yer vermenizden çok mutlu olmuş, gurur duymuştum. Yazmak, paylaşmak insana kazanım ve keyif kadar sorumluluk da yüklüyor. Ben seviyorum bu işleri ama tembellik var biraz serde, o yönümden şikayetçiyim.
  Yazmayı seven ama amatör ama deneyimli herkesin bir okur kitlesi vardır diye düşünüyorum, herkese ulaşmak mümkün olmadığı gibi reel de olmaz.
  Sosyal medya ile aram hep açık oldu, yazmaya yoğunlaşınca anladım ki bu mecralar bir megafon ve sesinizi duyurmak için iyi yönde de kullanmayı bilmek lazım.
  Yazarlık atölyesine gidiyorum ve hocamızdan kısıtlı zamanda bile çok şey öğrendim. Eksiklerim çok ve bu iş çok emek istiyor. Hikaye ya da senaryo yazmak gerçekten istiyorum ama daha kırk fırın ekmek lazım..

  Görüşlerinizi paylaştığınız çok teşekkür ediyorum. Selam ve dua ile..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  19 Nisan 2018, 21:39

  Hukuk ve ceza sisteminde değişiklik ve caydırıcılık beklentimiz yanında oralara varmadan yapılacaklar da çok önemli hem toplumsal hem bireysel duyarlılık da eksik değil mi? Bir de yazıya konu ettiğim özgüven ve kendini korumayı az da olsa bilmek var. Güç dengesi ve eşit şart diye bir şey yok şiddette biliyorum ama elden ne gelirse yapabilmek adına bir çaba…
  Katılıyorum, iyi hal yıpratılmaması gereken bir durum ve ceza kadar rehabilite de lazım.
  Güzel görsün mazlum kadınlar, güçlü olanlar da sahip çıksın darda olana.
  Teşekkür ediyorum, selamlar..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  20 Nisan 2018, 09:40

  Sayfa modunu uyguladım, evet daha derli toplu oldu. Güncellemelerim esnasında hepsini yaparım. Teşekkür ederim.
  Çekergezer sayfasında ben okur olarak sliderin her bir içerikte bekleme süresini uzun buluyorum, mikron düzeyine inen algımızda normalleşiyor bu tesbitler. Ya 5 değil 3 sn olsun ya da ben manuel olarak içeriği kaydırabileyim.

 • Cevapla Ezgi

  20 Nisan 2018, 09:59

  Öncelikle yeni tasarım sadece “.com ” olman hayırlı ve de uğurlu olsun… You açık olsun Begonvil Sokağının..
  Evet dediğin gibi takip sayfasında görememiştim seni.. Ama takip etmek için ekledim şimdi..

  Dediğin çok doğru, erkekler hele ki trafikte tam bir canavara dönüşüyorlar. Küfürün, aşağılamanın haddi hesabı yok.
  Olayda hakkını savunabilmiş olman beni sevindirdi, cezasız kalmamalıydı. Bir de uyanık karısını da getirmiş yanında artı puan almak için..

  Yeni sporun hayırlı olsun, dilerim kullanmana gerek kalmaz ama biliyorum bu sporlar kişiye mental olarak da iyi geliyor..

  Sevgilerimle

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  20 Nisan 2018, 10:26

  İyi dileklerine çok teşekkür ederim. Son dönem sık sık es veriyorum hayatımda ama bazen de böylesi gerekiyor belki… Daha güzel olacaksa sonrası durağanlık problem değil.
  Trafik, sokak her yer benim bencilliği sıkıntılı, kaldı ki eşine, yakınına bile sınırları var her insanın. Şiddet değil zulüm gören kadınlar var, toplumsal duyarlılık şart. Yakın savunma da şart birileri yattim diyene kadar kendi başının çaresine bakabilmek adına.
  Sporu, yorulmayı severim zaten de dediğin gibi bu işin gözden kaçırdığımız yönü mental tarafı. Her sporda az çok olsa da bazılarında yoğun zihin, koordinasyon ve bunun getirileri var.

  Benden de sevgiler, selamlar.

 • Cevapla lavanta

  20 Nisan 2018, 13:41

  İstanbul’ da trafikteyken ufak tefek şeyler yaşamıştım. Direksiyonda kadın görünce üstüne giden erkekler var maalesef. Kadınların kendilerine güç katması gerekiyor. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. İnşallah daha sakin bir hayat yaşarız (zayıf ama yine de bir temenni) 🙂 Sevgiler,

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  20 Nisan 2018, 19:45

  Lavanta ismini ama yanında aşina olduğum avatarı (avatar değil mi:) görünce içimden Momentos sen misin dedim. Wp ye geçiş sonrası Blogger okuma paneli konusunu çözene kadar yakın dostlara ziyaeretlere başlayıp mben buradayınm diyorum. Mail ile takibe alabilirsiniz ben de öyle yapacağım, paneli çözersem de iyi olur.

  İstanbul’da kesin var da üzgünüm ama erkeklerin olduğu her yerde araba bizim işimiz modunda olanlar çok, her şey trafikten de çıkmıyor. içinde ne saklıyorlarsa çıkıyor bazılarının canavar, kaba, saba…! Kadınların hem kendine hem de ciddi bir şekilde hemcinslerine güç katması gerekiyor.
  Dileğine katılıyorum, biz yine de sakin görünüp çetin çıkalım. Yumuşak atın çiftesi pek olur desinler:)

  Çok sevgiler..

 • Cevapla lavanta

  20 Nisan 2018, 19:53

  Ah benim ben 🙂 bir ara wordprese geçeyim demiştim hala hafızasında mı tutuyor nedir bu lavanta ismi çıkıyor.. neyseki fotoğraf doğru 🙂
  Ben baktım ki benim blog panelinde yazılar çıkmıyor, eski adresi sildim, yeni adresi ekledim.. işlem tamamdır yani.. Kolay gelsin 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  20 Nisan 2018, 22:46

  Momentos’u da seviyorum ama Lavanta da çok güzelmiş:) Blogger da okuma panelini halletmeye çalışıyorum ama e mail listemi de uğrayıp hazırlıyorum. Gönlüme yazmışım bırakır mıyım?
  Teşekkürler, görüşmek üzere:)

Write a comment