EVET Mİ? HAYIR MI?

Referandumdan evet mi, hayır mı çıkacak? Konusu ile ilgili bir yazı değil bu. Ama madem yeri geldi, ben net cevabımı söyleyeyim. Referandumdan çıkmasını istediğim sonuç, “HAYR”. Sonuç hayr olsun, ne kaçak ne politik ne de ortada bir cevap vermek derdinde değilim. Benim derdim, ülkem için ne hayırlı ise o olsun. Hepimiz gibi…

Evet mi? Hayır mı? Cevabı merakla beklenen öyle sorular var ki ama ne evlilik ne de iş hayatında alınan önemli kararlardan söz etmeyeceğim. Bu ikilemi yaşamayanlar da var, onlara hayır diyemeyenler deniliyor. Hem kendileri hem de kırmayıp sürekli evet dedikleri kişiler için hayatı zorlaştırıyorlar ve zamanla ağzıyla kuş tutsa yaranamaz oluyorlar. Çünkü hep evet demek de doz aşımından, hatalı kullanımdan hasta eder insanı. Bir düşünün, hayır diyemeyenler neler yaşar?

*Hep yorgun ve stresli hissederler. Hayır desen bir türlü demesen bir türlü.
*Bencil davranan, uzlaşmayan, paylaşmayanlar cool diye tanımlanırken, hayır diyemeyenler kendini sevdirmeye çalışmak durumuna düşen olurlar çoğu zaman.
*İstismarlar başlar. Bunu bilip yine de hayır diyememek insanın içinde savaş olması gibidir. Kısaca kendine düşman olmak gibi ciddi sonuçları vardır.
*İnsanın içinde bir sürü keşkeler oluşur. Biriken keşkeler insanı tıkar. 
*İyi niyet, insaniyet, yumuşak yüzlülük de denilen hayır diyememek hastalık mıdır? İlerlerse, hastalık olur ya da başka hastalıklara sebep olur. Ruhsal bir virüs gibi yorar bünyeyi.

Bir düşünün azimle girdikleri diyet, “Aa ye, yarın başlarsın, darılırım.” diyerek bozdurulur. Ev sahibine yüzü tutmaz, hep başkalarından pahalı oturur. Sürekli sarkan mesailerden eve geç gider ama artı mesai talep etmeye yüzü tutmaz. Artık hayır diyemez duruma gelirler ama özellikle yakın aile fertleri için bu kabul edilir bir durum değildir. Hayır diyememek öğrenilebilir bir sosyal davranış aslında hatta çocukken kendi kontrol duygusu geliştirilen, sorumluluk ve özgürlük dengesini bilenlerde genellikle böyle bir sıkıntı olmaz. 
 Bu durumdan yakınan ve kurtulmak isteyenlere öğütler verilir hep. Ama bunlar, söylemesi kolay yap da göreyim etkisi bırakır genelde. Çünkü hayır diyememek başladı mı, bırakmak zordur. 
Çok telkinler verilir, stratejiler önerilir. İşte hayır diyememek hastalığından kurtulmak için çareler…

Dinle, anla ama net ve kararlı ol. Sakın o gülümseme ile yüze inen aydınlık hale bürünme. Karar veremiyorsan, bir düşüneyim de zaman kazan. Sempati ve empati kardeşlerden yardım iste. Sempatik ol, rahatlarsın. Empati yaptır o rahatlasın ya da gerilsin. Alternatifler önerebilirsin ama bunu da alışkanlık haline getirme yoksa başladığın noktaya dönersin.

Zor bir durum hayır diyememek… Ya suçluluk duygusunu bastırmak için ya ben tembel değilim, başarabilirim demek ihtiyacından, belki yeterince motive edilmediği için takdir edilmek ya da reddedilmemek, kabul görmek için hayır diyemeyenler var.

Ne istemezükçü ne de hay hay efendim. Hak ne ise o…14 yorum
 • Cevapla Zehra Ertuğru

  3 Şubat 2017, 12:08

  Hayırlara vesile olsun tabii sonuçta ülkenin ve en önemlisi çocuklarımızın geleceği söz konusu. Çok güzel bir konuya dokunmuşsunuz sevgili Begonvil. Zaman zaman benim de hayır diyemediğim durumlar oluyor ama bu kesinlikle bir bağımlılık değil. Öğütler çok güzel özellikle empati yaptır o rahatlasın ya da gerilsin tavsiyenizi çok beğendim 😀. Çok doğru ben niye kasayım ki kendimi değil mi? Bırakalım karşımızda ki kasılsın gerilsin 😊. Çok teşekkür ederim güzel tavsiyeler ve faydalı paylaşım için sevgiler yolluyorum en samimisinden ❤❤

 • Cevapla Annesi'nin PRENSES'i

  3 Şubat 2017, 12:08

  Konu başlangcı ve dağlimi değisik olmus 😃

  Bende hayırı kolay kolay demek istemeyenlerdenim.Hadi kırılmasın,hadi insan gibi gecinelim diye elimden geleni yaparım.Ama hayır dedimmide ölsem geri dönmem.Bidahada o insanın suratına bakmam.😃 Kötü bseymi acaba 😃

 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  3 Şubat 2017, 12:09

  Güzel bir yazı.Ben de danışanlara hayatlarında hayır deme egzersizleri öneriyorum 🙂

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Şubat 2017, 12:21

  Aldığım sevgileri koydum başım üstüne, misli de benden… Ülkemizle ilgili hepimizin duası aynı İnşaallah hep güzel günler görsün vatanımız. Hayır diyememek alışkanlığı sıkıntılı bir durum, yakınlarınızdan biri ise hele aileden biri ise zararları hepsine dokunuyor. Hayır diyemeyenlerin zamanla yalnızlaşma riski var, yaş ilerledikçe iyice yerleşen bir huy oluyor en kısa zamanda kurtulmanın yollarını aramak en iyisi..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Şubat 2017, 12:26

  Söz bir kere ağızdan çıktı mı dönmek olmaz tabi ama bazı kararlar sadece kişinin kendisini değil aileyi de bağlıyor o zaman sıkıntı artıyor. Başkasına hayır diyemediği için aile fertlerini kızdıran ya da üzen birinin durumu zor, sosyal bir davranış bozukluğu haline gelebilir zamanla. Evet ve hayır ilişkileri bitiren değil götüren tercihler, hep kabul bekleyen bir muhatap ne kadar samimidir? Vicdan ve kul hakkı ile verilen kararlar yerinde olur diye düşünüyorum. Sevgiler..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Şubat 2017, 12:32

  Egzersizler, hayır deme günleri ve daha pek çok teknikle öğretilebilir bir davranış değişikliği belki ama yaş ilerlerse zor olur diye düşünüyorum. Devam ederse sanırım daha önemli sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Kendini ifade edememek, içimize bir şeyler tıkmak değil mi pek çok psikolojik rahatsızlığın temeli? Sevgilerimle..

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  3 Şubat 2017, 20:58

  Hayır denecek durumları çok iyi seçmek lazım. Elbetteki vatanımız için hayrı diliyoruz ama sadece dilemekle olmuyor ki dikkatle okumak,incelemek lazım.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  3 Şubat 2017, 21:26

  Bazen yanıtlarımız analiz ettiğimiz düşüncelerimizle örtüşmüyor. Ya cesaret edemiyor ya da etkileniyoruz. Hayır diyememek ise tolere edilebilir bir davranış zaafiyeti. Fikrimiz neyse zikrimiz de aynı olmalı vesselam. Sevgiler..

 • Cevapla Çay Molası

  4 Şubat 2017, 22:55

  Vatanımız milletimize hayırlı olsun.

 • Cevapla betül Fidan

  5 Şubat 2017, 16:50

  Referandumda halkımız için hayirlisi ne ise o olsun. Ister evet olsun ister hayır olsun insanlar birbirine saygılı olsa satasmasa keşke sonucta fikir özgürlüğüyle herkes sandığa gidecek. Benim fikrim EVET bu arada.
  Diğer konuya gelirsek insanları kırmamak için hayır demiyor ve kendimizi zor durumda bırakıyoruz. Sonra o kiramadigimiz insanlar bizi cokta güzel kiriyorlar. O yuzden hayır demeyi öğrenmek şart.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  5 Şubat 2017, 16:55

  Hayır diyemediğin ya da zorlanarak da olsa gönülleri olsun diye evet dediklerin bir de bunun değerini bilmezse insan o zaman üzülebiliyor. işte tamda bunun için hayır diyebilmeyi öğrenmesi gerek hayır tutukluğu yaşayanların. Ülkemiz içinde evet-hayırların havada uçuşacağı günlerin sonunda hayırlı ne ise o olsun. Teşekkür ediyorum, fikirlerinizi paylaştığınız için. Selamlar..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  6 Şubat 2017, 12:05

  Aslında referandum konusu hiç aklımda yoktu yazarken evet hayır kelimelerinden sonra ortaya çıktı. İyi de oldu hem dua hem dilek. Hayır diyememe konusu ise hem verdiği halde sahibine yük olan bir konu. Benim öyle bir derdim yok çok şükür, hak hukuk ne ise başım üstü ama gerisi hatır gönülle ilgisi yok bence..

 • Cevapla Derya

  6 Şubat 2017, 22:00

  Hem hayir diyebilmeyi hem de baskalarina saygi duyabilmeyi ögrenmeliyiz.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  6 Şubat 2017, 22:20

  Hayır diyememek biraz bize özgü mü? Sizin gözlemleme şansınız var, Avrupa da bu kadar yüzüm tutmadı hayır diyemedim durumları yaşıyor mu insanlar? Yoksa bizim değerlerimiz, toplum yapımız da bazen etkili oluyor mu acaba?

Write a comment