BAYRAMLARIMIZ VAR NE GÜZEL…

Bayram bereket, mutluluk herkese… Düşündüren, sevindiren, buluşturan, birlikte olmayı ve kalmayı öğreten, hatırlatan… Arefe gününden başlayan farklı bir havası var bu günlerin. Ramazanda da, kurban bayramında da şükür, teslimiyet, tefekkür ve muhabbet var. İnsan ruhuna iyi gelen ne varsa bayramlarımızda var. Dua, ibadet ile tatmin olmuş, huzurlu bir ruh. Paylaşmak, tebessüm ve muhabbetle kaynaşmak, yakınlaşmak…

Arefe günleri de en az bayram kadar coşkulu. Hareket, hazırlık, sevinç vardır, bayram ruhu dokunmuştur herkese. Şimdilerde biraz tatil günlerine dönüşse de, içeride neyin yaşandığı önemli. Bayram sabahları ise bir başka. Manevi tarafımıza müjdelerle dolu, kulun Rabbine yakınlaştığı, ramazanda da, kurban bayramında da ferdi olmaktan çıkıp alem boyutuna çıkan bir yönelişle bir araya geldiğimiz zamanlar. Bilmediklerimizin, tanımadıklarımızın duasını aldığımız zamanlar… Kalplerimizin iyice yumuşadığı, başkasının derdiyle dertlenmeyi iyice hatırladığımız zamanlar… Tüm bunlar yaşanırken o bayram sabahının lezzetine doyulur mu? Bayramlarımız var ne güzel…

Bayramlar bize kıymetlisin, yalnız değilsin. Değerlisin, sorumlulukların var mesajları veriyor sanki. Bu kadar güzel mesajları varken, bayramların içeriğini sorgulayan, hafife alan zihinleri anlamakta zorlanıyorum. Çocukluğumda kurban bayramlarında, alınan kurbanlık koyunlara annem hep İsmail adını verirdi. Anne ya niye hep İsmail? Karagöz, kınalı değil. Sorup, öğrenince tamam dedim. Hz İbrahim Peygamber’in hayatının her aşamasının bugünkü hayatımıza bakan hikmetlerinden biri, oğlu Hz. İsmail’i kurban edecek olması.

Teslimiyet… Bir peygamberin elçi olarak tebliğ edebileceği en derin ve büyük hakikat, teslimiyet… İman tevhidi, tevhid teslimiyeti, teslim tevekkülü, tevekkül ise saadeti dareyni (iki dünya saadeti) iktiza eder.”* insan için de en zor olan bu, çünkü  içimizde hep ben diyen bir nefs ile dizginleri elimizde olan bir şeytan taşırız adeta. Esas Sahibine teslim olan ruh yükünü Ona teslim etmiştir. Hz. İbrahim ve Hz. İsmail koşulsuz teslim olmuştur, “KÜN” emriyle gökten indirilen koç kurban edilmiş, bıçak dahi emri alınca kesmemiştir. Kün feye künİman, teslimiyet…

Kurbanlık koyunlarla arkadaşlık etmek, korkarak elimizle ot yedirmek, daha da cesaret ederek avucumuzdan tuz vermek çocuk hatıralarım arasında.Ama öyle güzel anlattı ki annem, Allahuekber deyip niyet edilen ve kılınan iki rekat namazdan sonra kesilen kurbanlar için üzülmedik. Öğrendik ki bıçak acıtmaz, insanların yararına yaratılan bu kurbanlar tekbirle görevlerini tamamlamış olur. Kurban edilecek hayvana iyi davranılması, temizlik ve düzen içinde kesilmesi ve hakkınca dağıtılmasına kadar bize yön gösteren hükümler var. Ancak Allah böyle emretmişse, başka türlü bu ibadeti yerine getirme alternatifimiz yok. Kendimiz hüküm çıkarma hakkına sahip değiliz.

Bağış, hayır, hasen de çok güzel ama kurban ibadetinin yerini tutmaz.Bu tür tartışmalar bir kara delik, bugün kurban yarın günler uzun, aç kalmak zor oruç tutmayalım, dışarıda namaz zor, zaman yok beş değil üç kılalım. Hac, Suudlara para kazandırmak, gitmeyelim onun yerine başka şey yapalım… Daha iyi ve özünü korumak amaçlı yapılan eleştiri ve öneriler tamam ama farzı sorgulamaktan ne Allah razı olur ne de kul.
X hoca, Y hoca dedilere ihtiyacımız yok, her şeye yeten Kur’an-ı Kerim var. Ehil alimlerin yaptığı tefsirler var. Peygamberimizin (sav) sünnetleri ve hadisler var. Başka rehbere ihtiyacımız yok evvelallah.

Begonvil Sokağı’ndan herkese gönülden kurban bayramınız mübarek olsun diyorum. Hayırlı, mutlu bayramlar hepimize. Bereketle, muhabbetle…
Bayram günleri hep dilime dolanan şarkıdır, “Bugün bayram erken kalkın çocuklar..”*SÖZLER/23.Söz/3.nokta

 

28 yorum
 • Cevapla Daha Mutlu Yaşam

  12 Eylül 2016, 11:43

  Bayramınız kutlu olsun.Sevgilerimle….

 • Cevapla müfred

  12 Eylül 2016, 11:44

  Nasıl değerli olmasın bayramlarımız? Cenab-ı Hakk'tan hediye bizlere.

  Bayramımız mübarek olsun.

 • Cevapla BirTatlıHuzur

  12 Eylül 2016, 11:44

  Bayramlar,kurban ve dini yorumlamayı en sade ve anlaşılır biçimde anlatmışsınız.Bu duygu ve düşüncelere aynen katılıyorum. Hayırlı ve mutlu bayramlarımız olsun. Muhabbetle…

 • Cevapla ACEMIDEMIRCI

  12 Eylül 2016, 11:44

  Hayırlı, mutlu, iyi bayramlar ve nice bayramlara.

 • Cevapla İhtiyar Hafızın Günlüğü

  12 Eylül 2016, 11:44

  Teslimiyetin zirvesi bence hz.ismailin annesi olan hacer validedir.Kuş uçmaz kervan geçmez diyarlara küçücük bebesiyle tek başına bırakılan,eğer bunu sana Allah emmrettiyse git ya ibrahim muhakkak ki O bizi görür gözetir ve korur diyerek Allaha teslim olan bir ana,ey babacığım bunu sana Allah emrettiyse yap muhakkak ki beni sabredenlerden bulacaksın diyen bir oğul.Allahım islam olduk ama teslim olamadık.Bize ibrahimin ismailin hacerin teslimiyetinden ver.amin.sevgili begonvil sokağı kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.mübarek kurban bayramı ailenize milletimize ve ümmete hayr bereket ve huzur getirsin inş.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 11:53

  Allah razı olsun sevgili İhtiyar Hafızın Günlüğü, doğrudur Hz hacer'in en zor şartlarda yavrusuyla gösterdiği teslimiyet bir zirvedir. Çocuğunun da teslimiyetinin mayası olmuştur.İslam olduk ama teslim olamadık, öyle içime dokundu. Tekrar bir düşünmek gerek dedim halimi, bir silkelenmem lazım. Hayır dualarına, iyi dileklerine gönülden amin. Sizi çok özledik, zamanınız bereketlensin, haberdar olalım sizden de. Muhabbet ve dua ile..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 11:54

  Sevgili Acemi Demirci, hep birlikte nice mutlu ve huzurlu bayramlar paylaşmayı diliyorum. Sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 11:56

  Sevgili Bir Tatlı Huzur, din çimento ise bayramlar da bu harcın en güzel zamanı gibi. Yaşamak ve yaşatmak dileği ile bu güzellikleri. Hayırlı mutlu bayramlar, misli muhabbetimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 11:58

  Allah'tan hediye ve lütuftan başka bir şey yok bizlere, nurun ala nur zamanlar. Bayramımız mübarek olsun hepimize..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 12:00

  Sevgili Daha Mutlu Yaşam ben de bayramınızı kutluyorum, huzurlu ve mutlu günlerde beraberce. Sevgilerimle..

 • Cevapla Bize Her Yer Okul

  12 Eylül 2016, 14:39

  Ne kadar hos kurbanlıklaırnızın ısmının Ismaıl olması onlara ıyı davranmak temız tutmak, Kurban bıçağı acıtmaz evet… Bununla ılgılı ABD den bır vıdeo da var. Allah adını anınca hayvanın canı yanmıyor gerçekten de… Suphanallah…

  Bız ne kadar burda yalnız da olsak. Sırf bayram namazına gıtmek, bayramlıklaırnı gıyıp bayram hedıyesı almak bıle çocuklar ıcın bayramları sevmelerine sebep oluyor. Keske kurbanlık alabilsek de bahçede bıraz ona bakabilsek…. Belkı o günler de gelır 😉 Sıze d ehayırlı bayramlar.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 14:44

  Gelir inşaallah, ben de yıllar önce bir bayramı yurt dışında yalnız geçirmiştim. Gurbet, alışkanlıklara duyulan özlemi anlıyorum. Ama o zaman kendi kendime bu gök kubbe ve altındaki her yer aynı aslında kocaman bir dünya şehri işte, şimdi burada olmak varmış diyordum. Siz hem çok şükür kocaman bir ailesiniz, aranızda bile şamatalı, coşkulu bayram yapabilirsiniz. Orada da kim bilir ne dostlar, ne nasip bekleyen yürekler vardır sebeb olacağınız veya sürur duyacağınız. Hayırlı bayramlar, yakında müjdeli haberler duasıyla..

 • Cevapla Suleyman Koseoglu

  12 Eylül 2016, 23:03

  Gerçekten çok güzel bir paylaşım insan her satırında duygulanıyor bizler teslim olamadık hatta teslimiyeti anlayamadık bile… Benim bir huyum var okuduğum yayına bende önce yorum yapanların yorumlarını da tek tek okurum alışkanlık olmuş okumadan geçemiyorum ve ihtiyar hafızın günlüğünün yorumunu da gerçekten çok beğendim Allah sizlerden razı olsun. İyi bayramlar Bayramınız mübarek olsun.

 • Cevapla Gezgin Kova

  12 Eylül 2016, 23:03

  Kurban Bayramınız kutlu olsun, iyi bayramlar.

 • Cevapla Derya Soygül

  12 Eylül 2016, 23:03

  Iyi Bayramlar dilerim 🙂

 • Cevapla Mayıs Yağmuru

  12 Eylül 2016, 23:04

  Evet kavram kargaşasından sürekli bilği kirliliğinden insan sıkılıyor bir süre sonra Ne güzel anlatmışsın Bazen insanlara bakıyorum. Anlamamak için ısrar ve tüm iletişimi kapamak için türlü türlü konular ortaya atılmaktadır. Tartışma yaratmak için değil ama Bazıları şunu yazıyor. Kesilmesin bunun yerine erzak verilsin. Hüküm kendi düşüncelerini o hükme yedirip başka cümlelerle süsleyip Servis edilmesinden İnsan şirazeden çıkıyor bazen. Neyse Tüm duygularımı yukarda anlattığın için teşekkür ederim. Düzgün mantıklı okunabilir anlaşılır kalemlere ihtiyaç var Her pozisyona göre renk değiştiren değilde Hadislere yazılanlara artık kendi hükümlerimizi koymayan insanlara ihtiyaç var Gönül yazına sağlık ellerin dert görmesin İyi bayramlar…

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 23:08

  Teşekkür ederim. Ben de okuyorum diğer yorumları çünkü çok öğretici, düşündürücü ve yazıya farklı derinlikler kazandıran yorumlar oluyor. İhtiyar hafızın günlüğü de gönlümden geçenleri çok bütünleyen sözler yazdı. Allah hepimizden razı olsun, bayramınız mübarek olsun.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 23:08

  Hayırlı bayramlar hepimize..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 23:09

  Hepimizin kurban bayramı kutlu olsun, güzellikleri paylaşmak dileği ile..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 23:10

  Ben de iyi bayramlar diliyorum, sevgilerimle..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  12 Eylül 2016, 23:15

  Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim. İhtiyaç ve dileklerimiz ortak buna rağmen bazen nasıl büyük polemikler oluşuyor. Herkesin görüşüne saygı duyuyoruz aynen kendimize duyulmasını istediğimiz gibi ama bazı konular var ki bizleri sorumlu hale getiriyor. Gerçekten bilgi kirliliği ve oluşan kargaşa çok seslilikle ifade edilebilecek bir durum değil.Doğruyu görüp dillendirmek noktasında yanlışa düşmemeyi diliyorum. Mutlu, hayırlı bayramlar. Birlikte güzellikleri paylaşmak dileğimle..

 • Cevapla Emine Bektaşi

  13 Eylül 2016, 08:35

  Gönlümüz daim huzur bula, günlerimiz bayrama ere, Efendimiz'den (s.a.v) şefaat, Hak dostlarından himmet ola. Muhabbetle ❤

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  13 Eylül 2016, 08:38

  Hayırlı bayramlar hepimize… her günümüz aynı olmasa da şükürle bayram gibi geçsin, sevgi ve selam ile..

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  13 Eylül 2016, 08:40

  Yaşa, ağzına yüreğine sağlık. Hep birlikte, güzel günlere inşaallah. Muhabbetle..

 • Cevapla Gönül Demliğim

  15 Eylül 2016, 01:47

  Kurban ve bayram. Rabbe en yakın olma hali canı feda etmek, onun gösterdiği yolla onun için ona canlar feda etmek. Yakınlığın zirvesi, vuslatın zirvesi. Bayramı bayram yapan gerçek sevgiliyle en sıcak vuslat.
  Ellerinize sağlık,yüreğinize bereket.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  15 Eylül 2016, 01:51

  Vuslat dediğimiz de hep bir şeylerden vazgeçmek, özveri ve teslimiyetle oluyor galiba. Sınama, sınanma hali. Hem içimizde hem kulluğumuzda yakışır şekilde yaşayabilmek dilek ve duası ile. Selamlar…

Write a comment