ÇOCUKLAR TATİLDE

Çocuklar tatilde deyince aksiyonu bol, komik bir aile filmi izleyeceğim hissine kapılıyorum. Haklılık payı da yok değil aslında, çocukluğa dair en güzel anılar genelde tatillerde geçer. Tatili kim sevmez diyenleri duyar gibiyim, evet uzun yaz tatilimiz başladı herkes memnun. Büyüklerin işi kolay ya deniz-kum-güneş üçgeni ya memleket yolları ya yurt dışı heyecanı, olmadı evim evim güzel evim tatil. Bizim için dinlenmek ve dolduracağımız geniş bir boş zaman olsun, alternatiflerden en yakındakini devreye alırız. Ama çocuklar tatilde ise arkalarından koşmak, onlara özel programlar yapmak lazım. İster denizde ister köyde ister evde olsunlar bir süre sonra sıkılıyorlar. Başta her şey güzel erken kalkmak, servise yetişmek, ders, ödev yok. Ama en keyifli tatili bile yapsalar yakınmalar, sıkılmalar başlıyor. 3T’ler onları ele almadan bir şeyler yapmak lazım. Telefon-tablet-televizyondan tamamen kurtulabilen var mıdır? Ne olursa olsun başarmalıyız, çocuklar tatilde ne yapsın?

 
Bizler söz dinleyen çocuklardık. Yazları her gün istemesem de öğlen uykusuna yatardım. Çoğu zaman uyumaz, sessizce oyunuma devam ederdim. Bazen de günün en sıcak saatlerinde dışarıda olmaktansa evin sessizliğinde uyuya kalırdım. İkindi saatinde gün yeni başlar gibi olurdu. Öğlen uykusuna ikna edebilir miyiz bilmiyorum ama çocuklar evde ve uzun bir zamanımız var, boşa geçerse yazık olacak bir zaman. Peki ne yapalım? 

Hobi saatleri mi yapsak?

Tığla bebeğine elbise ya da örgü el bezi yapan kız çocukları yok artık. Ama küçük stilistler için tasarım kitapları, boncuklarla takı yapılan oyun setleri ve ilginç maket yapım malzemeleri var. Tatilde günün belli bir bölümünde hobi saatleri koymalı. Hatta bu işi, kafası birbirine uyan arkadaş anneler dönüşümlü de yapabilir. Ayşe teyze ile pastacılık kursu, elif abla ile kur’an okuma, fatma teyze ile modelistlik kursu derken belki ben yaptım diye mutlu oldukları hobilerle dolu dolu zaman geçirirler. Tabletler öyle kenarda dursun bir süre…

Tatilde yeni bir şeyler denemeli

Her tatilde farklı ve yeni bir deneyim yaşatmalı çocuklara. İlla ki bütçe ayıracağız diye bir şart yok. Örneğin, ilk kez basit bir misina-olta ile balık tutmak keyifli ve unutulmaz bir deneyim olabilir.Çocukların ilgisini çeken ve merak ettikleri ne varsa tatil bunlar için fırsat. Tatilde bir ilki gerçekleştirmek, hiç işine yaramayacak gibi görünen ama onların hep merak ettiği bir kurs ya da etkinliğe katılmak ya da hep ertelenen küçük seyahatleri gerçekleştirmek yeni ve hoş anılar demek aslında.

Oyun Turnuvaları

Tabu, pictureka, mangala, nevka, kızma birader, monopolly ve daha bir çok oyundan turnuvalar düzenlemeli. Yarış heyecanı ve ekip ruhu girince işin içine daha zevkli oluyor. Komşu, arkadaş grupları halinde oyun turnuvaları ve sonunda anne ödülleri. Günün bir saatini de böyle değerlendirsek kahkaha ve keyif dolu anlar yaşarız çocuklarla. Telefonlar öyle kenarda dursun bir süre…

Ben tatile tatil demem bolca kitap okumayınca…

Küçük olsun büyük olsun çocukların kitap okuma alışkanlığı için tatiller fırsat günleri. Birlikte kitap alışverişine çıkıp, merakla okuyacağı kitaplar aldıktan sonra iş bunu sürekli hale getirmek. Ödül mü koyalım, yarış mı düzenleyelim ya da sadece elimizde kitap sessiz örnek mi olalım? Yeter ki sayfa çevirmeden geçen bir tatil olmasın.

 

 
Çocuklar tatilde deyince, insanın aklına aksiyon geliyor. Doğrudur, planlı bir aksiyondan zarar gelmez, hem mutlu olurlar hem de arada faydalı işler de yapılır. Çocukların hayal dünyasını kurcalamakta fayda var, o dünya çok geniş ve renkli tıpkı onların hayal ettikleri tatil gibi. Biz onların hayal gücünü köreltenleri çıkartıp kendilerini keşfetmelerini sağlayabilsek, gerisi kumdan şatoları bir çırpıda yapmak kadar kolay onlar için…

Sizin çocuklar için tatil planınız nedir? Kul sıkışınca hızır yetişir derler, çok iyi fikirler çıkmıştır eminim. “Canım sıkılıyor anne…” cümlesinin az, mümkünse hiç kullanılmadığı dolu dolu geçen, verimli bir tatil diliyorum tüm çocuklara, hepimize…
18 yorum
 • birdefnemasali

  24 Haziran 2016, 06:53

  cok guzel oneriler gercekten de 🙂 bilen biriyle ogrendikleri yeni seyler yani o hobi etkinlikleri bence harika fikir.. gercekten cok buyuk butcelere gerek yok onlari gozlemlemek ve ne hissettiklerini ne beklediklerini anlamak gerekiyor cok dogru cidden..

 • Begonvil Sokağı

  24 Haziran 2016, 06:58

  Çocuklar söz konusu olunca, anların hesabını yapıyor insan. Boşa gitmesin hem eğlensin hem öğrensin…Ezberden şikayet edip kendim kolaya ve ezbere kaçınca yanlışa düşüyorum. Acaba az mı ilgileniyoruz, tatilde belki daha çok ilgi gerekiyor.

 • Yağmur Yağar

  24 Haziran 2016, 12:43

  Ne güzel fikirler.. Eskiden bu 3T yokken tüm bu becerileri yaratmak çocuklara kalırdı. Kendi oyunumuzu kendimiz yaratır vaktimizi gayette güzel geçirirdik. Mesela ben bazen resim yapar, bazen oyuncaklarımla oynar bazen de yeni bir şeyler üretirdim. Şimdi tüm sorumluluk annelere düşüyor ve maalesef çocuklar hayal güçlerini kullanarak yeni beceriler kazanamıyorlar..Tüm çocuklara güzel tatiller dilerim, sevgiler.

 • Begonvil Sokağı

  24 Haziran 2016, 12:49

  Ben de çocuklar için düşünürken kendime dedim, farkında mısın sana iş düşüyor. Daha fazla ilgilenmek gerekiyor belki çocuklarla hatta tatil de daha fazla. Biraz eskilerden biraz yenilerden neredeyse besleyici yemek hazırlar gibi program yapmak gerekiyor. Tüm çocuklara dolu dolu, mutlu tatiller. Bu arada uzun süredir yoktunuz, merak ettim. Sevgilerimle…

 • Yağmur Yağar

  24 Haziran 2016, 14:56

  Yokluğumu fark eden birilerinin olması ne güzel.. Kendimi pek iyi hissetmiyordum, şükür biraz daha iyiyim. Sevgiler.

 • Begonvil Sokağı

  24 Haziran 2016, 14:58

  Hepimizin bir yeri var artık. İyiliklerin devamlı ve çok olsun, sevgilerimle.

 • Bize Her Yer Okul

  25 Haziran 2016, 14:40

  Bize tatil yok, kres agustos sonu bitiyor okul da oğuştura sonu başlıyor 🙂 ben de höyt dedim ne bu agustosta göndermem cocugu kreşe dedim. 1 ay em azından evde sıkılsın çocuk. Agustosta paso müze gezeceğiz ins 🙂
  Bizim beletler tatil deyince piknik anlıyorlar 🙂 bahçeye örtü serip bir iki yemek koyup oturup yıyorlar bana da – anne biz tatil yapıyoruz diyorlar. Hiç yatmalı, dinlenmeli sakin bir tatilimiz olmadı paso tabana kuvvet gezdiğimiz için 😉 size de iyi tatiller. Çocuklar ailelerine bir doysunlar ya….

 • Begonvil Sokağı

  25 Haziran 2016, 14:48

  Ben sizin yazılarınızdan çok şeyler esinleniyorum çocuklara dair. Bence gurbette bu işi çok iyi başarıyorsunuz ama teslimiyet en büyük sır onu da net görüyorum. O yüzden ne karar veriyorsanız doğrudur evvelAllah. Evde sıkılarak da olsa geçirdikleri zaman çok kıymetli. Zaten kız kardeşleri gelince hiç sıkılmayacaklar inşaallah! Piknik olayını biz abartıp bazen oturma odasına serdiğimiz örtü üzerinde bile yapıyoruz, hayal gücümüze sağlık. Hangi ülkede olursanız olun evinizin kapısından içeri girdiğinizde huzurlu bir yuva varsa orası vatan toprağı gibi olsun. Çok sevgi ve selamlarımla.

 • Yazdan Kalan

  25 Haziran 2016, 17:04

  Ne şanssız bir nesil. Her şey öyle güvensiz ve karmaşık ki sokakta olmaları mümkün değil, mahalle kültürü ya da oynayabileceği boş arsa da kalmadı. Ben minik ile sürekli oyunlar kurmaya çalışıyorum, oyuncakları konuşturmak ilgisini çekiyor. Yaptığım her işte yardımcı olmak istiyor, kitap okuyarak onu da heveslendiriyorum. Sık sık kurabiye yapıyoruz ya da ne bileyim evin kirlenmesine aldırış etmeden farklı uğraşlar deniyoruz. Bu konuda annelerin çocuklarına ciddi zaman ayırması gerekiyor. Anne dizi izlerken, çocuğa "Bırak şu tableti." demesi çok yersiz.

 • Çay Molası

  25 Haziran 2016, 17:04

  Çocuklar… yeni nesil çocuklar… valla artık neresi güzel olan o bilgisayar oyunlarına dalıp gidiyorlar. Güzel öneriler

 • Begonvil Sokağı

  25 Haziran 2016, 17:09

  Evet maalesef bu konuda şanssızlar, geçenlerde aklıma geldi istop, yakantop, köşe kapmaca bilmiyor bizimkiler dedim. Bu yaz bunları yapmamız lazım, onlar daha da büyümeden. Yazmanın sevdiğim özelliklerinden biride aklımın kenarında kalmış şeyleri çıkartıyor. Ben de kendime sordum, peki yeterince zaman ayırıyor musun diye. Çocuklara sevgi ve ilgi ektin mi onlar ne güzellik varsa büyütüyorlar. Ata'da şanslı bir çocuk, birlikte hep güzel anlarınız olsun…

 • Begonvil Sokağı

  25 Haziran 2016, 17:13

  Çay molasını görünce a ben çay yazısını okuyacaktım dedim… Yazın uğraş bulmak daha zor, yazlıkta bile olsalar özellikle öğleden sonra sıkılıyorlar. İş yine bizde bitiyor galiba, daha çok ilgi, bir de arkadaşlarla işbirliği. Hepimize kolay gelsin, henüz bebeği olanlar şimdi mola zamanı.Sevgiler..

 • Deryanin Sporgünlüğü

  27 Haziran 2016, 21:50

  Güzel fikirler. Cocuklar tatildeyse anne baba onlar için çalisacak demektir 🙂

 • Begonvil Sokağı

  27 Haziran 2016, 21:53

  Bizim ki sınırsız mesai ama bu durumda hepimiz iş koliğiz. Bir gülücükleri nelere değer. Hep zinde kalacağız çocuklarımızla, güzel düşünelim güzel olsun.

 • audrey

  28 Haziran 2016, 13:00

  çocukları tatilde oyalamak o kadar zor ki neyse ki ben yazlığa yolluyordum orada deniz falan iyi oluyordu..

 • Begonvil Sokağı

  28 Haziran 2016, 13:25

  Merhaba, yazlık ortamı çocuklar için çok güzel (büyükler için de) ama çocuklar değişti orada da ufacık boşlukta tabletlere sarılmak istiyorlar. Bu her anım dolu geçsin hali beni endişelendiriyor. Ciddi kafa yormak ve bir şeyler üretmek ihtiyacı hissediyorum biraz biz de hatalıyız belki. Tatil değişim için fırsat yapabiliriz umarım.Selamlar..

 • BirTatlıHuzur

  10 Haziran 2017, 15:33

  Ne güzel fikirler. Ben atlamışım bu yazıyı niyeyse. Artık küçük çocuğum yok ama uzakta da olsa bir torunum var. Keşke anneler çocukların yanında olsa tatillerde ve böyle bir bilince sahip olsalar. Çoğu çalışıyor ne yazık ki. Kısacık tatiller de çok iyi değerlendirilemiyor. Belki yaz okulları bir çözüm olabilir. 3T den uzak olup zamanı mutlu ve dolu değerlendirmek için.

 • Begonvil Sokağı

  10 Haziran 2017, 15:50

  Çalışan anneler için yaz okulları bir alternatif ama ev ortamında ve serbestliğinde bir tatili de en azından tatilin bir bölümünde yaşasalar en güzeli.. Anneanne babaanne yanında bir süreliğine kalmak da sanırım en güzel tatil anılarından olur. Şimdi çocukları eğlemek adına plan yapmak gerekiyor, maalesef tatmin eşiği yükseldi hepsinin. Bize de iyi tatiller olsun, sevgilerimle…