BOLLYWOODGİLLER

                             
Sinema bir illüzyon mu yoksa bir ayna mı? Sorunun cevabını bilmiyorum, bakınız Yeşilçam bakınız Hollywood ve popüler Bollywood… Hint filmleri fanatiği değilim ama ilk 3 Aptal filmi ile hem Bollywood’u hem de Aamir Khan’ı tanıdım. Ben filmlerinden söz ederken hep Emir Han diyorum sanırım doğrusu da bu, çünkü müslüman biri, ön adı da Muhammed. Çakma Hollywood imajı veren ama sağlam filmler yapan Bollywood… Hem perişan sefil hem de zengin muktedir bir ülke Hindistan… Tezatların ülkesinden, istikrarlı çizgisini bozmadan dünya sinemasında yer eden filmler, örnek sanatçılar, güçlü mesajlar. Aslında tam uzun uzun yazılası bir konu.

Hindistan enterasan bir ülke, bir yanda gidip ballandıra ballandıra anlatanlar öte yanda pis ve yoz bir ülke diyerek yerden yere vuranlar. İnsana değer verilmeyen, hala kast sistemi denilen ayrımcılıkla yaşanan bu ülkeden hem hiç bir şey yokmuş gibi şen şakrak hem de mesaj kaygısı taşıyan filmler… Bu Bollywood nedir? Hindistan’ın neresine düşer?

Bu kadar renkli, çoklu Hint kültüründen duygusu, rengi, sesi çok filmler çıkması normal. İneklere, maymunlara hatta farelere anlam yükleyen, ölülerini yakan, küllerini savuran insanlar azıcık uçuktur ne yapsa yeridir diyoruz doğal olarak. Erkek bebekleri yüksekçe bir yerden güçlü kuvvetli olsun diyerek atan, kız çocuklarına evlenene kadar korur düşüncesiyle köpekle evlendirme töreni yapan ritüellerin ülkesi Hindistan. Bollywood sinemasında yoksulluğu da, insana değer verilmeyen sistemi de açıkça gösteriyorlar. Bu da bir çeşit özgüven mi yoksa sinema diliyle halini arz etmek mi? Bir tarafta da aşırı duygusal ve idealist Hintliler var. İnsan sormadan edemiyor, hangisi gerçek Hindistan?

3 aptal


3 Aptal filmini izleyenler bilir, eğitim sistemi üzerine ciddi eleştiriler getiren, güzel dokunduran, taşı gediğine koyan, sonunda da aşk ve dostlukla sıkıca bağlayan tüm zamanlar serisine dahil olmuş bir film. Bizim sinemamız elinde bu kadar çok malzeme varken neden hala 3 Aptal gibi bir projeye girişmez, düşündürücü. Sinemanın çözüm önerirken eğlendirmesi misyonu gereği, çünkü ya gülerken ya da ağlarken kayıt ediyoruz. Değişen sınav sistemleri üzerine hem güldüren hem düşündüren bir senaryo yazsak siz konuya nereden girerdiniz?

Bollywood sinemasından en son Dangal filmini izledim. Yine bir Aamir Khan filmi, yine Hindistan gerçekleri var, yine herkes için bir mesaj var. Sürükleyici ve akılda kalıcı, gerçek bir olaydan uyarlandığı için de sahicilik hissi yüksek. Aamir Khan hem ülkesi hem sineması için şans. 2 defa UNİCEF barış elçisi seçilmiş, TİME dergisi en etkili 100 kişi listesine almış, yaptığı tv programıyla ülkesinde çocuk tacizi yasasının çıkmasına ön ayak olmuş. Bu adam adeta bir kahraman, hepsi doğruysa helal olsun!


Milyoner filmini izleyince gözler önüne serilen sefaletten, inanması zor Hindistan gerçeklerinden korkuyor insan. Bu ülke insanları madalyonun iki tarafı ile barışık yaşamayı öğrenmiş, belki de spiritüel felsefeleri ile başarıyorlar bunu. Yapmacıksız ve oldukları gibiler sinemalarında da, Bollywood’un hızlı yükselişi de burada bence. Fakirlik, eşitsizlik hatta bize kaos gibi gelen bir yaşam ritminden onların duygusal ve kıpır kıpır hayatları çıkıyor.

Bollywood, aşkın dile ihtiyacı yoktur diyor Barfi filmiyle. İzlediğim ikinci Hint filmiydi, sevginin güzel anlatıldığı yerde çirkin olan her şey önemsiz gözüküyor. Sevginin gücünü anlatmak için kullanılan sinema dilinde, Aamir Khan’ın Ghajini filminde olduğu gibi Bollywoodgiller bazen kantarın topuzunu çok kaçırıyorlar. Örneğin Yerdeki Yıldızlar filminde disleksi bir çocuğun hikayesi var, çok işlenmiş bir konu ama Bollywood sinema dili diye bir gerçek var ve bu onları özgün ve samimi yapıyor. Hollywood’un tahtını Bollywood devirir bu gidişle.

Hintliler kalabalıklar, renkliler, rahatlar, duygusal ve bilişimde bu kadar ileri gittiklerine göre akıllılar da. Daha çok Bollywood filmi konuşuruz, beğensek de beğenmesek de. 

8 yorum
 • Cevapla Ebemkuşağı

  14 Ekim 2017, 21:56

  Aamir Khan'ın filmlerini beğeniyorum. Verilen mesajlar güzel aktarılıyor. Dangal var izleyeceklerim arasında. Emeğinize sağlık:)

 • Cevapla ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı

  14 Ekim 2017, 21:56

  Ben çok seviyorum aamir khan filmlerini seyretmediğim çoz az vardır sanırım.Milyoner filminde ki dev patelin filmlerini de tavsiye edebilirim çoğu gerçek hayat hikayeleri. Bu işi ciddiye alarak yaptıkları çok belli.

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  14 Ekim 2017, 21:56

  Aşkın dile ihtiyacı yoktur gerçek sevgiyi nasıl da güzel anlatmıştı. Öyle etkilendim ki öğrencilerime bile izletmiştim. Yerdeki yıldızlar ise her öğretmenin özellikle izlemesi gereken bir film. Yaşasın Bollywood,yaşasın Aamir Khan.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ekim 2017, 11:44

  Hintliler de duygusal insanlar, bu filmlerine de yansıyor. Bana göre biraz daha az danslı müzikli film yapsalar iyi olur ama önce kendileri için yaptıklarını düşünürsek, nasıl mutlu oluyorlarsa öyle olsun.
  Teşekkür ediyorum, sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ekim 2017, 11:52

  Ben de izlemediğim Aamir Khan filmlerini de izlemek istiyorum. Hatice hanım sizin sayenizde fark ettim, Dev Patel Lion filmindeki baş karakter. O filmi de izlediniz mi bilmiyorum ama duygu yüklü, güzel bir film. Haklısınız, Hintliler çok rahat tipler gibi görünüyor ama bu işi ciddiye alarak ve iyi yapıyorlar.
  Merihşeniz gibi canlı, renkli, güzel günler diliyorum:) Sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Ekim 2017, 11:56

  Barfi filmini bundan 3 yıl önce gittiğim ingilizce kursunda öğretmeninizle birlite izlemiştik. Alt yazıdan ingilizce filmin kendisinden sevginin gücü dersi gibi olmuştu. Sinem güçlü bir dil, ucundan kıyısından içinde olmak isterdim bu sektörün. Aamir Khan şu haliyle örnek bir aktör, aktivist tarafıyla bizimkilere de örnek olsun.
  Öğrencileriniz ne şanslı:)

 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  16 Ekim 2017, 09:21

  Aamir Khan filmlerini çok severim.Çok güzel mesajlar veriyor filmleri.Bu film de çok güzel bir film 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  16 Ekim 2017, 11:58

  Hindistan gibi karmaşık ve karışık bir ülkeden güçlü net mesajlı filmler.. Sanatın etkileyiciliği diyorum.. Aamir Khan iyidir:)

Write a comment