HAYDİ TATİLİ PLANLAYALIM!

Haydi tatili planlayalım

Çocukları yönlendirmek, bunun için de sınırlamalar getirmek akarsuya baraj kurmaya benzetilebilir mi? Enerji yoğun, duru ve benzersiz. Ama kanalize etmezsen boşa gidiyor, üstelik o daha çocuk dediğimiz yıllar nasıl da çabuk geçiyor. Hayata hazırladığımız, hayatı öğrettiğimiz çocuklardan ne çok şey öğreniyoruz… Çocuklarla yapılan en keyifli aktivite bence hayal etme kısmı. Tatil ya da hafta sonu planı olabilir, ne olursa olsun önceden hayal edip kurgulamak, bir heyecan fırtınası yapmak çok güzel. İlla ki büyük benzersiz şeyler olacak değil, işi bilirsek salonun ortasında kamp yapmak bile dünya turuna çıkıyormuş havası estirebilir evde. O zaman haydi tatili planlayalım:)

Anneden denenmiş tatil önerileri:)

Tatiller iyice gevşeyip, kopmak mı demek? En büyük yanılgımız bu… Daha çok uyumak, tembellik sınırlarını zorlamak, programsızlıktan ” Aaaa bugün de bitti, geriye kaç gün kaldı?” hesaplarıyla somurtmak. Ben çuvaldızı da, iğneyi de kendime batırıyorum. Zaten hangi anne kıyar haksız da olsa iğne ucunu yavrusuna değdirmeye? O zaman tatlı tatlı, ballandıra ballandıra çocuklarla tatil planı yapmak şart oldu. Çocuklar beraberce karar verme, kurgulama, ve uygulamayı çok seviyor. Evet, yaşları büyüdükçe tam tersi oluyor ama küçük yaşlarda buna alışan, ergenlik döneminde de daha ılımlı oluyor. Eskiden ergenlik mi vardı diyerek saydırıyorum sık sık ama yine de ümitliyim. Öyle ümitli zamanlarımda çocuklar sıkılmasın diyerek öneriler yazmışım, belki faydası olur. Denendi, onaylandı:)

Çocuklarla birlikte küçük bir tatil planı yapmak ve uygulamak, daha uzun vadeli ve disiplin gerektiren süreçler için de bir antrenman oluyor. Çocukların cinsiyet ve yaş farkları tatili planlarken önemli ama ortada bir yerde buluşmayı öğrenmek de kazanımlardan biri. Her defasında beraber çocuk oluyoruz ya en büyük kazanç bu. Hanımlar antioksidanın, genç ve diri kalmanın formulü bu:) Şimdiii çocukları sıkmadan tatil planı yapalım… 

Çocuklarla tatil planlarken nelere dikkat etmeli?

 • Joker cümle ile başlıyorum. Yaşına uygun, gelişimini arttırıcı, keyifli faaliyetler… Tamam tamam üçünden birini tutturalım yeter.
 • Saksıyı çalıştıralım arkadaşlar deyip gaz verme..Bu faaliyetleri kendisinin belirlemesi… Bir ben var ya bizden içeri, işte o kimseden emir almak istemiyor. 
 • Patron sensin modu:) Kendi belirlediği planda sorumluluk… İşin zor kısmı ama meyvelerini toplayınca alışkanlık yapabilir. 
 • Kemerleri bağlayın, uçuyoruz modu:) Hayallere yer vermek. En cazip olan… Hayallerle gerçekleştirilen güzel örnekleri beraberce bir düşünelim. 
 • Kısa süreli, küçük başarı fırsatları… Beraberce kurabiye yapmak deyip geçmemek lazım. Yıllarca unutulmayan anılar buralardan çıkıyor. (Ya tamam ev işini ufaktan ufaktan onlara yıkmak istiyorum:)
 • Hadi bakalım top sende modu Karar verme yetkisi… Sorumluluk kısmı gibi zorlar ama yine de yarına yatırım yapmak için oyunun en önemli kısmı. 
 • Hedefler üzerinde birlikte düşünmek. Bize ne kazandırır sorusuna cevaplar. Beyin fırtınası yapalım, sıkılanları kolundan tutup çekerek ısrarla bir daha… 
 • Bir ölçü ödül, bir ölçü motivasyon, aldığı kadar sevgi ve sabır ile elde edilen bir tatlı çeşidi. Plana katılmak. Ben de öğreniyorum, ben de eğleniyorum yaşasın modu.  
 • Sabır ve çalışkanlık keyiflidir. Bunu biz büyükler bile pek söylemiyoruz. İçimizdeki -sürekli tembel- boş durmuyor çünkü. Son madde özellikle benim için.
Peki bizim tatil planımız ne?

Aralarında 6 yaş, iki kız çocuğu ve onlardan bayağı büyük üçüncü kız çocuğu (ben) şu planı yaptık. Sıkmadan, yorulmadan, eğlenerek, beraberce… Mümkün olduğunca offline olup gerçek hayatın tadına varmak. Teknoloji, tablet, kulaklık, wifi, sosyal medya olmadan birlikte olmak. En zoru bu, hadi gazamız mübarek olsun.

 • Sabah geç kalkmak yok.Uyu uyu nereye kadar! 
 • Tatil boyunca en az bir kitap okunacak. 
 • Haftada bir namaz suresi ezberlenecek. (Kısaları olsun ısrarı makul karşılanabilir.) 
 • Sinema veya tiyatro. Tercihim tiyatrodan yana ama evde sinema keyfi de olmazsa olmaz.
 • Mutfak/ev işleri. Yemek programı sunma oyunu ile daha da keyifli. Gelsin kurabiyeler, kekler. Mutfak ve ev işlerine yardım hep sıkıntıdır, taa bizim çocukluğumuzdan beri. 
 • Hobi saati. Ekipmanlar hazır, ümitliyiz. DIY videoları o kadar çok ve ilginç ki, google işimizi kolaylaştırsın
 • Tv, bilgisayar sınırlaması. Bu aşamada zorlanılırsa, yukarıdakiler gözden geçirilmeli. Çünkü bunlara zaman ve istek kalmaması gerekli. 
 • Tatil ödülü. Karınca kararınca bir ödülü hepimiz hak ettik. 
 • Akraba ziyaretleri ile tatilde aile kaynaşması sağlamak. 
 • Biraz da gezelim… Yeni yerler görmek, yolculuk, kıkırdama, tatlı yorgunluk dolu yol hikayeleri/anıları.

Kendinizi keşfedin, yaparsınız, cesur olun, boş duranı Allah sevmez hadi diyorum. İtiraf ediyorum, hepsini önce kendime diyorum içimden sonra onlara dışımdan. Çocuklarla başka bir boyuta geçmek için tatil iyi bir fırsat. İstanbul’da tatilde gezilecek yerler neresi derseniz cevabı burada…  İyi tatiller:)

 

2 yorum
 • anne güncesi

  24 Ocak 2016, 20:56

  Ben de bir tatil programı yapmak istiyorum. Henüz temizlik yapmaktan plan programa el atamadım:))kafamda bir sinema ve sirk gösterisine gitme planı var. Biz zaten 7 de ayaktayız zaman konusunda sıkıntımız yok. İyi tatiller herkese…

 • Begonvil Sokağı

  24 Ocak 2016, 21:07

  Tatil bitince, tüm çocukların aklında yeni güzel alışkanlıkları, keyifli anıları ve boşa harcanmamış zamanın tadı olsun. Hayırlı, mutlu tatiller…