BLOG YAZANLAR İÇİN YARDIMCI KİTAP

Sanal alemde, dijital medyanın içinde herkesin bir yeri var… Facebookta sayfan, twitterda hesabın, instagramda takipçin yoksa böyle bir tuhaf bakışa hazır olun. Bir de bloglar var ama onlar sosyalmedyanın içinde ayrı bir yerde duruyor, bence biraz ağabey takılıyorlar. Ne dersiniz? Dünyada content is king yani içerik kraldır şeklinde ifade edilen yeni bir akım var, hepimizde bir şekilde kendini ifade etmek, fayda sağlamak/görmek, iz bırakmak, kayıt etmek ve pazarlamak için sanal ortamda durmadan içerik üretiyoruz. Bunları hem seviyoruz hem de ihtiyacımız var, bugüne kadar adı değişse de 3K (kalıcı, keyifli,kolay) iletişim kurmak hepimizin hoşuna gidiyor. Blog yazarlığı artık kimsenin kulağına yabancı gelmiyor.

Asla dediğimiz bir çok alışkanlığımızı çoktan değiştirdik, gazete okuma alışkanlığı yerini haber sitelerini takibe bıraktı, bir zamanların gözdesi yemek kitapları dijital sayfalara dönüştü, alışverişten kişisel gelişime kadar online olduk, blog dünyası ile herkes tanıştı. Bu örnekler uzar gider ama kitap istisna, e-kitaplar çoğalacak, yayınlanan her kitabın e versiyonu olacak belki ama kağıda ve mürekkebe bürünen yazı ruhu kitap başucumuzda, elimizin altında, yardımcı ve dost olarak hep kalacak. O kadar!

Salih Seçkin Sevinç‘in “Her Şeyin Başı Blog” kitabı  blog yazmaya yeni başlayanlar için yardımcı kitap gibi gibi. Ben kendi adıma bu işi iyice benimseyene kadar elimin altında başvuru kaynağı yapmaya karar verdim. Yazı yazmayı sevebilirsiniz, iyi de yazıyor olabilirsiniz ama bunların yetmediğini lakin istedikten sonra o kadar da zor olmadığını Salih Seçkin Sevinç samimi ve basit bir anlatımla okurlarıyla paylaşıyor. Nerede takılıyorsunuz? Hepsinde mi, teknik konularda ya da paylaşım kısmında mı? Belki bu işte epey bir deneyimlisiniz ama yine de ne yapsam diye düşündükleriniz var. Hemen hemen her soruya daha siz sormadan cevap verilmiş. Bana göre kitaptaki can alıcı satır başları:


Kaliteli bir içerik nasıl ortaya çıkar?
Orjinal içerik nasıl ortaya çıkar?
Blog yazarken dikkat etmeniz gereken başlıca konular nelerdir?

*Arama motorları ile empati kurmak

*Başlıklarınızı optimize edin

*Meta tanımlamaları girin

*Görsellerinizin isimlerini ve açıklamalarını yazmayı unutmayın

*Kalıcı bağlantı adresleri kullanın

*Metin editöründeki “Bold/italik/underline” önemlidir

*Doğru bağlantılar

*Etiketlemeler ve kategoriler

Blog yazmaya başlayanlar için ilk öğrenilmesi gerekenler arasında başta arama motorları olmak üzere bir dizi yeni tanımlamalar var. Bunları öğrendik, yazımızı da yazdık. Ama bitmiyor, belki en önemli kısım da burası…

Blog yazılarınızı nasıl paylaşmalısınız?

*İçeriğinizi pazarlamak için sadece 15 dakikanız mı var?

*İçeriğinizi pazarlamak için 30 dakikanız daha var mı?

*Kendimi bloguma adamak istiyorum! Daha fazla trafik nasıl sağlayabilirim?

*Blog içeriğiniz için hayatınızı kolaylaştıracak araçlar…

Yukarıdaki aşamalar ve sorular blog yazan herkes için geçerli, acemi olsun yıllarını vermiş olsun bu süreçler değişmiyor. Kitapta daha bir sürü sorunun cevabı var, sıkıştıkça açıp bakabileceğimiz blog yardımcı kitabımız. İletişim Fakültesi‘nde, değerli hocamız Oğuzhan Kavaklı sınavlarda kitapların ve notların açık olmasına izin verirdi, en iyi öğrendiğim ders onunki oldu. Hem pratik ve hem teorik aynı anda. Sonuç, hızlı ve kalıcı öğrenme. Her Şeyin Başı Blog, blogger yolculuğuna dair hap gibi tavsiyeler verirken aynı zamanda kurumsal blog kavramını da anlatıyor. Bu konuda önemli çünkü her blogun konumu kurumsala doğru evrilebilme potansiyeli taşıyor. Çocuğumuzun okul dergisi, hipermarketin kampanya ve hizmetleri ya da iç içe olduğumuz pek çok ürün ve hizmet artık kurumsal bloglar ile bize ulaşıyor.

Salih Seçkin Sevinç, kitabın arka kapak yazısında son paragrafta şöyle diyor, “…Dijital dünya henüz çok genç olmasına rağmen, o kadar çok geçici hevese sahne oldu ki!…Sürekli değişen akıntıların arasında güvenli liman imkanı sunan blogların gücüne her geçen gün daha fazla şahit olacağız.” Kısaca her şeyin başı blog…

Sanal alemde gerçek hayatın ritmini tutan ve giderek genişleyen blog dünyası ve blogerler güvenli liman tanımlamasını hak ediyor. İşimiz keyifli, sorumluluğumuz büyük hepimize kolay gelsin…

6 yorum
 • Cevapla anne güncesi

  30 Ocak 2016, 12:24

  Yeni başlangıç yapan biri olarak buna ihtiyacım var. İyi ki tanıttınız kitabi

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  30 Ocak 2016, 12:27

  Herkese faydalı olacağını umuyorum. Kolay gelsin,selamlar…

 • Cevapla Mutluluğun Adı

  1 Şubat 2016, 19:43

  Yeni başlangıç yapanlar, henüz blog konusunda taze olanlar için güzel bir kitap. Tanıtım için teşekkür ederim. Blog dünyamız olmuş biraz. Mesela ben de bağımlılık. Bırakmak istesem dahi bırakamıyorum. Teknolojinin getirileri işte. Faydalı olma gibi bir amacın var ve bunu blog üzerinden gerçekleştiriyor, sürekli bir şeylerini paylaşmak, yazılar yazmak… İhtiyaç haline gelmiş sanki. Tabi bu blog işini abartan kişilerde var. Özellikle ailesi kendine özel iken bunu sergilemekten çekinmeyenler, özelini saçıp savuranlar… Neyse ya ben konunun dışıma çıktım. Selametle.

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  1 Şubat 2016, 21:44

  Ortak fayda, diyalog, özgürlük… Özgürlük içinde kısıtlamaları yapmak, hoşgörü içinde uzlaşmak.Bloglar belki umulandan daha çok şeyi başarmaya vesile olacak. Yaşayıp göreceğiz. Bol içerik, çok faydalı bloglar. Selamlar..

 • Cevapla deli gibi

  22 Şubat 2016, 20:39

  Bak bu kitabı almalıyım ben 😉 teşekkürler

 • Cevapla Begonvil Sokağı

  22 Şubat 2016, 20:43

  Blogunuzu gezince, bu işte kitap yazacak kadar iyi demiştim. Ya siz çok mütevazisiniz ya da ben çook çömez. Olsun ikisi de çok güzel. Selamlar…

Write a comment