PASSENGERS İLE KADER YOLCULUĞU

Film izlemeyi sadece boş zamanları değerlendirmek olarak görüyoruz ya, bence yanılıyoruz. İyi film ya da kötü film her ikisi de kafamıza çizik atıyor. Sinema sadece sanat değil, kimilerine göre sanat da değil ama ciddi bir algı argümanı olduğu kesin. Bir filmi izlerken ister gülün ister ağlayın ya da sadece düşünün, bunlardan birini yapıyorsa o film çoklu amaçlarından en azından birine ulaşmıştır. Sinema tamamen bir illüzyon ve kurgu mu? Evet ama “Siyasiler gerçeği örtmek için sanatçılar ise gerçeği göstermek için yalan söylerler.” deniyorsa, sinema da bir sanat ve kurgularla gerçeğe işaret etmiyor mu? Bazen tamamen bazen de kısmen…

Passengers, vizyona girmeden önce fragmanında yer alan havuz sahnesi ilgimi çekti. Bunu izledikten sonra, yer çekimi de kainatın işleyiş kanunlarından biri her şey Allah’ın ol demesine, “kün” emrine bakar ne kadar da rahatız dedim. Bundan sonra yüzerken de aklıma bu video geldikçe, “Allahu ekber” diyeceğim. Bu filmi yapanların çoklu amaçlarından biri de iman tazeletmek değildi belki ama yapana değil yaptırana bak diyorum. 

Passengers, (Uzay Yolcuları) 2016 yılı ABD yapımı bilim kurgu-macera filmi. Başrollerinde Açlık Oyunları’nın ünlüsü Jennifer Lawrens ve Chris Pratt var. Passengers, en iyi prodüksiyon tasarım ve en iyi film müziği dallarında Oscar adayı olmuş. Senaryonun kendi içinde tezatlarından, oyuncuların performanslarından, filmin bilim-kurgu eksiklerinden söz edenler çok. 120 yıl sürecek bir uzay yolculuğu, herkes uykuda ama yolculardan biri teknik bir aksama sonucu uyanıyor. Bunun üzerine olay örgüsü devam ediyor. 

120 yıl sürecek bir uzay yolculuğunda 5000 kişi içinden 1 kişinin uyanması şanssızlık, onun da yalnızlığına ortak olması için başka birini uyandırması haksızlık gibi görünse de, gelişen olaylar anlatıyor ki hiç bir şey tesadüf değil. Filmin böyle bir mesaj amacı yok, belki filmi yapanların çoğunun bu hakikatten haberi de yok. Ama ham haliyle tüm yaratılış kanunları ve iman hakikatleri tüm insanlığın yazılım programında var. Bu filmde olduğu gibi bazen gözünüzü alan parlak bir ışık gibi kendini gösteriyor. İşte böyle sonuçlar da çıkarttığı için seviyorum film izlemeyi.

Bu film için gereksiz derin bir yazı mı? Benim nasibime de bu düştü. Eyvallah… İyi seyirler…

4 yorum
Write a comment